Elektronik Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Elektronik Eşyalar Nasıl Temizlenir?

262
Elektronik Eşyalar Nasıl Temizlenir

Cep telefonları, televizyonlar, bilgisayarlar, tabletler, beyaz eşyalar; kulaklık, mouse ve kumanda gibi yardımcı ürünler derken elektronik eşyaların sayısı giderek artıyor. Gün içinde aktif olarak kullanılan elektronik eşyalar, toz parçalarının manyetik alanlara kolayca çekilebilmesi nedeniyle neredeyse klozet kapakları kadar mikrop barındırabilir. Bu nedenle elektronik eşyalar da belli aralıklarla temizlenmelidir; ancak dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan malzemelerin sıradan temizlik malzemeleri ve temizlik yöntemleri olmamasıdır. Çünkü yanlış yapılan herhangi bir müdahale elektroniğin mekanizmasında ve yüzeyinde yüksek maliyetli zararlara neden olabilir. Peki, bu durumda elektronik eşyalar nasıl temizlenir? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Elektronik eşyaların temizliği yalnızca lekeleri ya da biriken tozları ortadan kaldırmak değil, cihazı iyi bir şekilde dezenfekte etmek şeklinde olmalıdır. Temizlik sonrasında berrak ve lekesiz bir görüntü elde edilmelidir. Elektronik cihazlarınızın temizliğinde köpük ve bol su kullanmamalı, özel metodlar uygulamalısınız.

Mikrofiber bez kullanın

Mikrofiber bezler, üretim aşamasında sağlığa ve çevreye zararlı herhangi bir madde kullanılmayan ve klasik temizleme bezlerine oranla 15-20 kat dayanıklı temizlik ürünleridir. Mikrofiber bezlerde santimetrekare başına düşen lif miktarı fazladır ve bu bezler statik elektrik yüklü bir dokuma tekniğiyle üretilmiştir. Bu özelliği sayesinde tozları yere ve havaya karışmadan bünyesinde toplayabilen mikrofiber bezler elektronik eşyaların temizliğinde kullanılır. Anti-bakteriyel özellikte ve kokusuz olan mikrofiber bezler,alerjik bünyelere uygundur. Elektronik eşyaların temizliğinde kullanabileceğiniz mikrofiber bezler, ulaşılması güç bölgeler için (hoparlör, şarj yuvası, hafıza kartı) yetersiz kaldığında kulak çubuğu veya kürdandan yardım alabilirsiniz. Yüzeyleri dairesel hareketlerle ve fazla bastırmadan temizlemelisiniz.

Ekran temizleme spreyi kullanın

Dokunmatik cihazlarda parmak temasından kaynaklanan izler ve yağ lekeleri sıklıkla görülür. Etkili temizlik için ekran temizleme spreyinden yararlanabilirsiniz. Ekran temizleme sıvısı,deterjanlar gibi aşındırıcı ve ağartıcı etkiye sahip olmadığı gibi anti statik özelliği sayesinde elektriklenme nedeniyle oluşan tozlanmayı uzun süre engeller. Elektronik eşya temizliğinde yapılan en büyük hatalardan biri de sprey yerine kolonya veya ev temizliği için kullanılan deterjanlardan yararlanmaktır. Bu ürünler, uzun vadede ekranlarda kalıcı hasar oluşmasına neden olur. Bu nedenle LCD, LED ve plazma ekranlı cihazların temizliğinde temizleme spreyi kullanmalısınız. Temizleme spreyi kullanırken cihazın kapalı olmasına dikkat etmeli, solüsyonu ekrana değil mikrofiber bezinize uygulamalısınız.

Bilgisayar temizlemede en ideal yöntem: Bilgisayar kompresörü

El taşınabilir boyutta oluşuyla kolay kullanım imkânı sunan bilgisayar kompresörü sayesinde en hassas aksesuarı olan klavyenin iç kısımlarını, kasayı temizleyebilirsiniz. Bilgisayar kompresörü klavye arasına biriken tozlardan ve dökülen yemek kırıntılarından kurtulmak için ideal bir yöntemdir. Bilgisayar kompresörleri, bilgisayar ile aksesuarlarına zarar vermeyecek düzeyde hava basıncı uygular. Makul fiyatları olan bilgisayar kompresörleri etkili temizlik için idealdır; ancak kompresör kullanmak istemiyorsanız hava üfleme körüğü veya basınçlı hava spreyi gibi motorsuz cihazlar da kullanabilirsiniz.

Klavye temizliği için en basit yol: Klavye temizleme hamuru kullanın

Klavye temizleme hamuru kullanmak, elektronik aletler ve aksesuarlarını temizlemenin en eğlenceli yollarından biridir. Dezenfekte edici özelliği kanıtlanmış olan bu ürün sayesinde telefon, kumanda, klavye vb. ürünlerin üzerindeki mikroplardan kurtulabilirsiniz. Saniyeler içinde sorunlu bölgeyi temizleyebilen temizleme hamuru, kolay şekil alabilen özel dokusu sayesinde en dar alanlara girebilir. Ürünü kullanırken cihazınızın üzerine çok bastırmamalısınız. Hamuru yüzeye hafifçe bastırıp temizlemeniz yeterli olacaktır.

Temizleme kiti ile tek seferde temizlik yapabilirsiniz

Lens temizleme fırçası, klavye temizleme silgisi, mikrofiber bez, lens temizleme mendili, lens temizleme çubukları ve sensör temizleme pompası gibi ürünlerden oluşan temizlik kiti sayesinde elektronik eşyalarınızı güvenle temizleyebilirsiniz.

Alternatif olarak doğal yöntemlerden de yararlanabilirsiniz

Tozlu ve lekeli bilgisayarların temizliğinde elma sirkesi ve su karışımından yararlanabilir, klavyenin tuşları arasına sıkışan kırıntıları yumuşak kıllı bir fırça yardımıyla çıkarabilirsiniz. Elektronik aksamın suyla temas etmemesine dikkat etmelisiniz.Cep telefonu ve tablet temizliği için sirkeli suyla nemlendirilmiş bez kullanabileceğiniz gibi beyaz sabun da kullanabilirsiniz. Musluk suyu ekranın çizilmesine neden olabileceğinden temizlikte kullanacağınız suyun musluk suyu değil, temiz içme suyu olmasına dikkat etmelisiniz.

Kulaklık, kumanda, mouse gibi aksesuarları dezenfekte etmek için mikrofiber bez kullanarak karbonat, elma sirkesi ve su karışımıyla silebilir ve kurulayabilirsiniz. Temizlikte etil alkol de kullanabilirsiniz. Etil alkol kullanımında odanın hava alıyor olmasına ve yakında yüksek ısıda herhangi bir madde bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Alkolü dokunmatik ekrana değdirmemelisiniz.

Kamera temizliğinde iğnesini ayırdığınız bir şırınga yardımıyla lense hava üfleyebilir, ardından mikrofiber bez kullanarak dairesel hareketlerle temizleyebilirsiniz. Elektroniklerin şarj edilebilir bataryaları, sıradan pil kullanan cihazlar ve kablosuz ev telefonlarını şarj eden sabit ünitelerin bağlantı noktaları zamanla kirlenebilir. Bunun gibi kısımlarda silgi kullanabilirsiniz. Batarya kutuplarını ve kontak bölgelerini kurşun kalem silgisi yardımıyla temizlemek pilin uzun ömürlü olmasını da sağlayacaktır.