Eski Telefonları Yenilemenin En Kolay 8 Yolu

Eski Telefonları Yenilemenin En Kolay 8 Yolu

Teknolojinin geçirdiği evrim, cep telefonu üreticilerin sayısında ve üretilen akıllı telefon sayısında ciddi bir artışa neden oldu. 7’den 70’e herkesin yeni nesil akıllı telefonlara duyduğu büyük ilgi, Ticaret Bakanlığı’nın israf ve tasarruf oranlarını incelemek amacıyla yaptığı çalışmanın sonuçlarına da yansıdı. Araştırmaya göre ortalama cep telefonu değiştirme sıklığımız 3,7 yıl. Oysa birtakım basit yöntemler sayesinde bu süreyi çoğaltmak mümkün. Siz de kısıtlı bütçeye sahipseniz ve yeni telefon almak yerine eski telefonumu nasıl değiştirebilirim sorusuna cevap arıyorsanız bu yazımız sizin için.

Kısıtlı bütçeye sahip olanlar için cep telefonlarını yeni nesil teknolojilerinin entegre edildiği üst model telefonlarla değiştirmek kolay olmayabiliyor. Bazılarıysa artan vadeli taksitlerle farklı ihtiyaçlarından fedakârlık yaparak yeni bir telefona sahip oluyor. Sizler için listelediğimiz yöntemler sayesinde eski telefonları yenilemek çok kolay. İşte, eski Android telefonları yenileme yolları.

Arayüzü yenileyin

Google Play Store’da bulabileceğiniz Launcher uygulamaları sayesinde telefonunuzun ana ekranı, uygulama çekmecesi, simgelerin görünümü gibi noktalara değişiklik uygulayarak ara yüze arayüzüne bambaşka bir görünüm kazandırabilirsiniz. Android’in en özelleştirilebilir parçalarından biri olan Launcher yani mobil başlatıcı için Nova Launcher, Evie Launcher, Buzz Launcher, Apex Launcher, Niagra, Smart Launcher 5, Microsoft Launcher, ADW Launcher, Google Now Launcher ve Pixel Launcher yazılımlarından yardım alabilirsiniz.

Özelleştirilmiş ROM (Custom ROM)

Android telefon üreticilerinin çok sayıda cihaz üretmesi nedeniyle güncel sürümlerin sunulması gecikiyor. Android sürümünün yanında güvenlik güncellemelerini de alabileceğiniz ve yeniliklerden yararlanabileceğiniz Custom ROM uygulamaları sayesinde yazılım güncellemelerini beklemeniz gerekmiyor. Üretici firmanın kısıtladığı özellikleri sınırsızca kullanabileceğiniz pek çok Custom ROM uygulaması bulunuyor. Sizin için önerimiz LineageOS.

Ekstra depolama seçenekleri

Android telefonunuzun depolama alanının artık yeterli gelmemesi durumunda yeni telefon almak yerine harici olarak kullanabileceğiniz SD kart ve otomatik yedekleme yapan bulut servisleri kullanmalısınız. 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB, 128 GB seçenekleri bulunan SD kartlar sayesinde dosyaları telefonunuzda saklayabilirsiniz. Telefonunuz hafıza kartı desteklemiyorsa buluta yedekleme yapabilirsiniz.

Batarya değişimi

Akıllı telefon üreticileri hızlı şarj destekli yüksek kapasiteli bataryalar üreterek iddiasını ortaya koysa da şarj sorunun yaşanmaması mümkün olmuyor. Hayatı kolaylaştıran mobil uygulamaların ve keyifli vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihlerinden olan mobil oyunların artışıyla çabuk biten şarj sorunu da artıyor. Bataryaların çoğunluğu 500 şarj döngüsü garantiliyor ve telefonu ilk kullanım süresi ile bir süre sonraki kullanım süresi aynı olmayabiliyor. Bu tür durumlarda batarya değişimi yapmak en doğru hamle oluyor.

Harici lensler ile kameranızı yenileyin

Akıllı telefon kullanıcılarının en çok önem verdiği konu kamera özellikleri oluyor. Sosyal medya uygulamalarının yaygın kullanımı ile birlikte çok büyük önem kazanan kameranın, sensör boyutu ve diyafram değerini değiştirmek mümkün olmasa da Google’ın kendi telefonlarına özel hazırladığı HDR+ özellikli kamera uygulaması Google Camera’yı APK ile telefonunuza yükleyebilirsiniz. Kameranın çekebileceği odak uzaklığını değiştiren lensleri (geniş, telefoto, balık gözü, makro lensler) kullanarak daha kaliteli çekimler yapabilirsiniz.

Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek

Güçlü donanıma sahip bir telefona da sahip olsanız bir süre sonra kullanım sıklığına göre performans düşer. Telefonu hızlandırmak için telefonun bakım uygulamasını kullanabilir ya da Android hızlandırma programları kullanabilirsiniz. En net çözüm ise verileri yedekledikten sonra telefonu fabrika ayarlarına döndürmek olacaktır.

Tamir kiti edinin

Akıllı telefonlarda en yaygın olarak karşılaşılan sorun ekranının çatlaması ya da kırılmasıdır. Çatlak derin olmadığında ve sadece dış yüzeyde olduğunda telefon çalışmaya devam edebilir. Çatlak ya da kırık, ekranın içinde de olduğunda ekran değişimi gerekir. Ekran değişimi, batarya ya da şarj girişi arızaları, telefonun suya düşmesi gibi arızalara gerekli müdahaleyi cep telefonu tamir seti ile yapabilirsiniz. Tamire yatkınlığınız yoksa telefon servislerine danışmalısınız.

Kılıf ve kapaklar

Akıllı telefonların güvenli şekilde kullanımı, telefonların uzun süre çizilmeden, kırılmadan kullanılması için özel olarak tasarlanan kılıfların kullanılmasını gerektiriyor. Deri ve deri görüntüsünde olan telefon kılıfları sayesinde düşme ve benzeri durumlara karşı telefonunuzu koruyabilirsiniz. Silikon ve benzeri malzemelerden üretilen kılıflar sayesinde telefonunuzun kalın görünmesini engelleyebilirsiniz.

Kart ve paragözü bulunan renkli ve farklı desenlerde üretilmiş olan kılıflar sayesinde telefonunuzu korurken renkli görünmesini de sağlayabilirsiniz. Telefonunuzun yeni gibi görünmeye devam etmesi açısından ekran koruyucu filmlerden yararlanabilirsiniz.