Sağlığınızı Kontrol Altında Tutun: En İyi Sağlık Uygulamaları

Sağlığınızı Kontrol Altında Tutun: En İyi Sağlık Uygulamaları

sağlık uygulamaları

7’den 70’e herkes akıllı telefon kullanıyor. Önceleri yalnızca iletişim kurmak ve iş için faydalandığımız akıllı telefonlar mobil uygulamaların çeşitliliği sayesinde hayatımızda daha çok yer ediniyor. Mobil uygulamaları sağlığımızı kontrol altında tutmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek için de kullanıyoruz. Bu yazımızda sizin için Türkiye’de mobil sağlık uygulamaları arasında öne çıkanları listeledik.

En iyi sağlık uygulamaları

COVİD-19 ile mücadele ettiğimiz ve evde kaldığımız bu dönemde hareketsizlik, uyku sorunları, yemeği fazla kaçırmak gibi nedenlerle desteğe ihtiyaç duyabiliyoruz. Teknoloji sağlık konusunda da kolaylık sağlıyor. Akıllı bileklik ve en iyi sağlık uygulamaları ile spordan uyku takibine beslenmeden periyot takibine sağlığı kontrol altında tutmaya olanak tanıyan pek çok uygulama bulunuyor.

Kadın sağlığı kontrol altında: Pepapp

Akıllı telefonların ve planlama uygulamalarının yaygınlaşmasıyla duvar veya masa takvimleri pek kullanılmıyor. Özellikle adet döngüsü takibi için dijital takvimlere ihtiyaç duyuluyor. Adet takvimi uygulamaları arasında bulunan Pepapp kadınsal döngüyü takip etmeye olanak tanıyor. Adet, pms, ovülasyon takvimi Pepapp, ruh haline ve güncel bilgilere göre faydalı ve eğlenceli bildirimler gönderiyor. Doğum kontrolü ile ilgili bilgilendirme de yapan uygulama cinsel sağlığa dair bilgileri şifreli bir şekilde saklamayı sağlıyor.

sağlık uygulamaları

Kalori sayacı: Yazıo

Tamamen ücretsiz olan ve yirmiden fazla dili destekleyen uygulama kilonuzu, yaşınızı, boyunuzu ve aktivite seviyenizi belirttiğinizde tüketmeniz gereken kalori sayısını ve hangi besini ne ölçüde almanız gerektiği konusunda bilgilendiriyor. Uygulamadaki “Koç” özelliği sayesinde kişisel bir beslenme planı çıkarıyor. Bazı adımsayar uygulamalarını YAZIO uygulaması ile ücretsiz olarak senkronize edebilirsiniz. YAZIO’nun barkod okuma sistemi sayesinde gıdaların kalori miktarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Hem amatörlere hem profesyonellere Daily Yoga

Play Store’da Türkçe dil desteğinin yakında geleceği açıklanan uygulama yoga deneyimi olup motivasyon kaynağı arayanlara veya yogaya başlamak isteyip erteleyenlere hitap ediyor. Yüzlerce pilates, yoga, meditasyon gibi içerikler bulunan uygulama seviyeye göre hareketler ve yakılan kalori bilgisini paylaşıyor.

Sigara bıraktıran uygulama: Smoke Free

Smoke Free uygulaması da en iyi sağlık uygulamaları arasında bulunuyor. İçme isteği üzerine odaklanan uygulama kullanıcı motive ediyor. Çeşitli görevlerle ilerleyen sigara bırakma uygulaması sigaranın azaltılmasının etkilerini rakamsal olarak veya grafik şeklinde gösteriyor.

Bunu da okuyun: Sağlıklı Yaşamı Ne Kadar İyi Biliyorsunuz?
Sağlıklı yaşamın sırlarını bildiğinize emin misiniz? Testimizi çözün, sağlıklı yaşama dair bildiklerinizi test edin.

Bardağa göre su takibi: Su İçme Hatırlatıcısı

Sanal mağazada Su içme Hatırlatıcısı olarak sunulan Water Drink Reminder uygulaması, evde bulunan bardaklara göre hesaplama yapmasıyla dikkat çekiyor. Uygulama günlük olarak içilmesi gereken miktarı hatırlatıyor.

Zihinde tazelik arayanlar için: Meditopia

Dokuz milyondan fazla kullanıcısıyla son dönemlerin en popüler meditasyon uygulamaları arasında bulunan Meditopia, 1000’in üzerinde derin meditasyon içeriğiyle dikkat çekiyor. Ücretsiz Türkçe meditasyon uygulaması Meditopia, sekiz farklı dili de destekliyor. Uygulamada uyku, ilişkiler, yalnızlık, yetersizlik hissi gibi birçok başlık ile birlikte günün ilham veren sözleri, hatırlatmalar gibi bölümler de bulunuyor.

White Noise

Sanal mağazada beyaz gürültü olarak karşımıza çıkan uygulama rahatlatıcı etki gösterip uyumaya yardımcı olan seslerden oluşuyor. Uygulamada yağmur, dere, şömine, rüzgar gibi sesler bulunduruyor. Sesler sayesinde farklı bir ortam yaratabilirsiniz.

Sağlık ve diyet koçu: MyFitnessPal

Uygulamanın veri tabanında altı milyondan fazla dünya çapında yemeğin kalori ve besin değeri bilgileri bulunuyor. 350’den fazla egzersizin bulunduğu uygulamada barkod özelliği sayesinde barkodlu yiyecekler veri tabanında kolaylıkla bulunabiliyor. Uygulamada öğünleri kaydedip kolayca diyet takibi yapabilirsiniz.

Pandemi ile mücadele: Hayat Eve Sığar

Bu uygulamaların yanı sıra COVİD-19 ile mücadele sürecinde faydalı olan Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar uygulamasını da indirmenizi öneririz. Enfekte yoğunluğunun fazla olduğu yerleri, eczane gibi bilinmesi gereken yerleri gösteren uygulamada pandeminin durumunu gösteren tabloyu da inceleyebilirsiniz.