Drone İle Yapılan Aktiviteler

Drone İle Yapılan Aktiviteler

drone

Drone üreticileri artıyor ve drone’ların yani insansız hava araçlarının potansiyel faydaları keşfediliyor. Drone kullanım alanları genişledikçe pazar büyüyor. Öyle ki drone’ların 2021’de 12 milyar dolar pazar büyüklüğüne yükseleceği öngörülüyor. Peki, drone’la hangi aktiviteler yapılıyor? Sorunun yanıtını blog yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Güncel verilere göre dünya drone pazarının yüzde 47’sini sivil drone’lar, yüzde 24’ünü ticari amaçla kullanılan drone’lar ve yüzde 29’unu hobi amaçlı kullanılan drone’lar oluşturuyor. Askeri ve ticari endüstrileri dönüştüren bir teknoloji haline gelen drone’lar, Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Drone’lar eğlenceden lojistiğe, savunma sanayiinden medyaya çok çeşitli sektörlere hizmet ediyor.

Film ve reklam çekimi

Drone’lar fotoğrafçılık, film ve reklamcılık sektörlerinde yoğun olarak kullanılıyor. Büyük binalar, tarihi mekanlar ve ulaşılması zor dağ, orman, şelale, kanyon gibi doğal yapılar drone’lar sayesinde görüntülenebiliyor. Drone’lar, vahşi doğa belgeseli çekiminde de faydalı oluyor.

İlk yardım ve arama kurtarma

Drone’la yapılan aktiviteler söz konusu olduğunda şüphesiz en faydalı olan ilk yardım ve arama kurtarma çalışmaları. Sel, deprem, toprak kayması, çığ gibi doğal felaketlerde drone’lar sayesinde engelleri aşıp afet bölgesine ulaşmak kolaylaşıyor. Drone’lar sayesinde kurtarma ekiplerinin doğru bölgelere yönlendirilmesi ve yardıma ihtiyaç duyanlara ilk yardım malzemesi, haberleşme araçları, yaşam destek üniteleri, gıda ve su ulaştırılması sağlanıyor.

Su altı araştırmaları

Su altı drone’u olarak bilinen ROV (Remotely Operated Vehicles) araçları karadan veya bir dalgıç tarafından suyun içinde kumanda ediliyor. Dalgıçların bile girmekte zorlanacağı veya güvenlik açısından riskler taşıyan yerlerde kullanılan drone’lar sayesinde su altı arama ve tarama faaliyetleri yürütebiliyor. Su kirliliği denetimi, su altı haritalama işlemleri de su altı drone’ları sayesinde gerçekleştirilebiliyor.

Tarımda denetim

Tarımda drone kullanımı Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Drone’lar orman yangınları, kaçak ağaç kesimi, kaçak avcılık gibi durumların kontrol altına alınmasında faydalı oluyor. Drone’lar tarım sektöründe sulama kontrolü, ürün sağlık kontrolü gibi konularda kolaylık sağlıyor.

Haritalama

Drone’la haritalama, milyonlarca dolar yatırım yapılarak kullanılan ve birden çok personele ihtiyaç duyan fotogrametrik harita yapımının zorluğunu ortadan kaldırıyor. Drone’lar sayesinde ekonomik, hızlı ve yüksek doğruluklu haritalar üretiliyor. Arazi araştırması çalışmaları, arkeolojik kazı alanlarının yukarıdan gözlemlenmesi ve haritalanması, petrol ve doğal gaz arama tarama faaliyetleri de drone’lar sayesinde gerçekleştiriliyor.

Güvenlik

Askeri alanlar, cephane depoları, askeri tesis ve arazilerin denetimleri drone kullanarak havan kontrol ediliyor. Drone ‘lara takılan gece görüş ve termal kameralar geceleri de üst düzey güvenlik sağlamayı mümkün kılıyor. Dolayısıyla drone hassas askeri bölgelere gelebilecek tehditleri önlemeyi sağlıyor.

Ürün dağıtımı

Dünyanın lider uluslararası hızlı taşımacılığı hizmet sağlayıcısı DHL Express ve otonom hava aracı üreticisi EHang lojistik sektöründe önemli bir yeniliği hayata geçirdi. Teslimat süresini 40 dakikadan 8 dakikaya indiren sistem sektörde öncü oldu. Zaman tasarrufu sağlayan bu yöntem özellikle kırsal ve dağınık yerleşim bölgeleri için avantajlı bir sistem olarak görülüyor.

Drone yarışları

Eğlence sektörü de drone kullanım alanları arasında bulunuyor. FPV (First Person View – Birinci Kişi Görüşü) sistemleri kullanılarak yapılan drone yarışları büyük bir hız ve popülarite ile dünyada yaygınlaşıyor. Drone yarışları yeni bir spor dalı olmaya aday görünüyor.