Fiber İnternet Nedir? Ne Kadar Fark Yaratır?

Fiber İnternet Nedir? Ne Kadar Fark Yaratır?

Teknoloji büyük bir evrim geçiriyor ve hem ihtiyaçları hem ihtiyaçların karşılanma biçimini değiştiriyor. Öyle ki hemen her cümle “teknolojideki gelişmeler” şeklinde başlıyor. Teknolojinin evrim geçirdiğinin göstergelerinden biri de fiber internettir. Peki, fiber internet nedir, ADSL ile fiber internetin farkı nedir? Sizler için yazdık. Devamı blog yazımızda.

Teknolojinin geçirdiği evrimle birlikte insanların yaşam standartlarının gelişmesi internet sağlayıcılarının teknolojik alt yapılarında ciddi güçlendirme çalışmaları yapmalarına olanak tanımıştır. Bu sayede fiber internet teknolojisi büyük bir hızla yayılıyor.

Fiber internet nedir?

Fiber interneti, fiber optik kablolarla sağlanan erişim sistemi olarak tanımlayabiliriz. Veriler, elektrik yerine ışığı ileten cam veya plastik tellerden oluşan fiber optik kablolar üzerinden taşınıyor. Çekirdek ve dış kaplama olmak üzere iki katmandan oluşan fiber kablolar sayesinde internet hızı yükseliyor. Dünyanın en yüksek internet hızı fiber internet, fiber optiğin içerisinde bilgilerin çok hızlı hareket etmesinden dolayı ışık hızında internet olarak nitelendiriliyor.

Fiber optik kabloların uçlarındaki cihazların değiştirilmesi yüksek hızlarda yıllar boyunca hizmet sunabilmelerini sağlıyor. Fiber optik kablolar, herhangi bir bilginin dışarıya sızması ya da dışarıdan içeriye doğru müdahalenin mümkün olmaması sayesinde fiziksel olarak en güvenli ortam olarak kabul ediliyor. Fiber optik kabloların dış ortamlardan etkilenme oranının diğer sistemlere göre çok daha düşük olduğu biliniyor.

Fiber internetin çeşitleri

İnternet kullanıcılarının artışı ve kullanıcıların internette uzun saatler geçirmesi ADSL’nin düşük kalmasına yol açmıştır. İnternet hızının düşük olması, sık sık bağlantı kopmaları olması insanların ADSL yerine Fiber internete yönelmelerini sağlamıştır.  Fiber internetin dört türü bulunuyor: FTTN, FTTC, FTTB, FTTH.

FTTN

“Mahalleye kadar gelen internet” şeklinde ifade edilen FTTN, santrallerden mahalleye kadar fiber optik kabloların gelmesiyle oluşuyor. Bu tür bağlantıda internet hızı en fazla 15 – 20 megabit hıza çıkıyor.

FTTC

Sadece VDSL-2 modül ile modeme bağlanarak kullanılan FTTC, Türkiye’de fiber optik teknolojisinde genel olarak kullanılan sistemdir. Bu tür bağlantıda internet hızı en fazla 60 – 70 megabit kadardır.

FTTB

Sistemde fiber optik kablolar binaya kadar gelir ve daire kapısına geldiğinde modeme takılır. Bu tür bağlantıda internet hızı 1000 megabite kadar; indirme hızı 5 megabite kadar çıkabiliyor.

FTTH

Türkiye’de nadir görülen sistem genellikle yazlık, villa, modern sitelerde kullanılıyor. Fiyatın düşmesi ve fiber internet teknolojisinin gelişmesi sayesinde daha fazla insan tarafından kullanılacak olan bu sistemde fiber optik kablolar eve kadar geliyor ve dönüştürücü aparat sayesinde modeme ulaşıyor. Bu tür bağlantıda internet hızı1500 – 2000 megabit; indirme hızı en az 25 megabittir.