Üretim Süreçlerinin Olmazsa Olmazı: Grafik Tablet

Üretim Süreçlerinin Olmazsa Olmazı: Grafik Tablet

grafik tablet

Teknolojinin ve dijital dönüşümün farklılaştırdığı iş dünyasında yeni nesil teknolojiler adeta mesai arkadaşı hakine geliyor. İş yapış modelini değiştirerek iş sürecini kolaylaştıran teknolojilerden biri de çizim tableti olarak da bilinen grafik tablet. Sanatsal veya teknik çizimlerin dijital ekrana yansımasını sağlayan grafik tabletler; çizim, karakter tasarımı, 3D tasarım için tasarımcılar, inşaat mühendisleri, mimarlar ve bilgisayar programcıları tarafından kullanılıyor. Siz de işinizi kolaylaştırabilecek mouse ya da klavye kullanmadan çizimlerinizi yapabileceğiniz bir araca ihtiyaç duyuyorsanız grafik tablete dair her şeyi blog yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Fare ile çizim yapmak özellikle detay isteyen çalışmalarda parmak ve bilek ağrısına neden olabiliyor. Bu durum verimli çalışmanın önüne geçiyor. İşte tam da bu noktada klasik kağıt üzerine çizim yapma sürecini taklit eden grafik tabletler devreye giriyor. Grafik tablet kullanımı görsel sanatlar alanında ressamlar, dövme artistleri ve tasarımcılar arasında gitgide yaygınlaşıyor. Öyle ki grafik tabletin rahatlığına alışanlar tekrar fare kullanmakta zorluk yaşıyor.

Grafik tablet nedir?

Bilgisayarlardaki grafik tabanlı işletim sistemleri sayesinde çizimler ve tasarımlar dijital ortamda yapılabiliyor. Çizimin önem taşıdığı meslek gruplarındaki çalışanlar dijital dünyanın tüm nimetlerinden yararlanmadan iş profesyonelleri grubuna dahil olamıyor. Grafik tabletler de bu aksesuarlardan biri olarak çizim ve proje işleri teknik profesyoneller ile görsel sanat üzerinde çalışanlar tarafından kullanılıyor. Grafik tablet özellikleri sayesinde çizim yapmanın yanı sıra aylık yıllık rapor veya grafikler hazırlamak mümkün oluyor.

Grafik tablet nasıl kullanılır?

Grafik tabletler bağlantı çeşidine göre kablolu veya kablosuz şeklinde; kullanım tekniğine göre ise LCD ekranlı, sadece kalem yüzeyli veya dokunmatik yüzeyli olabiliyor. Gündelik hayatta kullanılan fotokopi kâğıtlarının boyutları ile birebir aynı olan tabletler A7 ile A3 arasında oluyor. En çok tercih edilen grafik tabletin boyutu A4 boyutunda olmakla birlikte A6 boyutundaki grafik tabletler basit photoshop uygulamaları için yeterli oluyor.

Çizgi kalınlığı ve harmanlama kontrolleri için basınç hassasiyeti önem taşıyor. Grafik tableti alıp kullanmadan önce amacınızın ne olduğu, neleri yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Ticari amaç için tasarım yapıyorsanız grafik tablet kalemi (stylus) duyarlılık seviyesine ve ekran çözünürlüğü gibi detaylara dikkat etmelisiniz. Çizim ve fotoğraf editlemenin yanı sıra 3 boyutlu CAD çalışmaları yapıyorsanız işlemci ve bellek detaylarına dikkat etmelisiniz.

En iyi grafik tablet tavsiye

Grafik tablet markaları; kalem hassasiyeti, boyutu ve özelliklerine göre farklı modellerde tabletler sunuyor. Wacom, Huion, Xp-pen, UC Logic, Genius gibi markaların tablet modellerine Türkiye’nin öncü alışveriş sitesi GittiGidiyor avantajlarıyla sahip olabilirsiniz. Grafik tablet yorumları rahatlığa alışanların bu kolaylık vazgeçemediğini gösteriyor. Size sunduğumuz grafik tablet önerisi ve mini inceleme notlarımızla ihtiyacınız olan modeli edinebilirsiniz. İşte GittiGidiyor’dan grafik tablet tavsiyeleri:

grafik tablet

Huion H610 PRO

Grafik tablet modelleri arasında uygun fiyatlılar arasında bulunan Huion H610 Pro çizim tableti, Mac desteği de olan şarj edilebilir bir kalemle sunuluyor. 10×6 inçlik ekranla gelen tabletin kalemi 2.048 basınç hassasiyeti ve her üç saatlik şarjdan sonra maksimum 350 saat kullanım süresi sunuyor. Grafik tablet kalemi, kalem ucu çıkarma aracı olan bir kalem tutucu ile birlikte geliyor.

Gaomon M106K

10×6 inç ekran boyutuna sahip olan Gaomon M106K, 2.048 basınç duyarlılığına sahip şarj edilebilir bir kalemle uyumlu çalışıyor. Özelleştirilebilen geniş düğmelere sahip olan çizim tableti kalemi kaybetme olasılığını azaltan şık bir kalem tutacağı ile birlikte geliyor.

Xp-Pen Deco 03

Çok fonksiyonlu kırmızı kadran tasarımı ve kalem tutucusu ile dikkat çeken grafik tablet, yeni tip-C USB kablosu ile birlikte geliyor. Kablosuz veya kablolu bağlantı özelliğine sahip olan tabletin kalemi 8192 basınç seviyesi ile yüksek performans gösteriyor. 10 x 5,62 inç çalışma alanı ile birlikte gelen tablet çeşitli uygulama senaryoları da sunuyor.

Artisul D22S

21,5” IPS ekran üzerine kurulu profesyonel grafik tableti, geniş çalışma alanı ve yüksek çözünürlük sunuyor. Geliştirilmiş parlama önleyici filmi sayesinde çizim yapılmasına engel olabilecek ışığı büyük oranda azaltabiliyor. Pilsiz çizim kaleminin raporlama hızı ve basınç hassasiyeti modelin diğer modeller arasında en iyiler arasında bulunmasını sağlıyor. Ayaklı tasarımı sayesinde istenilen eğimde kullanılabiliyor.

Wacom Cintiq Pro 24 Creative Pen Display

Yüksek ekran çözünürlüğü ve renk performansı sunan tabletin kalemi gerçekçi kalem hissi veriyor. Kablolu tablet Cintiq Pro 24, 8192 kalem basınç seviyesiyle dikkat çekiyor. 4K çözünürlük sunan tablet optik yapıştırma işlemi sayesinde kalem ve kağıdın hassasiyetini ve hissini taklit ediyor.