En İyi WinRar Alternatifi Dosya Sıkıştırma Programları

En İyi WinRar Alternatifi Dosya Sıkıştırma Programları

dosya sıkıştırma

Dosya sıkıştırma işlemi, dosyanın disk üzerinde daha az yer kaplamasını sağlamak için daha küçük boyuta dönüşmesini sağlamaktır. Bu işlem sayesinde hem zamandan hem internet kaynaklarından hem de depolama alanından tasarruf etmek mümkün olur. Dosya alanı azaldığında ya da internette dosya paylaşmak istediğinde dosya sıkıştırma programları işinizi kolaylaştırır. Aktif olarak dosya paylaşımı yapıyorsanız en iyi dosya sıkıştırma programları hakkındaki blog yazımızı okumalısınız.

Dosya sıkıştırma programlarının her biri farklı dosya arşivi formatlarını destekler ve farklı özellikler sunar. Bu durumda akla gelen ilk program WinRAR’dır. WinRAR kadar iyi sıkıştırma yazılımı arayışındaysanız listemizdeki dosya sıkıştırma programlarından yararlanabilirsiniz.

WinZip

Microsoft Windows için tescilli Shareware bir dosya arşivleme ve veri sıkıştırma programı olan WinZip; İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Japonca, Portekizce, İtalyanca, Korece, Çince, Rusça, Felemenkçe, Çekçe dillerini destekliyor. Dosyalarınızı sıkıştırabileceğiniz, koruyabileceğiniz, paylaşabileceğiniz ve açabileceğiniz programın öne çıkan özelliklerinden biri, Google Drive, OneDrive ve Dropbox gibi birden fazla bulut depolama hesabını bağlama özelliği sunmasıdır.

7-zip

Açık kaynaklı olması nedeniyle ücretsiz olan program, önceliği dosyaları sıkıştırmak ve dosya boyutunu minimumda tutmak olanların ilk tercihi oluyor. 7-zip, FAR Manager için bir eklenti ve AES-256 şifreleme ve entegre bir dosya yöneticisi özellikleriyle öne çıkıyor.

PeaZip

Microsoft Windows, Linux ve BSD platformlarında kullanılan ücretsiz ve açık kaynaklı dosya yöneticisi PeaZip, 150’den fazla farklı formatı desteklemesiyle öne çıkıyor. Şifreli bir şifre yöneticisi, iki faktörlü kimlik doğrulama, çift dosyaları arama, arşivleri çoklu dosyalara bölme ve zamanlamayı arşivleme özellikleriyle ZIP dosyalarıyla düzenli olarak uğraşanların tercihi oluyor.

Zipware

Windows platformu için geliştirilmiş olan Zipware, küçük ve büyük arşiv dosyalarını kolayca yönetebilmeye ve parola korumalı arşiv dosyaları oluşturabilmeye olanak tanıyor. Windows Explorer’dan arşivleme işlevlerini gerçekleştirebilmenin de mümkün olduğu yazılım, arşivleri gereksinimlerinize göre farklı birimlere bölme seçeneği sunuyor. Şifre yöneticisiyle birlikte gelen Zipware, nerdeyse tüm büyük arşiv formatlarını destekliyor.

Hamster Zip Archiver

Kolay arayüzü ve Google Drive, Dropbox ve Yandex Disk gibi bulut hizmetleriyle entegrasyon özelliğiyle öne çıkan Hamster Zip Archiver, bilinen tüm formatları destekliyor. Yalnızca Windows platformu için kullanılabilen program, sıkıştırılmış dosyaları paylaşanların en çok kullandıkları programlar arasında bulunuyor.

PowerArchive

Gelişmiş 7-Zip desteği sayesinde yüksek sıkıştırma oranları sunan program, 256-bit AES ve şifreli koruma da dâhil olmak üzere beş farklı şekilde arşiv dosyalarını şifreleyebiliyor. Windows Explorer entegrasyonu ve güçlü fonksiyonları bulunan PowerArchive, ISO dosyaları ve SFX arşivleri oluşturmaya ve sıkıştırılan dosyaları direkt olarak FTP’ye de atmaya olanak tanıyor. Programın 30 gün ücretsiz deneme sürümü bulunuyor.

ZipGenius 

Microsoft Windows için geliştirilen ZipGenius, en yaygın formatlar dahil olmak üzere neredeyse iki düzine dosya formatının yanı sıra parola korumalı arşivleri de kullanmaya olanak tanıyor. Doğrudan CD-R / RW sürücüleri ile çalışabilen yazılım; çoklu dil desteği, beş farklı sıkıştırma seviyesi sunmasıyla ve indirme süresi hesaplayıcısı, disk dağıtımı, dosya dışa aktarma gibi özelliklere sahip oluşuyla çok tercih ediliyor.

BitZipper

Windows XP, Vista, 7, 8 ve Sunucu sürümleriyle uyumlu çalışan sıkıştırma aracı, 47 farklı sıkıştırma ve kodlama formatını açmayı sağlıyor. “Toplu iş aracı” özelliği sayesinde bir defada birden fazla dosyayı ayıklayıp test etmeye olanak tanıyan program, güçlü AES 256 bit şifreleme ile veri koruma fırsatı sunuyor.

IZArc

35’ten fazla değişik sıkıştırılmış arşiv formatını destekleyen program, modern ve kullanışlı arayüzüyle, ücretsiz oluşuyla en çok tercih edilen dosya sıkıştırma araçları arasında bulunuyor.  Güçlü özelliklere sahip olan IZArc sayesinde ISO,BIN,CDI ve NRG türünden CD görüntü dosyalarını açmak mümkün oluyor.

HaoZip

Çin’in en iyi dosya sıkıştırma ve sıkıştırılmış dosya açma programı olarak dikkat çeken ücretsiz sıkıştırma aracı HaoZip, diğer sıkıştırma programlarına göre yüzde 30-40 daha fazla sıkıştırma yapabiliyor.