Ekran Kartı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Ekran Kartı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayarın en önemli parçalarından biri olan ekran kartı özelliklerini ve çeşitlerini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Ekran kartı çeşitleri ve özelliklerine dair merak ettikleriniz sizin için derledik.

Bilgisayar ekranında bulunan tüm yazı ve grafiğin oluşmasında işlemci ile ekran arasında görev yapan dönüştürücüye ekran kartı denilmektedir. Ekran kartı ve monitör bilgisayarın görüntü kalitesini belirler. GittiGidiyor’da yer alan ekran kartı çeşitleri sayesinde aradığınız bilgisayar birleşenini hızlıca bulabilirsiniz. Ancak aradığınız ekran kartının ne olduğunu ve özelliklerini merak ediyorsanız önce yazımıza göz atabilirsiniz.

Ekran kartlarına GPU parçasını üreten iki büyük firma sık sık gündeme gelir. Bu sebeple ekran kartı değildiğinde Nvidia ve Amd firmalarını anmamak mümkün değildir. Bu iki firmanın aralarındaki rekabetten ötürü Gpu kalitesi her geçen gün güçlenir ve gelişir. Anakart üzerinde dahili olan ekran kartları kendi belleklerine sahip olmadıkları için genellikle paylaşımlı olarak üretilir. Ancak paylaşımlı ekran kartı Ram’den faydalanarak performans gösterir. Bu durumda Ram performansı azalır.

Ekran kartı alırken fiyat incelemesi yapmanız çok normaldir. Ucuz ekran kartı için araştırma yaparken alacağınızı ürünün bazı detaylarına hakim olmanız gerekir. Ekran kartı fiyatlarını incelemeden önce işte bilmeniz gerekenler…

Ekran Kartı Çeşitleri

Ekran kartı almadan önce en çok dikkat etmeniz gereken kısım, ekran kartı performans yeteneğidir. Aynı zamanda bellek miktarı en önemli performans kriteri gibi yansıtılsa da bu özellik sizin için ana belirleyici olmamalıdır. Bellek miktarı aslında bilgisayarınızda bulunan RAM ile aynı işlevi görür. Bellek hızları ekran kartlarının grafik işleme hızını belirler. Bu hızın yüksek olması ekran kartının grafiği daha hızlı işleme almasını sağlar.

Ekran kartı; veriyolu standardına göre ve fizik yapısına göre olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Veriyolu standardına göre ise ISA, PCI, AGP ve PCI Express öne çıkar. Fizik yapısına göre ise; anakart üzerine entegre şekilde bulunan onboard ekran kartı ve anakartın genişleme yuvasına takılı olan ekran kartı bulunur. AGP ekran kartını hızlandıran bir port bölümüdür.

Eğer çizim ve oyun gibi alanlarda çalışma yapıyorsanız onboard ekran kartlarını tercih etmelisiniz.

Ekran Kartının Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

Bilgisiyarınızda bulunan ekran kartı özelliklerine hakim değilseniz bunu da kolayca öğrenebilirsiniz. Bilgisayarınızda bulunan Başlat’a basıp Çalıştır’ı açın ve ardından Dxdiag yazın ve Enter’a basın. Karşınıza açılan sekmedeki ‘Ekran’ seçeneğine basın. Bu işlemleri yaptıktan sonra Aygıt bölümünde ekran kartı modelini ve teknik özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Ekran kartlarının belli başlı özellikleri bulunur. Ekran kartının en önemli özelliklerinden birisi çözünürlüğü arttırma yeteneğidir. Ekranda bulunan piksel sayısının miktarı arttığı taktirde çözünürlük yükselecektir. Çözünürlük yükseldikçe görüntü kalitesi ve belleğe duyulan ihtiyaç da artacaktır.

Renk derinliği ise ekran kartının bir diğer özelliğidir. Renk derinliği her pikselin içereceği renklerin fazlalığıdır. Renk derinliği arttıkça pikseller daha fazla renk alabilir duruma gelecektir. Piksellerin fazla renk alması demek görüntü daha fazla gerçeği yansıtacak anlamına gelir. Renk derinliği de veri miktarına gelecek yükü fazlalıştıracak bir özelliktir.

RAMDAC bir dijitali analoğa dönüştüren bellek anlamına gelir. Bellekte bulunan sayısal verilerin okunup monitörün görüntülenmesine olanak sağlayan sinyallere çevirir. Verinin hızlıca dönüşmesi monitörün tazeleme hızına göre değişkenlik gösterir. Tazeleme hızı düşük olduğu taktirde görüntüde yaşanan titremeler olduğunu göreceksiniz. Seyir zevkini bir hayli düşürecektir. Ekran kartı tazelenme hız birimi Hz olarak adlandırılır ve ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olacaktır

En iyi Ekran Kartı Tercihi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Masaüstü ekran kartı geniş kullanım yelpazesini, performansı ve yekpare kullanım çerçevelerinde kullanım sağlayan en önemli donanım birimidir. Eğer iyi bir ekran kartı bulmak istiyorsanız, diğer bütün parçalarla uyumunu araştırmalısınız. Sıfırdan bir masaüstü bilgisayar toplayacaksınız, yeni ekran kartının iyi olması şarttır.

Ekran kartınızın kasayla uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz. Güç kaynağını da not almanız gerekir. Kasanızda kaç watt enerji değeri var, kaç adet konektörü var, bu konuları ekran kartı seçerken oldukça önemlidir. Satın alacağınız ekran kartını bu bilgileri referans alarak seçmelisiniz.

Sisteminiz, satın almanız gereken ekran kartının belirleyecek olan tek unsur olacaktır. Sisteminizin sınırlarını bilmek size ekstra zaman kaybından kurtarır. Örnek vermek gerekirse, Pentium ya da Celeron gibi daha eski çekirdekli işlemciye sahip olan bilgisayarınız, en güçlü ekran kartıyla uyuşmayabilir.

Birçok insan size ekran kartının en yüksek olması sayesinde, performansın da çok daha iyi olacağını söyler. Ancak her zaman durum böyle değildir. 4k ekran kartı gibi ultra çözünürlüklü ekran kartını normal düzeylerde bir monitörle kullanacaksanız hiçbir zaman yüksek performans alamazsınız. Fazla monitörle kullanmadığınız yüksek performanslı ekran kartında RAM miktarının az olmasının zararı olmayacaktır.  En fazla dikkat etmeniz gereken bant genişliğidir. GPU ile işlenecek olan veriler GDDR3 ve GDDR5 ismiyle anılan özel bellekte depolanır. GDDR5 belleğinin aynı hızda iki adet GDDR3 bant genişliği sağlamaktadır. Performans istiyorsanız, 1 GB GDDR5 seçimi, 4 gb GDDR3’ten daha doğru olur.

Belirli bir bütçeye sahipseniz, AMD tercih etmelisiniz. Nvidia fiyat konusunda AMD’nin çok çok üstünde yer alır. AMD Radeon RX Vega 64 şu an AMD firmasının en yüksek ekran kartıdır. Oyuncu ekran kartı olan AMD Radeon RX Vega 64 yüksek performansı ve diğer ekran kartlarına göre olan uygun fiyatı ile oyuncuların tercihi olmayı başarır. AMD kartları az güç tüketmesiyle de daha fazla tercih edilebilir niteliktedir. Bütün AMD ekran kartı modellerini GG’den araştırarak bulabilir ve kolayca satın alabilirsiniz.

En güçlü performansı sergileyecekseniz eğer Nvidia tercihiniz olabilir. Nvidia’nın en güçlü ve en yeni ekran kartı RTX serisini oluşturan ekran kartlarıdır.

Eğer laptop için ekran kartı arayışınız varsa usb ekran kartı modellerini de inceleyebilirsiniz. Tüm bu ekran kartı çeşitlerini ve markaları GittiGidiyor’dan inceleyebilir kullanıcı yorumlarını da okuyarak kolayca satın alabilirsiniz.