Instagram’da Watch Party Benzeri Özellikle Geliyor!

Instagram’da Watch Party Benzeri Özellikle Geliyor!

Sosyal medya kullanıcılarının çoğunluğu, gördüğü komik ve ilginç videoları hemen başkaları ile paylaşmak için harekete geçiyor. Peki, bu videoları paylaşmak istediğimiz insanlarla aynı anda izlesek nasıl olur? Facebook, bunun çok eğlenceli olacağını düşünmüş olmalı ki, geçen yıl Temmuz ayında Watch Party özelliğini kullanıcılara açtı.

Facebook’un kullanıcılarına sunduğu Watch Party özelliği; insanların hep birlikte gerçek zamanlı olarak video izlemelerine olanak sağlamıştı. Bunun yanı sıra insanlar Watch Party başlatıldığında yeni bağlantılar kurabilmiş ve sohbet başlatabilmişti. Messenger’ın da test ettiği bu özellik artık Instagram’da da olacak.

 Instagram kodlarını inceleyen ve birçok yeni özelliği henüz yayına girmeden önce duyurmasıyla tanınan Jane Manchun Wong isimli çalışan, şimdi de Instagram’ın video partisi yani eş zamanlı video izleme özelliği konulu çalışma yaptığını duyurdu. Instagram Direct yani Mesajlar ve görüntülü aramalar üzerinde aktifleştirilen özellik, canlı yayınları ve videoları sevdiklerinizle birlikte izlemenize olanak sağlayacak. Özellik henüz test sürecinde olduğundan Instagram’ın kullanıcılarına bu fırsatı verip vermeyeceği, bu özellik dahilinde hangi tür videoların izlenebileceği konuları belirsiz.

Instagram video partisi özelliği testte

Instagram’ın bu özelliği YouTube’a rakip olarak çıkardığı IGTV‘yi ön plana almak için kullanacağı düşünülüyor. Ortaya çıkan ekran görüntüleri, tavsiye edilenler sekmesi içinde ilgili videolar gösterileceğini, seçtiğiniz videoların bir çalma listesini de görüntüleyebileceğinizi ortaya koyuyor.

Facebook Watch Party özelliğini kullanıcılara sunduğundan beri Facebook grupları dahilinde 12 milyon Watch Party’nin oluşturulmuş olması, şirketin Instagram’da da sosyal video izleme alışkanlığını geliştirmeyi istemesinin arkasındaki neden olsa gerek.

Youtube ile rekabet etmekte zorluk çeken Instagram, IGTV’yi daha fazla öne çıkararak daha fazla kullanıcıya ulaşmak amacıyla farklı stratejiler geliştirerek atağa geçiyor. Ortak video izleme özelliğinin bu stratejilerden biri olduğu açık. Bakalım Instagram’ın test sürecine aldığı Watch Party benzeri özelliği, umduğu gibi IGTV ‘ye olan ilgiyi ve görüntülenme sayısını artırmaya yetecek mi? Belki de bu özellik sayesinde sosyal medya daha da eğlenceli bir hal alacak.