Hangi jeneratöre ihtiyacınız var?

Hangi jeneratöre ihtiyacınız var?

Bir jeneratör seçerken göz önünde bulundurmanız gereken detaylar bulunur. İhtiyacınız olan jeneratöre dair araştırma yaparken sizin için hazırladığımız detayları inceleyebiliriz.

Hayatımızın her anında elektronik cihazlara ihtiyaç duyarız. Telefonlar, buzdolapları, çamaşır makineleri, televizyonlar, kahve makineleri, bilgisayarlar ve sayamayacağımız birçok elektronik aletlerin çalışması ise elektrik kaynağının varlığı sayesinde gerçekleşir. Eğer elektrik gücünüz yoksa elinizde bulunan makinelerinin çalışması da mümkün değildir. Dijitalleşen dünyada elektrik kaynağının süreklilik arz etmesi ve kesintisiz hizmet alabilmeniz sadece iyi bir jeneratör sayesinde mümkündür. Özellikle kesintinin çokça yaşandığı bölgede yaşıyor ve olası kesintilere önlem amaçlı jeneratör almak istiyorsanız hangi jeneratöre ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir.

Jeneratör nedir sorusu sıklıkla merak edilir. Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek bize güç sağlayan cihazın adına jeneratör denir. Sadece ev için değil sanayi kuruluşlarının da oldukça rağbet gösterdiği cihazlar gün geçtikçe daha da önemli bir hale gelmektedir. Öyle ki büyük alışveriş merkezlerinden hastanelere, fabrikalardan okullara kadar her yerde jeneratörlere ihtiyaç duyarız. Finans sektörü, sağlık kuruluşları, ulaştırma hizmetleri ve havalimanları gibi kesintisiz elektrik akışının sağlanmasının hayati önem taşıdığı yerlerde devreye giren otomatik jeneratörler büyük kolaylıklar sağlar.

Jeneratör Seçimi Yapmadan  Önce Bilmeniz Gerekenler

Özel, ev veya eğlence amaçlı kullanım için jeneratör almadan önce bilmeniz gereken bazı detaylar vardır. Jeneratör seçimi yapmadan  önce cihazı konumlandıracağınız yerin ve kaç adet cihaz çalıştırabileceğinizin bilgisine sahip olmanız gerekir. Özellikle  cihazınızın etkili bir kullanıma sahip olmasını istiyorsanız, toplam ihtiyaç duyulan gücün önceden hesaplanması büyük önem arz etmektedir.

Bir çok alet çalıştırılırken start anında ilave akıma ihtiyaç duyar. Çalıştıkları andan itibaren ise normal akım tüketirler. Evlerimizdeki elektrikli aletlerin üzerinde bulunan etiketlerde çalışma voltajı, frekansı, tükettiği güçleri veya akımı mutlaka yazar. Kahve makinesi, tost makinesi, mutfak robotu gibi elektrikli aletlerinin ve evlerimizdeki lambaların gücü etiket üzerinde yazan güçle hemen hemen aynıdır. Bu olaya ise dirençsel güç denir. Buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kuyu pompası, fan, elektrik motoru ve hava kompresörü, kesintisiz güç kaynağı, klima gibi elektrikli aletler ve floresan lambalar start anında etiket üzerinde yazan watt gücünün iki katı start gücüne ihtiyaç duyarlar. Bunlara verilen isim ise reaktif güçler denir. Dalgıç pompalar, klimalar ve hava kompresörleri normal çalışma watt gücünün 3 ila 5 katı start gücüne ihtiyaç duyarlar. Örnek vermek gerekirse 9000 watt gücündeki bir kompresör 1800 ila 3000 watt gücündeki bir pompayı çalıştırabilecektir.

Jeneratörler genellikle maksimum watt çıkış gücüyle ifade edilir. Ayrıca nominal güç çıkışı da etikette yazılıdır. Maksimum çıkış gücü en fazla 30 dakika kullanılmaya uygun güçtür. Nominal çıkış gücü ise uzun süreli kullanılabilen çıkış gücüdür. Jeneratörünüzü kullanırken cihazınızın zarar görmemesi ve yıpranmaması için etikette yazan nominal güce göre kullanmanız çok önemlidir. Aksi halde motorunuz aşırı yükleme sorunu yanacak ve yahut arıza gösterecektir.

Bu konuda dikkatli davranılması gerekilen en önemli hususlardan bir tanesi de jeneratörün kullanım tipine uygun cihazlara güç sağlamanız ve çalıştırmanız olmalıdır. Bunu sağlayarak hem fazladan zamanınızı harcamamış olursunuz hem de doğabilecek zararlardan kaçınmış olursunuz. Bunun içinde kullanım alanını belirleyerek jeneratör markaları ve modelleri arasından araştırma yapabilirsiniz.

Jeneratör Satın Alırken 6 Maddede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer jeneratör almaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu önemli durumları 6 maddede sizin için derledik:

  1. Jeneratör sahibi olurken satın aldığınız yerin konusunda uzman kişilerle çalışmalı, referansları ve servis sonrası hizmetleri kaliteli şekilde sağlayıp sağlamadığı konusunda bilgi sahibi olmalısınız.
  2. Yanlış seçim yapmamak adına güç keşfini muhakkak gerçekleştirmelisiniz.
  3. Cihazınızı konumlandıracağınız yerin çevre ve ortam koşullarını iyi saptamanız oldukça önemlidir.
  4. Üretici tarafından periyodik olarak jeneratör motorları bakımlarının yapılıp yapılmadığı bilgisine ulaşılmalıdır.
  5. İhtiyaç halinde jeneratör yedek parçaları kolay ve uygun fiyatlarla bulunabilmelidir. Bunun için satın alma işlemi öncesi muhakkak bilgi sahibi olursanız bütçenize ileride ekstra maliyet yansıtmamış olursunuz.
  6. Alacağınız modelin TSE, ISO, CE gibi güvenilir sertifikalı ürünlere sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda ürünün içinde jeneratör kullanma talimatı olmasına da dikkat etmeniz önerilir.

Jeneratör Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım amacınıza göre veya kaç watt elektrik gücü tüketmeye ihtiyacınız duyuyorsanız buna uygun modelleri  ve jeneratör çeşitleri tercih etmenizde yarar vardır. Örneğin evde kullanmak istiyorsanız ev tipi jeneratör seçimi gerçekleştirmeniz daha doğru bir karar olacaktır.

Büyük sanayi kuruluşları dizelin yakıt tasarrufunda başarılı olması nedeniyle daha çok dizel jeneratör tercih etmektedir. Bireyler ise genellikle daha düşük watt gücüne sahip elektrikli jeneratör tercihi yapmaktadırlar. Gürültülü olmayan ve çevreyi rahatsız etmeyen sessiz jeneratörlere de ilgi büyüktür. Eğer çadır ve kamp gibi alanlar için jeneratör arayışınız varsa çanta jeneratör tercihinde bulunabilirsiniz. Portatif olan ve taşıma kolaylığı sunan bu ürünlerle birlikte mini jeneratörler de işinizi kolaylıkla görebilirsiniz. 5 kw jeneratör ve 10 kw jeneratör incelemesi yaparak kullanacağınız alana, kullanım süresine ve verime göre karar verebilirsiniz.

Eğer jeneratörü kullanım alanını ve kullanım amacını belirlerseniz daha hızlı karar verebilirsiniz. Jeneratör fiyatları çeşitlerine, markaya, çalıştırılma şekillerine göre farklılık gösterir. En ucuz jeneratör için GittiGidiyor’da kısa bir araştırma yaparak aradığınız ürünü hızlıca bulabilirsiniz. İster benzinli jeneratör ister akülü olsun alacağınız ürünle ilgili kullanıcı yorumlarını okuyarak daha geniş fikir sahibi olabilirsiniz.