Türkiye’de İnternetten En Çok Satın Alınan Ürünler 

Türkiye’de İnternetten En Çok Satın Alınan Ürünler 

internetten en çok satılan ürünler

Online alışveriş ihtiyaçları karşılamanın en iyi yolu olarak giderek yaygınlaşıyor. Her yerden alışveriş yapma fırsatı sunması, 7/24 alışveriş yapma imkânı tanıması, geniş ürün yelpazesi, özel indirim ve kampanyalardan yararlanma olanağı, AVM kalabalığından uzak alışveriş deneyimi ve ikinci el ürünlere kolay erişim gibi avantajlarıyla tüketicilere dijital dünyanın kapılarını açıyor. Peki, internetten en çok satın alınan ürünler hangileri?

İnternetten alışveriş yapmak güven sorunu nedeniyle çoğu insanın uzak durduğu bir yöntem olmakla birlikte sosyal mesafenin korunmasına olanak sağlaması ve isteklerin yalnızca bir tık uzakta olması nedeniyle neredeyse alışverişin tek yolu halini alıyor. Zaman ve mekandan bağımsız ihtiyaçları karşılamanın yolu olan online alışveriş hazır yemekten süpermarket alışverişine geniş bir yelpazede kolaylık sağlıyor.

Hazır yemek

Özellikle iş dünyası için yemek siparişi platformları büyük kolaylık sağlıyor. Belli başlı markaların başını çektiği bu platformların yanı sıra franchise restoran zincirleri de internet sitelerinden sipariş alıyor. Yemek kuponları ve kartlarındaki alternatifler de hazır yemek siparişinin artmasında etkili oluyor. Her damak tadına uygun yemek istenen ödeme şekillerinde satın alınabiliyor.

Evcil hayvan ürünleri

Evcil hayvan ürünleri de internetten en çok satın alınan ürünler arasında bulunuyor. Sevimli dostlarımız için faydalı olan mama, oyuncak ve çeşitli araç gereçler sanal azar yerlerinden alınabildiği gibi pet shop mağazalarının kendi internet sitelerinden de alınabiliyor. Marka, materyal ya da fiyat aralığı bakımından her kesime ve bütçeye hitap eden evcil hayvan ürünleri internet üzerinden sipariş ediliyor.

Cep telefonu aksesuarları

Cep telefonları yalnızca iletişim için değil kişisel zevkler için veya hayatı kolaylaştıran mobil uygulamalar ve özellikler için de kullanılıyor. Aksesuarlar ise video, müzik ve oyun gibi eğlencelerin dozunu artırıyor. Dolayısıyla cep telefonu aksesuarları da cep telefonu gibi modern hayatın en büyük parçaları halini alıyor. Aksesuarlar orijinal veya yan ürün olarak internet üzerinden uygun fiyata satılıyor. 

Kişisel bakım ürünleri

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, bazı markaların satışlarını yalnızca internet üzerinden gerçekleştirmesi ve internet özel kampanyalar sunulması nedeniyle internetten en çok satın alınan ürünler arasında bulunuyor. Alışveriş platformlarının yanı sıra sosyal medya da bu ürünlere ulaşmayı kolaylaştırıyor. Bu noktada dermotolojik onaylı markaları ve bilinen siteleri tercih etmek sağlık açısından önem taşıyor.

Ev dekorasyon ürünleri

Dekorasyon ürünlerinde fiziksel mağazalarda boyut, desen, renk olarak seçenek bulmak zor olabiliyor. Avangard, moden, klasik, minimalist ya da fütüristtik binlerce dekorasyon ürünü internetten satın alınıyor. Satıcı bilgilerinin yanı sıra boyut ve kullanılan materyal de detaylı olarak görülüyor.

Süpermarket ürünleri

Süpermarket alışverişleri yemek kartlarının da kullanılabilmesiyle internetten sıklıkla yapılıyor. Reyon sistemi gibi kategorilerin bulunduğu dijital platformlar siparişleri eve kadar ulaştırıyor. Bu sayede ağır yükleri taşımak sorun olmaktan çıkıyor. Süpermarket alışverişlerinde belli bir alt limiti aşmak gerekiyor.

Giyim aksesuar

Giyim alışverişini internetten yapmak riskli görülmekle birlikte en çok tercih edilen kategoriler arasında bulunuyor. Beden ölçülerinin bilinmesi durumunda sıkıntı yaşanmıyor. Kargo ücretinin genellikle alınmadığı giyim alışverişlerinde ürünler internet üzerinden kolayca seçilebiliyor. Kumaş bilgisi ve mankenin ölçüleri gibi bilgilere ulaşmak mümkün oluyor.

Kitap, film

Özellikle pandemi sürecinde sosyal izolasyon gereği evinde kalanlar kitap okuyarak ve film seyrederek zaman geçirmeyi tercih ediyor. Yayınevlerinin online siteleri, sanal Pazar yerleri ve kitap satış noktalarının internet siteleri edebi dönem eserlerinden kişisel gelişim kitaplarına eğitim kitaplarından sağlık kitaplarına binlerce kitabı satışa sunuyor. Tüketiciler hem basılı hem e-kitap formatındaki yayınları internetten satın alabiliyor. Orijinal film kayıtları da internetten alınıyor.

Elektronik cihazlar

İnternetten en çok satın alınan ürünler listesinin sonundaki elektronik cihazlar, internette özel kampanyalarla mağaza fiyatından çok daha uyguna satılıyor. Tüketiciler elektronik ihtiyaçlarını yerli ya da yabancı tüm markaların bulunduğu platformlardan karşılıyor. Elektronik ürünlerde fiyat ve özellik karşılaştırması yaparak doğru ürüne ulaşmak kolaylaşıyor.