Güvenliğiniz İçin Kullanabileceğiniz En İyi 4 Parola Deposu

Güvenliğiniz İçin Kullanabileceğiniz En İyi 4 Parola Deposu

296
parolamain

Dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte güvenlik de çok daha önemli hale geldi. Kullandığımızı parolaların ele geçirilmesi veya kırılması büyük maddi ve manevi zararlara yol açabiliyor. Bu konuda alınabilecek en iyi önemlerden biri, parola deposu kullanmak. Bu yazımızda en iyi dört parola deposu huzurlarınızda.

E-posta, banka, sosyal medya hesapları, online hizmetler vs… İnternetten eriştiğimiz onlarca servis için parola kullanmamız gerekiyor fakat gelin görün ki her birine ayrı ve güvenli olacak şekilde zor parolalar seçmek meşakkatli iş. Ehi bunları hatırlamak da mesele. Unutmamak için parolaları bir yere not almak da ayrı bir güvenlik sorunu. Bu sebepten, güvenli bir parola deposu kullanmanızda fayda var. Ben 6 yıldır parola deposu kullanıyorum ve çok memnunum. Size de tavsiye ediyorum.

Parolaları yazmak hem sıkıcı bir süreç hem de bu parolalar hesaplarınızı korumak için yeterli bir önlem değil. Parolalarınızı ev kapınızın veya kasanızın kilidi gibi düşünmelisiniz. Basit bir parola kullanmak, kapınızı kapalı ama kilitlenmemiş olarak bırakmak gibidir. Üstelik kapınızı kilitleseniz bile basit bir banyo kapısı kilidiyle üç milli çelik kapı kilidi bir olmaz.

İyi bir parola, kaliteli bir kapı kilidine benzer. Ancak internetteki birçok hesap için birçok parola kullanmak gerektiğinde insanlar genelde kısa ve basit şeyleri tercih etme eğilimindedir. Üstelik her yerde aynı parolayı kullananlar da hiç az değil. Bunu, girebildiğiniz tüm kapıları açan bir maymuncuğa benzetmek yanlış olmaz. Yanlış ellere düştüğünü bir düşünün…

Seçtiğim en iyi dört parola deposu bu konuda size destek olacaktır. Bunlardan birini tercih ederek kullanabilirsiniz. İşte en iyi dört parola deposu!

1- LastPass

LastPass, güvenlikle kullanım rahatlığı arasında ideal dengeyi kurmak isteyen kullanıcılar için çekici görünüyor. Otomatik parola oluşturma desteği içeriyor ve tüm işletim sistemleriyle web tarayıcılarını destekliyor. Parolaları bulut ortamında saklama desteği var.

2- KeePass

Açık kaynaklı olup yerel sistemde işleyen bir program olan KeePass ile otomatik parola oluşturma ve oturum bilgisi girme gibi tüm güvenlik önlemleri geliyor. LastPass gibi son derece kolay biçimde tüm web tarayıcılarıyla çalıştırmak mümkün değil ama parola veritabanını korumak için 256 bit anahtar boyutlu AES veya Twofish yöntemleri kullanılabiliyor. İsteyenler iki aşamalı güvenlik kontrolü kullanabiliyor. Bu durumda ana parola dışında özel bir dosya sunmak da gerekiyor.

3- 1Password

Mac dünyasında daha iyi tanınan bu programın Windows sürümü ve akıllı telefon sürümleri de var. Bulut yerine yerel sistemde depolamayı kullanıyor ama Dropbox’la birlikte kullanma desteği sunuluyor. Otomatik parola oluşturma ve otomatik parola girme desteği dışında hassas bilgileri saklamak için veri depolama modu var. LastPass ve KeePass’in aksine bu program ücretsiz kullanılamıyor.

4- RoboForm

Parola depolama yazılımı denince akla gelen ilk seçenek olan RoboForm ile AES, Blowfish, RC6, 3-DES, 1-DES gibi çok sayıda farklı şifreleme algoritması seçeneği, harika bir parola oluşturucu, otomatik form doldurma desteği ve USB bellekler için taşınabilir sürüm sunuluyor. Sadece yerel depolama yapan sürümü veya bulutta depolama kullanan sürümü seçebilirsiniz. Android, iOS ve Symbian işletim sistemli cihazlar için de destek veriliyor.