Ekran Kartı Neye Göre Alınır?

Ekran Kartı Neye Göre Alınır?

Nedir bu ekran kartı dedikleri şey? Bilgisayarların olmazsa olmazı ekran kartları hepimizin sıklıkla duyduğu fakat bazılarının ne olduğunu bilmediği bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu ekran kartı ve neden bu kadar önemli? İçeriğimizde ayrıca ekran kartı alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun da cevabını bulacağız.

Öncelikle kısaca ekran kartının ne olduğunu tanımlayalım. Bilgisayarların işlemcisinde işlenen verileri anlaşılır bir şekilde monitöre iletmeye yarayan kartlara ekran kartı deniyor. Yani bir bilgisayarda ekran kartı yoksa bu görüntü de yok demektir. Bir ekran kartı kısaca GPU adı ile bilinen grafik işlemciden ve bellekten oluşuyor. İşlemci ile ekran arasında iletişim kuran bu cihazlar görüntünün monitöre yansıtılması gibi önemli bir görevin yanı sıra aynı zamanda da ekrandaki görüntünün kalitesini belirliyor.

Ayrıntılarıyla Merak Uyandıran Ekran Kartı Modelleri

Ekran kartı modelleri, çıkış türlerine, belleklerine ve video uzunluklarına göre farklı ihtiyaçlara cevap verecek çeşitlerle üretilir. Bundan önceki dönemlerde, ekran kartları görüntüleri kendi belleğine alarak monitörlere iletiyordu. Özellikle oyun tutkunları ve profesyonel çalışmalar yapan kullanıcılar için ekstra öneme sahip olan ekran kartları günümüzde artık bilgileri kendi grafik işlemcilerinde işletebilen bir teknolojiye sahiptir. Bir ekran kartının yapısında grafik işlemci, görüntü belleği, dijital analog çeviricisi, ekran çıkış bağlantıları, video BIOS, soğutucu, video Codec, Z-Buffer dediğimiz tampon bellek ve V-Sync bulunur. Her biri ayrı işlere yarayan bu teknik detaylar ekran kartı seçimleri sırasında yol gösterici unsurlar arasında bulunur.

Her bilgisayar kullanıcısının bu teknolojik cihazlar üzerindeki hedefleri elbette farklılık gösterir. Dolayısıyla farklı ekran kartlarına ihtiyaç duymanız da gayet makul bir durumdur. Bilgisayarla gerçekleştirilen basit işlemler ve günlük kullanımlar için düşük kapasiteli ekran kartları yetebilirken daha yüksek performansta kullanmak isteyenler için ise daha yüksek bellekteki kartlar piyasada mevcuttur. Şayet halihazırda bulunan kendi kartınızın özelliklerini bilmiyorsanız ve bilgisayarınızdaki ekran kartına nasıl bakılır diye merak ediyorsanız başlat menüsünden aygıt yöneticisi bölümünde girerek kolayca bulabilirsiniz. Pratikçe ekran kartı öğrenme kısmının ardından kullanmak istediğiniz yazılıma ya da oyuna uygun olup olmadığına böylelikle daha rahat karar verebilirsiniz.

Doğru Kararı Vermek için Nasıl bir Ekran Kartı Seçmeliyim?

Ekran kartı satın almak istiyorsanız nelere dikkat etmeniz gerekir, gelin şimdi de bu kritik noktalara değinelim. Her şeyden önce mevcut bilgisayarınızın bileşenlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Yani bu demek oluyor ki bilgisayarınızdaki işlemci ile ekran kartınızın hızı birbirine uyumlu olmalı. Yoksa darboğaz diye adlandırılan bir sorunla karşı karşıya kalmanız işten bile değil. Bilgisayar dilinde darboğaz kısaca bir işlem sırasındaki girdi ile çıktının arasında yaşanan zaman kaybı olarak özetlenebilir. Bu durum bilgisayarınızdan istediğiniz performansı alamamanıza sebep olur. Neden böyle bir sorun yaşayasınız? Bu sebeple ekran kartı uyumluluğu bu sorunu yaşamamanız adına oldukça önemlidir. Peki ama ekran kartı uyumunu nasıl anlarız diyorsanız ekran kartı uyumluluk testlerini çözebilir, dakikalar içerisinde işlemcinizle uyumlu ekran kartı listesi oluşturabilirsiniz. İşte bu kadar kolay!

Ne tür bir ekran kartına ihtiyacınız olduğu, yani bilgisayarınızı ne amaçla kullandığınız da ekran kartı seçimleri sırasında önem arz eden kıstaslardan birisidir. Örneğin 3 boyutlu modelleme ya da çizim gibi grafik işleri ile uğraşıyorsanız düşük seviyeli bir ekran kartı maalesef pek uygun bir tercih olmaz. Oyun tutkunları için ya da profesyonel işlerle uğraşanlar için yüksek bellek kapasitesine sahip ve bellek veri yolu genişliği yüksek olan kartları tercih etmek gerekiyor. Bellek veri yolu genişliği yani kulağımızın kısaca Bit diye aşina olduğu bu kavram ise her bir aktarımda kaç bitlik verinin geçtiğini bize gösterir. Bant genişliği ne kadar fazla ise görüntüler o kadar akıcı olur.

Cebinizle Dost Ekran Kartı Fiyatları

Ekran kartı seçimi sırasında en önemli kıstaslardan biri de bütçenizdir. İhtiyacınız olan ekran kartı türünü belirledikten sonra ekran kartı karşılaştırmaları yaparak bütçenize en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Sürekli güncellenerek performanslarını artıran ekran kartı markaları her yıl kullanıcılar tarafından analiz edilir. Bu ölçümün sonrasında ekran kartı performans sıralaması listesine girerler. Seçimleriniz esnasında bu listelere göz atmanız da gayet olumlu sonuçlar doğurur. GittiGidiyor’dan ekran kartı tavsiye ve değerlendirmelerine göz atarak bilgisayarınız için en doğru seçimi kolayca yapabilirsiniz. Bilgisayarların en önemli temel donanım bileşenlerinden biri olan ekran kartları iş ve oyun bilgisayarları için oldukça büyük bir öneme sahip. Piyasada oldukça fazla çeşidi bulunan bu ürünler, kimi kullanıcılar için tercih sırasında kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Bu sebeple ekran kartı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklamaya çalıştığımız bu yazımız ile kendinize en uygun ekran kartını daha rahatça sebelirsiniz. Ne çeşit bir ekran kartına ihtiyacınız olduğunu belirledikten sonra dahi karşınızda yine aynı segmentte pek çok model çıkabilir. Seçimleriniz esnasında performans, bellek kapasitesi, bağlantı noktaları ve diğer teknik özellikler için karşılaştırma yaparak bilgisayarınıza ve bütçenize en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Ekran kartı fiyatları üzerinde etkili olan markalar aynı zamanda da performansları ile de farklı ihtiyaçlarına hitap etmeyi amaçlar. Standart bir bilgisayar kullanıcısı iseniz, yani mailimi kontrol eder, videolara bir göz atarım, sosyal medyada günlük olayları görmem benim için kafi diyorsanız size 1 GB’lik bir ekran kartı gayet yeterli gelir. Ama AAA segmentinde bir oyun tutkunuysanız daha yüksek kapasiteli kartlar tercih etmeniz iyi olur. Son zamanlarda iyiden iyiye dikkatleri üzerine çeken Real-Time Ray Tacing teknolojisi ise üst segment ekran kartı arayan kullanıcılara hitap eder. Yapay zeka teknolojisi sayesinde ışık ve gölge oyunlarında muazzam farklar yaratan bu etki standartların üzerinde işlem gücü gerektirdiğinden ekran kartlarının fiyatlarını da doğru orantılı olarak artırıyor. Işığın doğal ortamda nasıl kırıldığını hesaplayarak oyunlar esnasında olağanüstü gerçeklik hissi yaratan bu teknoloji ödediğiniz fiyata oldukça değer gözüküyor. GittiGidiyor’u takip ederek ekran kartı kampanyalarından haberdar olabilir, dilediğiniz markanın modeline uygun fiyatlarla en kısa zamanda sahip olabilirsiniz.