Ev Güvenlik Sistemi Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Ev Güvenlik Sistemi Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin!

871
main

Ev güvenlik sistemi günümüzde olmazsa olmaz ihtiyaçlardan biri halini aldı. Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan güvenlik, insanların hem sağlığına hem de doğrudan sahip olduğu maddi birikimlerini etkisi altına alıyor. Birçok ev ve iş yerinde gördüğümüz elektronik güvenlik sistemleri sayesinde, hırsızlık ve diğer tehditler büyük oranda engellenebiliyor. Siz de bu konuda satın almalara gitmeyi düşünüyorsanız bu rehber epeyce işinize yarayacak.

Kamera ve alarm sistemleri sayesinde, yaşam alanlarımızı daha güvenilir hale getirebiliriz. Üstelik öyle büyük yatırımlar da gerekmiyor. Gittigidiyor’daki Ev Güvenlik Sistemleri bölümünde ev ve işyeri güvenliğinizi sağlamak adına alarm ve kamera çözümlerini bulabilirsiniz. Bu alanda seçim yapmak ise tamamen düşüncelerinize kalmış durumda.

İş yerinizin dış görünümü, içerisindeki dizilim ve aynı şekilde evinizin iç dizaynı gibi kriterler, nasıl bir güvenlik sistemi kurmanız gerektiğine işaret edebilir. Rehber içerisinde de bu konu üzerinden ilerleyeceğiz. Alarm ve güvenlik sistemleri sanıldığından çok daha geniş bir alanı kapsıyor. O nedenle bazı bölümleri satır satır açıklayacağım.

Gizlenmiş küre kameraları tercih edebilirsiniz

İlk olarak işyeri odaklı düşünelim. Böylece aşağıdaki maddelerden kendinize uygun olanlarını seçerek, işe koyulabilirsiniz. İş yerinizin bir vitrini mi var? Cam kırılmalarına ve çatlamalarına karşı hassas sensörlere sahip alarm sistemlerini tercih edebilirsiniz. Bir giyim mağazanız var ve mağazanın bazı alanları görüş açınızın dışında mı kalıyor?

Bunun için Dome olarak adlandırılan ve ufak küre şeklinde tasarlanmış kameraları tercih edebilirsiniz. Bu kameraların, insanlar tarafından fark edilmesi pek kolay değildir. Çünkü aynı bir yangın söndürücüsünü andırıyorlar.

Uzaktan erişilen kameralar harika

Sıklıkla şehir dışına mı çıkıyor ve iş yerinizi uzaktan izlemek mi istiyorsunuz. Ayrıca çalışanlarınızın da neler yaptığını görmek, içinizi rahatlatırdı değil mi? İhtiyacınız olan şey kesinlikle IP kameralar! Saniyede 30 kare oranı sağlayabilen bu kameralara, internet bağlantısının olduğu herhangi bir yerden kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca özel bir yazılım ile sayesinde, izlediğiniz görüntüleri bilgisayarınıza da kayıt edebilme imkânınız bulunuyor.

Dijital kayıt yapan sistem işinizi kolaylaştırır

DVR kartı alarak onu bilgisayarınıza bağlamayı mı düşünüyorsunuz? DVR kartını taktığınız bilgisayarın tüm donanımsal kaynakları taktığınız DVR kartına aktarılacaktır. Yani bilgisayarınızı kullanmakta epey güçlük yaşayacaksınız. Fakat DVR konusunda ısrarlıysanız, kendi içerisinde dijital kayıt mekanizması bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz. Tabii küçük ölçekli bir işyerini işletiyorsanız, böyle bir mekanizmaya da ihtiyacınız yok demektir.

Birden fazla kamera için özel çözüm

Evinize veya işyerinize 1’den fazla kamerayı konumlandırmak ve hepsini tek bir ekran üzerinden kontrol etmek mi istiyorsunuz? Bu isteğinizi gerçekleştirmeye yönelik hazırlanmış olan Multiplexer cihazlar sayesinde, isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda Multiplexer kullanarak, görüntüyü 1’den fazla ekrana da aynı anda yansıtabilirsiniz.  Multiplexer özelliğini DVR kayıt cihazlarında görebilirsiniz.

DVR çözümünün türüne karar verin?

Hardware DVR ve Software DVR arasında mı kaldınız? Hardware DVR kartların kendi merkezi işlemcileri ve fiziksel bellekleri bulunuyor. Böylece görüntü ile ilgili yapılacak olan işlemleri, bağlı olduğu bilgisayarın işlemcisine hemen hemen hiç yük bindirmeden (%8 ile %10 arası) gerçekleştirebilir.

Software DVR ise tüm kaydetme ve oynatma gibi işlemleri, bağlı olduğu bilgisayarın kaynaklarından yararlanarak gerçekleştiriyor. Bu durumda doğal olarak bilgisayarı kullanmanız oldukça zorlaşıyor.

Nedir bu FPS sayısı?

Bazı DVR kart modellerinde 50 FPS, bazılarında ise 200 FPS yazıyor. Bu tam olarak ne anlama geliyor? Hemen şöyle açıklayalım; bir DVR kartı aldınız ve saniyede 50 kare oranına sahip. Televizyonlarda izlediğiniz dizi ve filmlerin saniyede gösterdiği kare sayısı 25. Sinemada izlediğiniz filmlerin ise 24.

Yani insan gözü 24 ile 25 FPS’te akıcı görüntüler elde edebiliyor. DVR cihazınıza bağlamak istediğiniz bir kameradan akıcı görüntüler elde edebilmeniz için 25 FPS yeterli olacaktır. Yani 50 FPS’lik DVR cihazınıza 2 adet kamera bağlayabilirsiniz. 100 FPS’e 4 adet, 200 FPS’e ise 8 adet kamerayı rahatlıkla bağlayabilir ve akıcı görüntüler elde edebilirsiniz.

Disk kapasitesine de yatırım yapın

DVR kayıt cihazınızın kapasitesi yeterli değil mi? Çoğu modelin HDD kapasitelerini 500 GB’a kadar yükseltebilirsiniz. Üst düzey modellerde bu boyut 8 TB’a kadar çıkabiliyor. Bazı modellerde ise bu seçenek opsiyonel olarak sunuluyor.