Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğrafçılık, tek kelimeyle anlatılması istense, ‘tutku’ ile ifade edilebilir. Doğru ekipmanla icra edildiğinde de haz duygusunu zirveye taşır. Sanat ve sporu bir arada barındıran bu hobi için en iyi fotoğraf makinesi nasıl seçilir, nelere dikkat edilmelidir, sizin için araştırdık!

İlk kez makine alacak olanlar sadece duydukları ve en çok gördükleri markalara odaklanır. İlk hatanın da burada yapıldığı söylenebilir. Tüm makinelerin yüksek fiyatlarla satıldığını düşünerek vazgeçenler dahi olur. Bütçenizi belirlerken bu faktörü göz önünde bulundurmayı, sektörde adı geçen en meşhur markalar dışında çok kaliteli ve çok fonksiyonlu fotoğraf makinesi sunan başka ‘köklü’ markaların da olduğunu unutmayın.

en iyi şipşak fotoğraf makinesi

GittiGidiyor’da yeni veya eski fotoğraf makinesi bulabileceğinizi, sıfır durumda ya da çok temiz ikinci el ürünler alabileceğinizi de hatırlatmak isteriz. Alışkanlıklarınıza, zevkinize ve seviyenize göre her çeşit makineyi inceleme şansına sahipsiniz ancak öncelikle bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Fotoğraf Makinesi Çeşitleri ve Kullanım Alanları 

Fotoğraf makinesi çeşitleri ilk bakışta aklınızı karıştırabilir. Çalışma prensiplerini kavradığınız zaman hangi cihazın size göre olduğuna karar verebilirsiniz. Amatör fotoğrafçılık ile profesyonel fotoğrafçılık arasında ciddi farklar vardır. Yeni başlayan hobi severlerin en yüksek derece profesyonel makine alması yanlıştır. Analog makinelerin kullanımı standart olduğu için işin inceliklerini öğrenmek önemliydi fakat artık sayısal (dijital) makineler var. Dijital fotoğraf makinesi birçok modu algılayarak otomatik çekim yapabilir. DSLR olarak bilinen bu cihazlar, giriş, orta ve profesyonel olmak üzere 3 gruba ayrılır. (Aşağıda bu konuyu biraz daha açacağız ama şimdi türlere odaklanalım.)

Eskilerin şipşak fotoğraf makinesi olarak bildiği, çektiği görüntüyü gövdesine yerleştirilen özel kağıtlara anında yansıtarak baskı için bekletmeyen cihazlardır. Bir dönem vitrin süsü olarak raflara kalktıysa da teknolojiden payını alarak muhteşem bir dönüş yaptı. Efsane olarak tanınan Polaroid fotoğraf makinesi şipşak kelimesi ile özdeşleşen marka ve türdür. Karanlık oda – Agrandizör fotoğrafçılığı bitmeye yüz tuttuğu için baskı ihtiyacını pratik şekilde karşılayan şipşaklar, hediye olarak da mükemmel bir alternatiftir. Gezgin amatörlerin hızlı ve kolay şekilde an’ı yakalayabileceği mini fotoğraf makinesi seçenekleri hem çocuklar hem de amatör yetişkinler için kullanışlıdır.

Sık sık farklı kadrajlar yakalayan ama pozlama değerleriyle uğraşmak isteyen herkes kompakt makinelerden faydalanabilir. Kullanım şekilleri son derece rahattır ve cebe bile sığabilir. Boyut konusunda zorlananlar için klasik aynalı modelleri küçültmeyi hedefleyen markalar, aynasız fotoğraf makinesi ile uzun çekimlerde ergonomik taşıma fırsatı sunar. Cihaz içerisinde ayna olup olmaması çekim kalitesini etkilemez. Mekanik bir parça olan aynanın yerini sayısal sensörler aldığı için tamamen kişisel tercih konusudur.

Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fotoğraf makinesi öneri ve tavsiyelerine bakmadan önce kullanım amacınız belli olmalıdır. Profesyoneller dahi yeni çıkan ürünler hakkında bilgi araştırırken ince eleyip sık dokurlar çünkü gözden kaçan bir ayrıntı beklentilerinizi karşılamayabilir. Fotoğrafçılığı hobi edindiyseniz ve yeni başlıyorsanız kompakt makinelerle başlayabilirsiniz. Kompakt fotoğraf makinesi özellikleri başlangıç bilgisi edinirken sizi zorlamadan çekim yapmanızı sağlar. Temel teorik dersleri öğrenirken daha rahat konsantre olabilirsiniz.

Teoriyi iyice anladıktan sonra pratik uygulamaya geçebilirsiniz. Pratik uygulamayı en hızlı şekilde kavratan model analog fotoğraf makinesi modelleridir ancak banyo imkanı çok sınırlı hale geldiği için kullanışlı değildir. Koleksiyonerler için efsane haline gelen ikonik ya da antika modeller GittiGidiyor sayfalarında bulunabilir.

Günümüzde kullanılan profesyonel fotoğraf makinesi, elimizin altında kullandığımız diğer dijital araçlarla da senkronize edilebilir. Hafıza kartı aktarma, baskı alma, arşivleme, başka bir kişiye özel kanallar ile gönderme ya da sosyal medyada paylaşma işlevleri görebilir.

Her yıl daha ileri yazılımlar üreten fotoğraf makinesi markaları, fotoğrafların kimliği olan EXIF bilgisine yeni referanslar ekleyerek orjinalliği ve hak sahipliğini garantiler. Gizli ya da açık filigran atmak, otomatik olarak konum bilgisi eklemek, fotoğrafları anında veya periyodik olarak bulutta depolamak gibi kolaylıklar DSLR makinelerle mümkündür. Wi-Fi ya da Bluetooth teknolojilerinin entegre edildiği bu makineler, çeşitli ödeme kolaylıklarının sunulduğu geniş bir fiyat skalasına sahiptir.

Fotoğraf Makinesi Aksesuarlarıyla En İyi Fotoğraf Makinesini Yaratabilirsiniz

Seçim yapmadan önce fotoğraf makinesi nasıl kullanılır ve hangi aksesuarlar alınmalıdır diye iyice araştırmanız önerilir. Bazı makinelerin sadece gövde fiyatlarına aldanarak aceleye getirmemelisiniz. Birçok DSLR fotoğraf makinesi lensi ile birlikte satılır. Ortalama 18mm. ila 75mm. aralığına sahip olan bu lensler standart çekimler için uygundur. Makro, ornito, doğa, manzara ya da portre fotoğrafçılığı gibi özel bir branşa yönelen kişiler için yeterli değildir. Her branşın ihtiyacı olan farklı aralıklarda lensler vardır. Yakın çekimler, uzak çekimler ve geniş açılı çekimler için birkaç objektif bulundurmanız gerekebilir. Parasoley, lens ve flaş filtresi, yedek hafıza kartları, kumanda, temizlik gereçleri gibi fotoğraf makinesi aksesuarları da edinmelisiniz. Enerji desteği sağlayan grip ünitesi veya yedek lityum piller, çekim ortasında zor durumda kalmanızı engelleyecektir.

Bu kadar özen gösterdiğiniz ve masraf yaptığınız makinelerinizi mutlaka uygun bir çanta içinde muhafaza ederek taşımalısınız. Sarsıntı ve darbelere karşı cihaz içindeki hassas sensörleri korumak için çanta kullanmanız elzemdir. Yastıklı süngerlerle desteklenen çantalar her modelin şekline göre özel olarak üretilir ve aksesuarlar için cepleri bulunur. Çekim yaparken fotoğraf makinesi askısı mutlaka kullanılmalı, boynu rahatsız etmeyecek kalınlıkta ve kolay aşınmayan kalitede olmalıdır.

Sınıflandırma aşamasında megapiksel değerlerine göre ayrılan fotoğraf makinesi fiyatları çektiği fotoğrafın büyüklüğüne göre yükselir. Ne kadar büyük piksel sayısı ile çekim yaparsa, fotokalite o kadar yükselir ve dijital yazılımlarda işleme konusunda kolaylık sağlar.

Fiyatı etkileyen faktörlerden biri de ‘shotter sayısı’ dediğimiz deklanşör ömrüdür. 20.000 çekim ömrü olan makinelerle 100.000 çekim ömrü olan makineler arasında farklı fiyat değeri görülür. Çok sık ve çok sayıda çekim yapıyorsanız makineyi bu sayıya dikkat ederek almanız önerilir.  Video çekimi için menüsü bulunan fotoğraf makineleri her zaman avantajlıdır. Çekim kalitesi HD olan DSLR makineler ile kısa film bile çekebilir, yeteneklerinizi farklı mecralarda değerlendirebilirsiniz.