İki Faktörlü Kimlik Doğrulama İle Facebook Hesabınızı Güvene Alın

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama İle Facebook Hesabınızı Güvene Alın

117
main

İki faktörlü kimlik doğrulama ile Facebook hesabınızı daha güvenli hale getirmek için yapmanız gerekenleri bu yazımızda anlatıyoruz.

Geçtiğimiz hafta yaklaşık 50 milyon Facebook hesabının çalınmasının ardından, hesaplarımızı korumak için daha güvenli bir yol kullanmanın önemi daha da arttı. İki faktörlü kimlik doğrulama yöntemini kullanarak, Facebook hesabınız için ekstra bir güvenlik kalkanı oluşturabilirsiniz. Güvenliği perçinleyen iki adımlı kimlik doğrulamasıyla hesap güvenliğiniz karşısında sanal korsanlara ter döktüreceksiniz. Aşağıdaki basit adımları takip ederek iki adımlı koruma yöntemini Facebook hesabınızda uygulayabilirsiniz.

1. Facebook hesabınıza giriş yapın

2. Sağ üst köşede bulunan ters üçgenin üzerine tıklayın ve ‘Ayarlar’ı seçin

3. ‘Güvenlik ve Oturum’u seçin

4. ‘Güvenlik ve Oturum’ altında, ‘Parolayı değiştir’ ve ‘Profil resminizle oturum açın’ gibi seçeneklerle karşılaşacaksınız. Bunların altında ‘İki adımlı kimlik doğrulama’ seçeneği yer alıyor.

5.  ‘İki adımlı kimlik doğrulama’ tercihini seçin

Şimdi, iki adımlı kimlik doğrulamayı kurmanız için önünüzde iki seçenek bulunuyor. Bunlardan biri “SMS mesajı” seçeneği ve ikincisi de, Google Authenticator ya da Duo Mobile gibi bir kimlik doğrulama uygulaması kullanımını.

SMS mesajı seçeneğini kullanmak

1. “SMS mesajı” seçeneğini tercih ettiğinizde, kayıtlı telefonunuza altı haneli bir kod içeren bir mesaj alıyorsunuz.

2. Facebook’a giriş yaptığınızda, kimlik bilgileriniz yanında bu kodu da giriyorsunuz ve işleminiz tamamlanmış oluyor.

3. Siteye oturum açtıktan sonra, iki adımlı kimlik doğrulamanın etkin olduğunu bildiren bir mesajla karşılaşıyorsunuz.

Kimlik doğrulama uygulaması kullanmak

1. Telefon numaranız Facebook’ta kayıtlı değilse ya da bu seçeneği de kullanmak istiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz iki uygulamadan birini seçin.

2. Şimdi, ekranda gösterilen QR kodunu tarayın ya da gösterilen kodu kimlik doğrulama uygulamasına girin.

3. Uygulamanızda yeni bir kod belirecek. İstendiğinde bu kodu da girin. İki adımlı kimlik doğrulama artık etkin hale geçecek.

Facebook’ta güvenlik ayarları sayfasına ulaşmak için TIKLAYIN!

Yazar Hakkında

Gazeteciliğe 1996'da, PC Magazine Türkiye’de muhabir olarak başlayan Erdal Kaplanseren; Yeni Yüzyıl, Milliyet, Vatan, Posta ve Hürriyet gazetelerinde teknoloji yazarlığı ve editörlüğü yaptı. PC Magazine, .net ve PCnet gibi dergilerde editörlük ve yayın yönetmenliği görevlerini yürüttü. Kariyerine Radyo Kozmos, NTV Radyo ve CNBC-e ile farklı mecralar ekledi. Hürriyet ve Doğan Burda gruplarında dijital yayıncılık konusunda görevler aldı, yöneticilik yaptı. 2014'te Doğan Grubu'ndan ayrılarak kendi içerik girişimi olan Layka'yı kurdu. Dijital yayıncılık hizmetlerinin yanı sıra Tekno TV adlı video blogu ile Teknolog.com adlı teknoloji haber blogunu hazırlıyor.

İlgili Yazılar