Dizüstü Bilgisayarın İçindeki Parçaları Tanıyoruz

Dizüstü Bilgisayarın İçindeki Parçaları Tanıyoruz

496
main

Dizüstü bilgisayar alırken hiç şüphesiz karşınıza anlaşılması zor teknik detaylar çıkmıştır. Bu terimleri ve mükemmel bir dizüstü bilgisayar için ihtiyacınız olan teknolojileri açıklıyoruz.

İşlemci

İşlemci bilgisayarınızın beynidir. Daha iyi bir işlemciyle hem bilgisayarınız daha hızlı çalışır hem de aynı anda daha fazla işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yeni çıkan ikinci nesil Intel Core i3, i5, i7 ve AMD A serilerinde grafik işlemcisi, merkezî işlemciyle tümleşik şekilde geliyor. Bu sayede düşük bir bütçe ayırarak yüksek çözünürlüklü film izleyebiliyor, oyun oynayabiliyorsunuz.

Sabit disk

Sabit disk, bütün dosya ve klasörlerinizi saklayan yüksek kapasiteli bir depolama aygıtıdır. Daha fazla kapasiteyle daha fazla dosya saklayabilirsiniz. Yeni dizüstü bilgisayarlarda sabit diskler çoğunlukla 160 GB’den başlayıp 1 terabayta kadar yükselebiliyor. 250 GB’lik bir sabit disk birçok kişi için oldukça yeterli bir alan sunar. 250 GB’lik alana binlerce fotoğraf ve geniş bir müzik koleksiyonunu sığdırabilirsiniz.

Bellek

Bilgisayarınız çalıştığı sürece, bilgileri çok hızlı bir depolama alanı olan fiziksel bellekte depolar ve programlar bu bilgileri hızlıca çağırabilir. Bu çok hızlı belleğe RAM denir. Ne kadar fazla RAM olursa bilgisayar o kadar fazla “rezerve” veri depolayabilir. Bu şekilde bilgisayarınız daha hızlı tepki verir, program çalıştırırken ve internette gezinirken daha hızlı bilgi aktarımı sağlanır.

Ekran kartı

Ekran kartı, görüntüleri bilgisayarınızın ekranına getirir. İki çeşit grafik kartı mevcuttur: tümleşik ve harici. Daha sonra yenisini takmak zor olduğu için bilgisayarı alırken doğrusunu seçmek önemlidir. Intel GMA gibi entegre edilmiş ekran kartları en ucuzlarıdır ve temel özellikleri çalıştırmak için geliştirilmiştir. NVIDIA ve ATI’ın geliştirdiği harici kartlarsa oyun için daha fazla güç sağlar.

Optik okuyucu

Optik okuyucu; CD, DVD ve Blu-ray gibi formatlardaki kayıtlar için önemlidir. Aynı zamanda film izlemenizi ve müzik dinlemenizi de sağlar. Bazı dizüstü bilgisayarlar Tri-Format DVD DL diske sahiptir. Bu teknoloji, DVD ve CD okumanızı sağlarken CD’ye ve DVD’nin iki yüzüne de kayıt sağlar. Blu-ray sürücüler sadece çok pahalı dizüstü bilgisayarlarda bulunur ve yüksek çözünürlüklü film izlemenizi sağlar.