Konsantrasyonu Artıran Odaklanma Uygulamaları

Konsantrasyonu Artıran Odaklanma Uygulamaları

odaklanma uygulamaları

Dünya genelinde 10 kişiden 9’u cep telefonu kullanıyor. Akıllı telefon üreticileri farklı özelliklerle her geçen gün yeni modeller sunuyor. iOS işletim sistemine sahip iPhone modelleri ile Android işletim sistemini kullanan diğer akıllı telefonlar arasında çetin bir rekabet sürüyor. Durum böyle olunca mobil uygulamalar da artıyor. Mobil uygulamaların bazıları hayatı epey kolaylaştırıyor. Odaklanma uygulamaları da öyle. Siz de odaklanmak için uygulama arayışındaysanız listemizdeki uygulamaları incelemelisiniz.

Odaklanamama sorunun nedeni genellikle internet ve mobil uygulamalar olsa da sorunun çözümü yine mobil uygulamalardan geliyor. İşte, konsantrasyonu artıran mobil uygulamalar:

Focus To – Do

Focus To – Do, Pomodoro tekniği ile yapılacaklar listelerini bir araya getiriyor. 25 dakikada bir 5 dakikalık aralar vermeyi sağlayan uygulama, tamamlanmış görevlerin istatistiklerini, odaklanma süresinin Gantt şemasını gösteriyor. Ücretsiz olarak sunulan uygulamada önem düzeyi yüksek olan görevler renklerle vurgulanabiliyor. Arka plan sesleri çalışma zamanında odaklanmaya yardımcı oluyor.

Focus Booster

Pomodoro uygulamaları arasında sade tasarımı ve karanlık modu ile farklılık gösteren Focus Booster, çalışma seansı tamamlandığında uyarı veriyor. Ücretsiz olarak indirilebilen uygulama kilit ekranında çalışma süresini gösteriyor ve mola sürelerini özelleştirmeye olanak tanıyor.

odaklanma uygulamaları

Forest

Dikkat artırıcı uygulamalar arasında bulunan Forest, çalışma periyodu içerisinde sanal ağaç yetiştirmeyi sağlıyor. Başka bir mobil uygulama kullanıldığında ağaç ölüyor. Bu sayede çalışırken eğlenmek mümkün oluyor. Ağaçlar ile sanal orman oluşturulan uygulamanın premium versiyonuna geçildiğinde uygulamanın Trees for the Future ile yaptığı ortaklık sayesinde ağaçlar gerçek ağaca dönüşebiliyor.

Engross

Pomodoro tekniği kullanan uygulamalar arasında bulunan Engross, 25 dakikalık odaklanma ihtiyacını karşıladığı gibi çeşitli motivasyon mesajları da iletiyor. Zamanlayıcı, yapılacaklar listesi ve planlama özellikleri sayesinde uygulama verimli çalışmaya yardımcı oluyor.

Study Bunny

Study Bunny odaklanma uygulaması da Forest’la benzer mantıkta kullanılıyor. Uygulamada motivasyon ve odaklanma figürü olarak bir tavşan kullanılıyor. Tavşanı mutlu etmek için karnını doyurmak yani odaklanmak gerekiyor. Uygulamanın içinde to-do list (yapılacaklar listesi) ve flashcard (hafıza kartları) hazırlanabiliyor. Study Bunny’de kazanılan coin’ler ile arka planda müzik çalınabiliyor. 1 coin almak için 10 dakika çalışmak gerekiyor.

Brain Focus Productivity Timer

En iyi odaklanma uygulamaları arasında bulunan Brain Focus Productivity Timer, pomodoro tekniği ile odaklanma sorununu çözüyor. 25 dakika çalışıp 5 dakika mola vermeye dayanan uygulamada çalışma dakikası artırılabiliyor.

Space

Space uygulamasında ne kadar süre konsantre olmak istendiğine karar vermek gerekiyor. Günlük gelişimin takip edilebildiği uygulama gelişimi sosyal medya üzerinden paylaşmaya olanak tanıyor. Play Store’da Google tarafından gerekli uygulama olarak öne çıkarılan Space, özelleştirilebilir araçlar sunuyor. Tasarımıyla ilgi çeken uygulama basit olarak kullanılabiliyor.

Visual Timer

Zamanlayıcı uygulaması Visual Timer, minimal görünümüyle kullanıcıyı oyalayıcı herhangi bir unsur barındırmıyor. Başlatma butonuna basıldığında zamanlayıcı otomatik olarak geri sayımı başlatıyor. Uygulamada düzenli ihtiyaç duyulan şeyler için hazır ayarlar, eş zamanlı zamanlayıcılar, ses seçenekleri, gece modu gibi özellikler bulunuyor.