Instagram “Bana Soru Sor” Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram “Bana Soru Sor” Özelliği Nasıl Kullanılır?

276
main

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram’a yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kullanıma sunulan IGTV‘den sonra bu defa da “Bana Soru Sor” özelliği devreye alındı. Geçtiğimiz yıllarda farklı platformlarda kullanılan soru-cevap özelliği, Instagram’a entegre edilerek kullanıcı deneyiminin çeşitlendirilmesi hedefleniyor. Peki “Bana Soru Sor özelliği nasıl kullanılır? Cevabı bu yazımızda.

Facebook, önceki yıl Snapchat’i satın alma girişimleri karşılık bulmayınca, Instagram üzerinden başlattığı zenginleşme çalışmalarını hız kesmeden devam ettiriyor. Hikayeler özelliği kullanıcılarından çok büyük bir ilgi görünce Instagram, ek özelliklerle kullanıcıları daha fazla tutuma yoluna gitti. Özellikle genç kullanıcı kesiminin Facebook’tan hızla uzaklaştığını gören yönetim, Instagram’a yatırımını artırdı.
Bunun en yeni örneği ise Bana Soru Sor özelliği oldu. Instagram Hikayeler bölümüne eklenen bu yeni özelliği nasıl kullanacağınızı adım adım anlatıyoruz.

Instagram Bana Soru Sor nasıl kullanılır?

Bundan böyle Instagram takipçilerinizin size soru sormasını Hikayeler üzerinden sağlayabilirsiniz. Doğrudan paylaşımınızla ilgili sorular olabilir veya aklınızdan başka ne geçiyorsa bu konuda sorular alabilirsiniz. Soruları Hikayeler üzerinden alıp cevaplamanız mümkün olacak.

Öncelikle Instagram’ı açtığımızda görünen Hikayeler bölümüne giriş yapıyoruz. Biliyorsunuzdur ama yine de söyleyelim; ekranın üst solunda kamera ikonunda göreceksiniz.

Hikayenin kaydını yaptıktan sonra üst bölümde görünen çıkartma sekmesine dokunun.

Karşınıza tüm çıkartma seçenekleri görünecek. Orta bölümde SORULAR seçeneğini göreceksiniz. Yapmanız gereken buna dokunmak.

Şimdi soru bölümü açılmış oldu. Pencere içinde üst bölüme sorunuzu yazabilirsiniz. Daha sonra boyutunu ve konumunu ayarlamanız gerekecek.

Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra sorunuzu Hikayeniz üzerinden yayına alabilirsiniz. Artık takipçilerinizin doğrudan soru sormasını sağlamak çok daha kolay. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış.

 

Yazar Hakkında

Gazeteciliğe 1996'da, PC Magazine Türkiye’de muhabir olarak başlayan Erdal Kaplanseren; Yeni Yüzyıl, Milliyet, Vatan, Posta ve Hürriyet gazetelerinde teknoloji yazarlığı ve editörlüğü yaptı. PC Magazine, .net ve PCnet gibi dergilerde editörlük ve yayın yönetmenliği görevlerini yürüttü. Kariyerine Radyo Kozmos, NTV Radyo ve CNBC-e ile farklı mecralar ekledi. Hürriyet ve Doğan Burda gruplarında dijital yayıncılık konusunda görevler aldı, yöneticilik yaptı. 2014'te Doğan Grubu'ndan ayrılarak kendi içerik girişimi olan Layka'yı kurdu. Dijital yayıncılık hizmetlerinin yanı sıra Tekno TV adlı video blogu ile Teknolog.com adlı teknoloji haber blogunu hazırlıyor.

İlgili Yazılar