Google’ın Oyun Servisi Stadia Duyuruldu

Google’ın Oyun Servisi Stadia Duyuruldu

İnternet devi Google, geçtiğimiz yıldan beri üzerinde çalıştığı, merakla beklenen çevrimiçi oyun servisi Stadia’yı dünyaya duyurdu. Google,  San Francisco kentinde düzenlenen  GDC 2019 (Game Developer Conference) kapsamında durusunu yaptığı oyun servisi için özel kontrol cihazı da geliştirdi. Her yerde, yüksek çözünürlükte ve en hızlı şekilde oyun oynamak isteyenler, parasını pahalı donanımlara vermekten kurtulacak. Nasıl mı? İşte huzurlarınızda Google Stadia.

Çevrimiçi oyun servislerinin sayısı gün geçtikçe artarken Google adını bu alanda duyurdu. GDC 2019 etkinliğinde görücüye çıkan Stadia,  telefonunuz, bilgisayarınız ya da benzeri akıllı cihazınızın oyun cihazına dönüşmesini sağlıyor. Böylece hızlı ve yüksek grafiklerle oyun oynamak için pahalı donanımlar satın alma gerekliliği ortadan kalkıyor. Yani bulut tabanlı oyun servisi Stadia, oyunlardaki  platform sınırlamasını ortadan kaldırıyor.

Oyunları HDR ve surround ses ile saniyede 4K ve 60K  çözünürlükte sunabilen yeni servis, küresel bağlantılı veri merkezleri ağını kullanarak oyuncuların istedikleri zaman istedikleri ekran aracılığıyla oyunlara hızla erişebilmelerini sağlıyor.
“Şimdi oyna!” butonu bulunan oyun servisi sayesinde; indirme, yükleme, güncelleme ve yama gibi işlemler yapmadan en iyi oyunları oynayabileceksiniz. Stadia’nın YouTube ile de bir entegrasyonu sayesinde oyunla ilgili ipuçlarını, YouTube üzerinden paylaşılan videolardan görebileceksiniz. Stadia kontrolörü adı verilen kontrol ünitesinden Wi-Fi üzerinden doğrudan bağlantı kurulabiliyor. Bunun yanı sıra görüntü yakalama,  kaydetme ve 4K çözünürlükte oyun paylaşma düğmesi, Google Asistan düğmesi ve dahili mikrofonda bulunuyor.

1000’den fazla oyun olacak

Stadia, internet üzerinden herhangi bir cihazla oyun oynayabilmesini sağladığı gibi oyun üretme çiftliği de olacak. Google, 100 oyun stüdyosunun geliştirici kitlerini aldıklarını ve 1000’in üzerinde oyun geliştiricisi üzerinde çalışmalar olduğunu belirtti. Yani Google kendi oyunlarını üretecek ve satışını yapacak.

Stadia ne zaman aktifleşecek

Stadia oyun servisinin bu yıl içinde Amerika, Kanada, İngiltere ve Avrupa’nın belirli bölümlerinde aktif edileceği belirtiliyor. Servisin ve kontrol cihazının fiyatı hakkında açıklama yapılmazken serviste sunulacak ilk oyunun Doom Eternal olacağı belirtildi.