Huawei P20’den Son Haberler, Söylentiler ve Çıkış Tarihi

Huawei P20’den Son Haberler, Söylentiler ve Çıkış Tarihi

996
main

2017 sonunda çıkan Mate 10 ve Mate 10 Pro telefonlarının ardından, Çinli şirketin çıkacak bir sonraki üst seviye akıllı telefonunun Huawei P20 olması bekleniyor. Mate çiftinin yerini almaktan ziyade, daha ufak bir biçim faktörüne sahip Huawei P10’un koltuğuna oturacak yeni modelin fiyatı, Mate 10 ve Mate 10 Pro seviyesinin altında olması bekleniyor. Huawei’in sıradaki büyük çıkışıP20 olabilir ve bu yazımızda sizlere elde avuçta olan tüm bilgileri sunuyoruz.

Yeni telefon hakkındaki ilk söylentilerde ve bilgi sızmalarında P11 olarak çağrılmasına karşın, son zamanlarda edinilen bilgiler ışığında telefonun artık Huawei P20 olarak çağrılmaya başlandığı görülüyor. Hangi ismin kullanılacağı henüz kesin değil ama MWC 2018 fuarında bunun netleşmesini bekliyor.

O zamana kadar beklerken isterseniz elimize geçen son söylentileri ve sızmaları güzel bir şekilde toparlayalım.

Kısa Kısa

 • Konu nedir? Huawei’in sıradaki üst seviye telefonu
 • Ne zaman çıkacak? Şubat ya da Mart olacağı söyleniyor
 • Fiyatı ne olacak? Durum P10 gibi olursa muhtemelen 600 doların üzerine

Huawei P20 çıkış tarihi

Huawei P20 büyük ihtimalle 27 Mart’ta duyurulacak. Bu iddianın ana nedeni ise, o tarihte yürütülecek bir etkinliğe dair medya temsilcilerine sayısız davetler gönderilmesi. Tabi davetlerde P20 ismi geçmiyor. Ama birazdan o konuya değineceğiz.

Yeni telefonun, Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılma ihtimali de çok düşük görünmüyor. Şirketin El Aygıtı Ürün Ailesi bölümünün yardımcı başkanı Bruce Lee’ye göre (hayır şaka değil, gerçekten ismi bu), “muhtemelen kongrede yeni aygıtlar tanıtılacak.” Ayrıca Huawei’in 25 Şubat için planlanan bir etkinliği bulunuyor.

Ama yine de bizim en iyi tahminimiz 27 Mart’tan yana; özellikle de son çıkan söylentilerde, lansmanın Mobil Dünya Kongresi’den biraz ileri kaydırılarak biraz geciktirileceği iddiasını ciddiye alacak olursak. Kore kaynaklı bir başka habere göre ise Huawei P20 çıkışı Nisan’a kadar sarkabilir ama açıkçası buna da pek ihtimal vermiyoruz.

Huawei P20 fiyatı

Fiyat konusunda Huawei’in ne tür bir tavır takınacağı henüz net değil. Bu paralelde, fiyatın yeni modelde daha düşük olmasını umuyoruz.

Huawei P20 ismi

Huawei’in sıradaki bayrak gemisi P10’un çizgisinde ilerleyeceğinden dolayı, yeni telefonun P11 olarak isimlendirilmesini beklemek mantıksız olmaz. Ama ismin P20 olacağına dair elde edilen bilgiler giderek artıyor.

Roland Quandt isimli güvenilir bir Twitter kullanıcısının paylaştığı bilgilerde, Huawei’in yeni ürünleri için kesinlikle P20, P20 Plus ve P20 Lite isimlerini kullanacağı bildiriliyor.

Huawei P20 tasarımı ve ekranı

Son söylentiler:

 • iPhone X çapında bir ekran terfisi
 • Neredeyse çerçevesiz bir ekran tasarımı

Sızan bilgiler ışığında, muhtemel Huawei P20 tasarımının en net görüntüsüne bakıldığında üç lensli bir kamerayla donatılmış bir telefon görüyoruz. Bazı fotoğraflarda telefonun cam sırta ve  metal gövdeye sahip olduğu görülüyor.

Sızdırılan bu fotoğraflarda ufak tefe farklılıklar olsa da üniter bir tasarım anlayışı dikkat çekiyor. Sonuç itibariyle bu farklılıklar rahatlıkla tasarım sürecinin farklı evrelerine de işaret ediyor olabilir.

Söylentilerde, ekran boyutunun yaklaşık 6 inç ve telefon boyutunun (9,8mm’lik kamera çıkıntısıyla) 155,3 x 74,2 x 7,7mm olacağına dair sık sık karşılaşılan referanslar görülüyor.

XDA Developers da dahil olmak üzere çeşitli kaynakların yayınladığı, diğerleriyle örtüşen başka sızıntılarda P20’nin neredeyse çerçevesiz bir ekrana sahip olduğu ve bu yönüyle iPhone X’e benzediği iddia ediliyor.

Huawei P20’nin 4K ekranla geleceği yönünde çıkan söylentilerin de yabana atılmaması gerekiyor. Her ne kadar Huawei şu ana kadar telefonlarında Full HD panellerin ötesine geçmediyse de her şeyin bir ilki vardır demek istiyoruz.

Telefonun rengi konusunda seramik siyah ve alacakaranlık renk seçeneklerine sık sık atıfta bulunulduğunu görüyoruz. Tabi duyuru esnasında daha fazla renk seçenekleriyle de karşılaşabiliriz.

Huawei P20 Face ID

Son söylentiler:

 • Apple Face ID’den daha iyi çalışan bir yüz tanımalı çalışan ekran kilidi

iPhone X’in 2017’deki büyük çıkışının arkasında birkaç neden bulunuyordu ve bunlarda belki de en iyisi yeni Face ID özelliğiydi. Apple, Touch ID isimli parmak izi tarayıcısını bir kenara bıraktı ve yerine fark yaratan yüz tarama sistemini getirdi. Anlaşılan o ki Huawei mesajı almış.

Notebook Itaia isimli bir siteye göre, P20, Face ID tarzında ama kendine has bir yüz tanımalı ekran kilidi teknolojisiyle gelecek.

Huawei P20 kamerası

Son söylentiler:

 • Arka kamera 40MP olabilir
 • Gene Lecia ortaklığı yapılıyor olabilir
 • Üç adet arka lense sahip olabilir

P20’nin kamerasına dair çıkan son söylenti doğrudan Huawei’in kendisinden geliyor. Şirketin bir etkinlik için gönderdiği davetiye resminde üç lense işaret ediyor olabilen üç halka yer alıyor. Davetiyede ayrıca kameranın yapay zeka desteği kullanacağına dair bir ipucu çıkarmak da zor değil.

Huawei ile çalışan dijital artistlerin elindeki temsili resimlere göre (Evleaks tarafından keşfedildi), telefon bir ilke imza atarak üç adet arka lens ile geliyor ve bu bunlardan biri 40MP gibi yüksek bir çözünürlük desteği sunuyor. Bunlara göre, telefon ayrıca 5x hibrit yakınlaştırma özelliği de bulunduruyor.

Huawei P20 performansı

Son söylentiler:

 • Son Kirin 970 yonga seti
 • 8GB’lık RAM

Çin’den gelen görece eski bir bilgiye göre, P20’ye, Huawei Mate 10 ve Mate 10 Pro’nun da kullandığı Kirin 970 yonga seti hayat verecek. Huawei genellikle yeni yonga setlerini ilk olarak Mate ailesine ait modellerde sunuyor ve bunu daha sonra P isimli telefonlara getiriyor. Bu geleneğe Huawei P20 ile devam edileceğini düşünüyoruz.

Gene aynı kaynak, telefonun, OnePlus 5 ve OnePlus 5T gibi 8GB’lık bir RAM ile beraber geleceğini de iddia ediyor.

Huawei P20: Görmek istediklerimiz

1. Sesli asistan

Huawei P10 ile gelen sesli asistanın kullanımı pek kolay değil. Huawei Mate 9’da bulunan Amazon Alexa ise P10’da bulunmuyor ve şu an Google Assistant da herhangi bir eser yok.  Google Assistant’ın eksiliği gerçekten yazık olsa da Huawei, bu problemi yakın bir zamanda çözmeyi planlıyor.

2. Pil ömrü

P10’u en çok eleştirdiğimiz konu zayıf pil ömrü oldu. Kendisinden bir önceki Huawei P9’dan bir parça daha kötü olan bu pil performansının P20’de aşılmış olmasını diliyoruz.

3. Daha iyi bir ESC

Huawei P10’un belki de en büyük problemi, bir eşsiz satış cazibesinin (ESC) olmamasıydı. Bu telefonu almak için özel bir neden bulmak zor. Satış cazibesinin ne olması gerektiği hakkında emin değiliz. Umarız Huawei iyi bir fikirle karşımıza çıkar ve bu alanda Samsung ve Apple gibi rakiplerle çekişen bir telefon sunar.

4. Düşük fiyat

Huawei’in telefon fiyatlarını son yıllarda giderek artırdığını görüyoruz. P10, şirketin ürettiği en pahalı telefonlardan biri. Umarız P20 ile bu trend kırılır ve rakipler karşısında daha iddialı bir fiyat oranı ayarlanır.

5. Google Daydream desteği

Huawei P10, herhangi bir yapay gerçeklik başlığıyla çalışmıyor. Bu yüzden yeni telefonun Google’ın Daydream programına katılmasını ve Daydream View başlığına destek sunmasını istiyoruz. Huawei daha önce yapay gerçeklik başlıklarıyla ilgili planları bulunduğunu açıklamıştı ama o zamandan bu yana konuyla ilgili yeni gelişme yaşanmadı.