iPhone Modellerinin Arkasındaki Semboller Ne Anlama Geliyor?

iPhone Modellerinin Arkasındaki Semboller Ne Anlama Geliyor?

En İyi Küresel Markalar raporunda son 6 yıldır lider konumunda olan Apple, ilk iPhone modelini, yani iPhone Orginal’i 2007’de tanıtmış ve bir devrim başlatmıştı. iPhone sahiplerin dikkatini çeken ilk özelliklerden biri iPhone modellerinin arkasındaki semboller oluyor. Bu semboller ne anlama geliyor, gizli bir Apple mesajı mı? Merak ettiğiniz bu soruların cevabını blog yazımızda bulabilirsiniz.

Bugün iPhone akıllı telefon modellerinden birine sahip olmak ayrıcalık sayılıyor. iPhone telefon modelleri; şık tasarımları ve ince kasaları, farklı işletim sistemine sahip oluşu, yüksek batarya kalitesi sunması ve daha pek çok özelliğiyle en çok tercih edilen akıllı telefonlar arasında başı çekiyor. 

iPhone, iPad ve iPod‘ların arkasında çöp kutusu, bir daire içerisinde ünlem işareti, dört haneli bir kod ve CE veya FE şeklinde ibareler bulunuyor. İnsanlık tarihinin en eski ikinci yazı sistemi olan hiyeroglif yazısını akıllara getiren bu semboller, aslında bize bir bilgilendirme mesajı veriyor.

iPhone sembollerinin anlamları

iPhone telefon sahibi olanların yeni nesil akıllı telefon sahibi olmanın heyecanıyla kimi zaman gözden kaçırabildiği semboller bilgi mesajı anlamına geliyor. Çöp kutusu simgesi cihazın WEEE adı verilen Atık Elektrikli ve Elektronik Donanım talimatlarına uygun olduğunu belirtiyor. 27 devlet tarafından desteklenen protokol iPhone’ların çevre dostu olduğunu, yeniden dönüştürülebilir bir cihaz olduğu için çöpe atılmaması gerektiğini ifade ediyor.

CE kısaltması Fransızcadan geliyor ve ürünün AB ülkelerinde serbest dolaşım ve pazarlamasını, AB teknik mevzuatlarına uygunluğunu ifade ediyor. Bu kısaltmanın FC versiyonu, Federal İletişim İzinlerine uygunluk anlamı taşıyor. 0682 numarası, CE standartlarına uyumluluğu denetleyen kuruluşu işaret ediyor ki bu da cihazın Avrupa ülkelerinde satışının serbest olduğu anlamını taşıyor.

Daire içinde ünlem sembolü, cihazın AB ülkelerinin en az birinde bir kuralı ihlal ettiğini yani gittiğiniz herhangi bir AB ülkesinde çeşitli frekans kısıtlamalarına maruz kalabileceğinizi anlatıyor. Örneğin, Fransa’da kablosuz cihazların yasal frekans aralığı 2,4 GHz ile 2,454 GHz arasındadır. Bu aralığa uyan cihazlar Class 1 olarak adlandırılırken iPhone gibi bu frekans aralığına uymayan cihazlar Class 2 olarak adlandırılıyor.

FCC ID kodu, Apple’ın ABD ve Kanada odaklı olarak spesifik ürünlerini belirlediği kod olup bir nevi devlet tarafından kategorize edilmiş ürün kimlik bilgisi olarak ifade edilebilir. Indusrty Canada Identification ibaresinin kısaltması olan IC ID, cihazın bazı radyo frekans standartları ve farklı radyo bantlarında nasıl çalıştığına dair bir takım sertifikalar barındırdığını ifade ediyor. Örneğin, cep telefonlarının sinyal göndermesi için 824 MHz ile 849 MHz bant aralığını ve 30 kHZ kanal boyutunu kullanması gerekiyor.

Bazı cihazlarda iPhone sembolleri neden yok

2014’te ABD’de çıkan bir yasayla telefon üreticilerinin her sembolü koyma zorunluluğu kaldırıldı. Bu nedenle Apple cihazlarının bazılarında iPhone sembolleri daha az.