Hoparlör alırken bilinmesi gerekenler

Hoparlör alırken bilinmesi gerekenler

Müzik dinlerken ve film veya video izlerken ses sorunu yaşamak istemiyorsanız; bu hobilerinizi bir hoparlörle gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız hoparlör alırken bilinmesi gerekenleri sizler için derledi.

Artan teknolojiyle birlikte hoparlörler günlük hayatın bir parçası haline gelmiş durumda. Film izlerken, müzik dinlerken, oyun oynarken ve video izlerken sık sık tercih edilen hoparlörler evlerin vazgeçilmez bir eşyası olarak yerini alır.

Eğer ses sistemine önem veriyorsanız hoparlör ve hoparlör seti alırken bilmeniz gereken detaylar mevcuttur. Pek çok modeli bulunan hoparlörleri evde veya dış mekânlarda kullanacaksanız ona göre seçim yapmalı ve bütçenizi belirleyerek ve kullanıcı yorumlarını da inceleyerek karar vermelisiniz. 

Hoparlör Nedir?

Hoparlör arayışı sırasında hoparlör ne demek diye merak edebilirsiniz. “Yüksek konuşan, ses çıkaran” anlamına gelen hoparlör, elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine dönüştüren bir cihaz olarak bilinir. Düşük frekansa ait sesler için kullanılan hoparlörler woofer, yüksek sesler için kullanılanlar tweeter olarak adlandırılır. 1920’li yıllardan bu yana birçok amaca hizmet eden hoparlörler gelişen teknolojiyle birlikte çeşitlenerek son yıllarda ise oldukça tercih edilen ürünler arasında yerini almıştır. Yumuşak demirden üretilmiş mıknatıs ve seramik maddelerle üretilen hoparlörler ses sistemleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hoparlör çeşitleri oldukça fazladır. Hoparlör markaları arasından modelleri inceleyerek yorumları okuyarak nasıl bir modeli tercih edeceğiniz karar verebilirsiniz. Çeşitli özelliklere sahip olan hoparlörlerle, Aux ile bağlanmış olduğunuz cihazınızdaki müzikleri kolayca dinleme şansına sahip olabilirsiniz. İster bilgisayarınızda ister aracınızda ister gittiğiniz kamp yerinde kullanabileceğiniz hoparlörlerle keyifli zaman geçirebilirsiniz.

En çok tercih edilen modeller arasında oto hoparlör, bilgisayar hoparlör, taşınabilir hoparlör, bluetooth hoparlör, mini hoparlör, kablosuz hoparlör gibi modeller yer alır.

Hoparlör Çeşitleri

Hoparlörler kullanım alanınıza ve ihtiyacınıza göre tercih etmeniz gereken ürünlerdir. Eğer bilgisayarınıza bağlayarak kullanacağınız bir model arıyorsanız bilgisayar hoparlörü tercih etmelisiniz. Hem bas hem tiz sesler için yeteri seviyelere sahip olan bu modelle rahat edebilirsiniz. Eğer yüksek seslere ulaşmak istiyorsanız 2+1 hoparlör modellerini de inceleyebilirsiniz.

Son dönemde oldukça popüler olan taşınabilir hoparlörle de ilgi çekicidir. İstediğiniz boyutta ve renke alabileceğiniz bu modelleri gittiğiniz her yere götürebilir ve keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bluetooth hoparlör sayesinde kabloya ve herhangi bir kuruluma ihtiyaç duymadan müzik dinleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ürünle telefonunuzu eşleştirmektir. Yüksek ses kalitesine sahip olan mini hoparlör modelleri de eğer yalnızca müzik dinlemek ve gittiğiniz her yere müziğinizi taşımak istiyorsanız iyi bir tercih olabilir. Artık kablo derdi yaşamak istemeyenlerin sıklıkla tercih ettiği kablosuz hoparlör modelleri fiyat olarak da orta segmenttedir ve bütçeyi çok zorlamaz. Aynı zamanda geniş bir şarj bataryasına sahip olan modeller sayesinde şarj bitme sorunu da yaşamazsınız.

Konuşurken kendi sesinizi müziğin ritmine kaptırıp oldukça keyif alacağınız bir aktiviteye sahip olmak isterseniz mikrofonlu hoparlörü tercih edebilirsiniz. Üzerinde bulunan fonksiyonel tuşları sayesinde müzik dinlerken şarkıları ileri veya geri alabilmenizi sağlayan bu modeli aktivitelerinizde kullanabilirsiniz. Bu modeller de genellikle kablosuz olarak tasarlanarak el mikrofonuyla sunulurlar.

Hoparlör Alırken Bilmeniz Gerekenler

Eğer hoparlör almaya karar verdiyseniz öncelikle kullanım alanına, markasına ve boyutuna karar vermelisiniz. Kullanım amacınızı ve sınırınızı bilirseniz karar vermek daha kolay olacaktır. Bilgisayar bağlantılı bir hoparlör alma niyetiniz varsa ses kartının özelliklerini kontrol etmeli ve ne kadarlık bir sesi kaldırabileceğini tespit etmelisiniz.

Ses kartınız yeterli değilse ve yeni bir ses kartı satın almak istemiyorsanız ona uygun bir hoparlörü de GittiGidiyor üzerinden bulabilirsiniz. Hoparlörün kullanım alanına karar verdikten sonra NFC desteği, AUX girişi, microSD kart desteği, radyo gibi özellikleri inceleyip size en uygunu seçmeniz gerekir.

Yine ürünü seçerken malzeme türüne de dikkat etmelisiniz. Hoparlörlerden bazılarının dış kaplamasının altında sıkıştırılmış sunta ya da mdf varken kiminde kumun preslenerek sıkıştırılmasıyla elde edilen bir malzeme vardır. Kaplamalar hem ürün kalitesini hem de renk alternatiflerini belirleyen kriterlerdir.

Eğer araçlarınız için oto hoparlör düşünüyorsanız güçlü bass vuran sisteme sahip modellere yönelmelisiniz. Bunun için iyi bir araştırma yapmalı ve ürünün aracınızla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Aracınızın orjinalliğini bozmadan ses sistemini yenilemek için iyi bir montajcıyla çalışmalısınız.

Genellikle otomobillerde tercih edilen oval hoparlörler aracın içerisinde harika bir görüntüye sahip olmanıza aracı olur. Özellikle aracını modifiye etmeyi sevenlerin tercih ettiği bu modeli seçerken aracınızın bagaj kapağına tam olarak oturmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer son dönemin modası olan taşınabilir ve ışıklı hoparlör modelleri tercih edeceksiniz telefonunuzun şarjını hızlı tüketmeyen ve sizi tatmin edecek seviyede ses çıkarma özelliğine sahip ürünleri incelemelisiniz. Yine usb Hoparlör arayışınız varsa dikkat etmeniz gereken detay ürünle kullanacağınız cihazın uyumudur. Ses kartı olmayan laptoplarda pratik bir çözüm olan bu modelleri seçerken fiyat performans incelemesi yapmalısınız.

Gelelim TV hoparlörüne; evinizde sinema keyfini yaşamak istiyorsanız bu modellere yönelmeniz çok normaldir. TV hoparlörü alırken ürünün televizyonunuzla uyumuna, ev dekorasyonunuzla uyumuna özen göstermelisiniz. Aynı zamanda boyutu ve kullanacağınız alanın boyutu da önemlidir. Bununla birlikte dijital ses girişine önem vermelisiniz. Dijital ses girişi yerine stereo girişli bir TV’niz varsa ona göre tercih yapmalısınız.

Alacağınız ürüne karar vermeden önce bu detayları inceleyerek hoparlör fiyatlarını inceyebilirsiniz. Ucuz hoparlör arayışınız varsa marka ve modeller arasında karşılaştırma yapabilir ihtiyacınız ve bütçeniz doğrultusunda filtreleme seçeneklerini kullanarak daha hızlı karar verebilirsiniz.