Instagram’ın IGTV Dik Videolarıyla Yeni Bir Dönem Başladı!

Instagram’ın IGTV Dik Videolarıyla Yeni Bir Dönem Başladı!

450
IGTVmain

Sosyal medya platformları arasında yenilik ve hızlı büyüme konusunda en iddialısı olan Instagram, devrimci bir yeniliğe daha imzasını atıyor! Hikayeler’le video paylaşımında önemli bir açılım yaratan sosyal medya devi, yeni video servisi IGTV’yi duyurdu. Peki IGTV nedir? Kullanıcılara ne gibi yenilik ve avantajlar sunacak? Hepsi bu yazımızda!

Sosyal medya devi Instagram, bugün yaptığı açıklamayla hem yeni video sevisi IDTV’yi duyurdu, hem de topluluğunun 1 milyara ulaştığını müjdeledi. Instagram’ın yeni mobil video uygulaması IGTV, bugün itibarıyla tüm dünyada kullanıma sunuldu.

Instagram uygulamasına bütünleşik olan IGTV uygulaması sayesinde kullanıcılar, süresi 1 saate kadar çıkabilen dikey videolar izleyebilecek. Günümüzün en büyük iki video paylaşım platformu olan YouTube ile Facebook’tan ayrışmak üzere bazı farklılıklar katan Instagram, insanların video içerik üzerinden bağlantı kurmasını kolaylaştırmak istiyor.

Mobile uygun dikey videolar

Bir kesim tarafından acımasızca eleştirilse de, dik videolar artık mobil kullanıcılar için hayatın olağan bir parçası haline gelmiş durumda. Instagram da yeni servisi IDTV’yi geliştirirken, insanların telefon kullanım alışkanlıkları doğrultusunda tam ekran ve dikey video tasarımını kullanmış. Hikayeler’le dik video konusunda kullanıcılara alışkanlık kazandıran Instagram’ın, IGTV’de sorun yaşayacağını sanmıyorum. Instagram kitlesi dik ve tam ekran videoya hazır.

Kolay kullanım ve kaliteli içerik

Instagram’ın tüm süreçlerinde geliştirme yaparken öncelik verdiği konulardan biri hızlı ve kolay kullanım oldu. Çünkü pratiklik mobil kullanıcılar için olmazsa olmaz bir kriter. Instagram’ın yeni video uygulamasına girildiğinde oynatmaya başladığından arama yapmayı gerektirmiyor.

Ayrıca içerik kalitesi de dikkat edilen bir kriter. IGTV’nin temeli Instagram’a dayandığı için içerik üreticileri de Instagram’dakiler oluyor. Kullanıcılar halihazırda takip ettikleri içerik üreticilerin videolarını izleyebilecek. Elbette kaliteli içerik daha da öne çıkacak. Kişisel ve günlük üretimlerin yanı sıra, Instagram’da “Youtuber” konseptine benzer ünlülerin sayısı daha da artacak.

Instagram’ın duyurusunda, örnek bazı IGTV hesaplarını da paylaştı. Instagram’ın örnek verdiği video kanalları şunlar: