Fotoğraf Makinesi Önerileri: En İyi Fotoğraf Makineleri

Fotoğraf Makinesi Önerileri: En İyi Fotoğraf Makineleri

649
fotoğraf makinesi önerileri

1800’lü yıllarda Fransız Joseph Nicephore Niepce’in icadı için ilk adımı attığı fotoğraf makinesi, gelişen teknolojiyle birlikte farklı çeşitleriyle pe çok üretici marka tarafından sunuluyor. İnternet ve sosyal medya kullanımındaki artışla birlikte fotoğraf makinesi kullanımı artıyor. Siz de kendi ihtiyacınız için veya sevdiklerinize hediye alternatifi olarak fotoğraf makinesi almayıp planlıyor ve fotoğraf makinesi önerileri arıyorsanız doğru sayfadasınız.

Kimi zaman hobi kimi zaman profesyonel kullanım kimi zaman hediye alternatifi olarak kullanılan fotoğraf makineleri her anı ölümsüzleştirme şansı veriyor. Fotoğraf makinesi tavsiyesi arayanlar pek çok modelle karşılaşıyor. Teknik açıdan farklılık gösteren bu modellerin tercihinde kullanım amacını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Hobi amaçlı kullanımlarda DSLR fotoğraf makinesi tavsiyesi ve önerilerine kulak vermek profesyonel fotoğrafçılık için daha gelişmiş DSLR fotoğraf makinelerini tercih etmek gerekiyor.

Fotoğraf Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Fotoğraf makineleri; Dijital Single Lens Reflex (DSLR) ve kompakt makineler olarak ikiye ayrılıyor. SLR fotoğraf makinelerinin lensleri değiştirilebiliyor. Filmlerin yerine dijital sensörlerin kullanıldığı fotoğraf makineleri DSLR adıyla anılıyor. Fotoğraf makineleri teknik olarak şu bölümlerden oluşuyor: Deklanşör, bayonet, ayna, flaş, sensör, diyafram, vizör, objektif, hafıza kartı, LCD ekran, perde düzenleyici ve apertür, numaratör, focus, sarma kolu, geriye sarma kolu.

Dijital SLR fotoğraf makineleri hafıza kartlarına kayıt yapıyor ve fotoğraf LCD ekranda görüntüleniyor. Aynasız fotoğraf makinelerinde ayna mekanizması, focus screen, pentaprizma yerine ekstra LCD ekran kullanılıyor. Fotoğraf makinesi satın alırken ISO, flaş, objektif, çözünürlük, makinenin pil ömrü ve odaklama süresini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Aynasız Fotoğraf Makinesi Önerileri

Aynasız fotoğraf makineleri ayna mekanizması ve pentaprizma bulundurmayıp çekimleri LCD ekrandan ya da dijital vizörden yapmayı sağlıyor. Aynasız fotoğraf makineleri, değiştirilebilir lensleri sayesinde farklı amaçlar için kullanılabiliyor ve kompakt tasarımları sayesinde kolay taşınabiliyor. Yapılan ayarların fotoğrafa yaptığı etkiler vizör veya ekrandan takip edilebiliyor. Aynasız fotoğraf makineleri ayna sistemi bulunmadığı için daha hızlı çekim yapmaya ve video çekerken canlı ön izleme yapmaya olanak tanıyor. GittiGidiyor.com avantajlarıyla sahip olabileceğiniz en iyi aynasız fotoğraf makinesi modelleri şöyle:

Sony A6000

16-50mm kit lens ile gelen bu fotoğraf makinesi profesyonel fotoğrafçılığa giriş yapanları tatmin ediyor. 24MP APS-C sensörü ile keskin netlikte fotoğraflar çekilebiliyor. Burst özelliği sayesinde saniyede 11 fotoğraf çekebilen fotoğraf makinesi WiFi özelliği ve kullanışlı mobil uygulaması sayesinde fotoğrafları kablosuz olarak senkronize etmeyi sağlıyor.

Olympus OM-D E-M10 Mark III

Giriş seviyesi için en iyi 4K Video çeken aynasız fotoğraf makinesi tavsiyesi olarak önerilen makine, 5 eksenli optik sabitleyicisi ile öne çıkıyor. Saniyede 9 fotograf çekebiliyor ve 4K 30fps video çekebiliyor. WiFi ve Bluetooth bağlantısının olması ve kablosuz aktarım yapılabilmesi dikkat çekiyor.

Fujifilm X-T20 

4K 30fps video çekebilen cihaz kablosuz olarak fotograf transferi yapabiliyor ve uzaktan kontrol edilebiliyor. Saniyede 14 fotograf çekebilen cihaz dinamik aralığı geniş ve canlı renkler sunuyor. 24MP APS-C sensör kullanıyor.

fotoğraf makinesi önerileri

DSLR Fotoğraf Makinesi Önerileri

Fotoğrafın özelliğine göre farklı lens çeşitlerini takarak kullanılabiliyor. Dijital SLR fotoğraf makinelerinde dijital zoom ve optik zoom olmak üzere iki farklı seçenek bulunuyor. İşte, GittiGidiyor.com avantajlarıyla sahip olabileceğiniz dslr fotoğraf makineleri:

Canon EOS 4000D

Canon’un en yeni giriş seviyesi modellerinden biri olan EOS 4000D, 18 Megapiksel çözünürlük sunuyor. İnternet dünyasında DSLR fotoğraf makinesi tavsiyesi olarak önerilen bu cihaz kit olarak 18-55 mm IS ile geliyor. Kablosuz ağ bağlantısı sayesinde uygulama üzerinden uzaktan da kullanılabiliyor.

Nikon D5600

D3500 modeline göre biraz daha gelişmiş bir ürün olan fotoğraf makinesi 24.2 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Bluetooth yardımı ile uzaktan kontrol edilebiliyor. Fotoğraf makinesi tavsiyeleri söz konusu olduğunda çoğunlukla adı geçen model gerçek zamanlı video efektleriyle dikkat çekiyor.

Canon 250D

Giriş seviyesinde model ihtiyacı olanların tercih edebileceği Canon 250D model DSLR fotoğraf makinesi, 24.1 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Kablosuz ağlar yardımı ile uzaktan kontrol edilebiliyor.

Kompakt Fotoğraf Makinesi Önerileri

Fotoğraf ışığı, tonu gibi detaylarla uğraşmaya gerek kalmadan otomatik olarak fotoğraf çekip anı biriktirmek için kompakt fotoğraf makineleri tercih ediliyor. İşte, GittiGidiyor.com avantajlarıyla sahip olabileceğiniz kompakt fotoğraf makineleri:

Sony RX100 Mark VI Dijital Kompakt Fotoğraf Makinesi

Kompakt fotoğraf makinesi tavsiyesi olarak sunulan cihaz, uzaktan tek dokunuşla kontrol edilebiliyor. Mobil uygulama ile kişisel bilgisayarda kullanılarak, içe aktarılan fotoğraflar ın bir harita üzerinde düzenlenmesine olanak tanıyor. Temel 4K video çıkışı için gerekenden 1,7 kat daha fazla bilgi toplamasıyla dikkat çekiyor.

Nikon D5300

DX formatlı 24.2 megapiksel sensör ve EXPEED 4 görüntü işlemcisi sayesinde yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve 5 fps’lik hızlı ve kesintisiz çekim hızı sunuyor. Dokuz çapraz tip sensörlü çok yönlü 39 noktalı otofokus sistemi ve 2,016 piksel RGB sensör sayesinde çeşitli aydınlatma koşullarında hassas poz ölçümü sunmasıyla dikkat çekiyor. Hem Wi-Fi hem de GPS modülleri bulunan cihaz farklı modlarıyla da öne çıkıyor.

Fujifilm X-T100

Kompakt profili ve zarif görünümüyle dikkat çekiyor. Fujifilm X-T100, yüksek çözünürlüklü 24.2MP APS-C CMOS sensöre sahip çok yönlü bir aynasız fotoğraf makinesi. Eğilebilir dokunmatik ekran LCD içeriyor. Görüntüler mobil cihazla paylaşılabiliyor. Eşsiz efektler için Gelişmiş Filtre modları da dikkat çekiyor.