Derin Dondurucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Derin Dondurucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

derin dondurucu

Besinlerin içeriğindeki vitamin ve minerallerin kaybolmadan saklanabilmesi geniş hacimli derin dondurucular sayesinde mümkün oluyor. Derin dondurucu modelleri; gövde tipi, iç hacmi, kullanılan malzeme özellikleri ve sahip olduğu teknolojik özelliklere göre farklılık gösteriyor. Siz de derin dondurucu almak istiyorsanız ve derin dondurucu alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi edinmek istiyorsanız blog yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Derin dondurucular işyerlerinde, yazlıklarda ve evlerde en çok ihtiyaç duyulan beyaz eşyaların başında geliyor. Özellikle Kurban Bayramı gibi yoğun dönemlerde etlerin veya yiyeceklerin bozulmadan dondurulmasını sağlıyor. Yatay, dikey ve mini seçeneklerde çekmeceli veya çekmecesiz şeklinde karşılaşılan modeller arasında seçim yaparken birkaç noktada dikkatli olmalısınız.

Derin Dondurucu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle derin dondurucu seçiminde derin dondurucu alırken hangi marka almalıyım sorusu gündeme geliyor ve ilk kriter marka olarak belirleniyor. Türkiye’nin öncü alışveriş sitesi GittiGidiyor’da Uğur, Bosch, Siemens, Vestel, Arçelik ve AEG gibi beyaz eşya markaları tarafından üretilen farklı tipte derin dondurucuları bulabilirsiniz. Derin dondurucu alırken öncelikli olarak marka seçimine değil, modelin ne tür teknolojiler barındırdığına, hangi tipte derin dondurucu olduğuna ve ihtiyacınız için yeterli olup olmayacağına dikkat etmelisiniz.

Derin dondurucu modelleri sandık tipi derin dondurucu ve çekmeceli derin dondurucu olarak sunuluyor. Sandık tipi derin dondurucu modelleri, yüksek saklama kapasitesi sunuyor. Sandık tipi derin dondurucular iç hacimleri geniş olduğu için hem meyve ve sebzeleri hem de et ve balık gibi gıdaları aynı anda saklamaya olanak tanıyor. Sandık tipi derin dondurucular, bünyesindeki sepet ve raf sistemleriyle yiyeceklerin istiflenmesi sağlıyor. Üst bölümü saklama olarak da kullanılabiliyor. Bu yönüyle kalabalık aileler ve kafe ve restoranlar tarafından tercih ediliyor.

Çekmeceli derin dondurucu modelleri, hem küçük hem geniş alanlarda kullanılabiliyor. Klasik buzdolabı gibi raf sistemiyle sunulan modeller pratik kullanım özellikleri ile dikkat çekiyor. Yatay olarak sunulan derin dondurucu modelleri daha fazla besini saklamak için ideal olsa da saklanan besinlere ulaşmak kolay olmayabiliyor. Yatay derin dondurucu modellerinin kullanımı depolama açısından zor olsa da kapağı üstte kaldığı için soğuk havanın içerde daha iyi korunmasını sağlıyor.

Derin dondurucu alırken dikey derin dondurucu alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı ise diğer modellerde olduğu gibi saklanması gereken besinlerin türü, modelin iç hacminin genişliği ve kullanılacak alanın genişliği. Derin dondurucu seçimi yaparken modelin çekmeceli olması durumunda çekmecelerin rahatça sökülüp sökülmediğini ve buzlanma süresinin uzunluğunu göz önünde bulundurmalısınız. Buz çözdürme gerektiren modellerde tahliye hortumu uzunluğu ve mesafeyi de değerlendirmelisiniz.

En İyi Derin Dondurucular Hangileri?

Genellikle elektrik faturasının artacağı düşüncesiyle derin dondurucu gerekli mi sorusu gündeme gelse de derin dondurucular enerji tasarrufu özellikleri sayesinde bir ampul kadar elektrik tüketiyor. Yiyeceklerin ilk günlü tazeliğinde korunmasını sağlayan derin dondurucular şık görünüşleriyle mutfak dekorasyonuna da katkıda bulunuyor.

Siz de derin dondurucunun gerekli olduğuna karar verdiyseniz ve en iyi derin dondurucu hangisi sorunuza yanıt arıyorsanız GittiGidiyor avantajlarıyla sahip olabileceğiniz aşağıdaki modelleri alternatifler arasında değerlendirebilirsiniz.

Uğur UED 6261 DTK NFI Derin Dondurucu

16 kg günlük dondurma kapasitesi bulunan Uğur derin dondurucu NoFrost dondurma özelliği sayesinde kar ve buz yapmıyor. Çok yönlü hava akışı sayesinde verimli ve hızlı bir soğutma elde edilen bu model kapağı açık unutulduğunda “kapı açık uyarısı” vererek gıdaların bozulmasını önlüyor. Modelde yön değiştirebilir kapı özelliği sayesinde kapı açılış yönünü değiştirmek mümkün oluyor. LCD Elektronik ısı kontrolü dondurucunun iç ısısını kontrol etmeyi sağlıyor.

Siemens GS29NVW30N Derin Dondurucu

Siemens GS29NVW30N, no-frost özelliği ile buzlanma önlemi, 323lt net hacmi ile geniş dolum alanı ve ekstra büyüklükte bulunan yiyeceklere ayrılmış bigBox bölümü ile dikkat çekiyor. Kapağı açık unutulduğunda “kapı açık uyarısı” vererek gıdaların bozulmasını önlüyor. Elektronik sıcaklık ayarı da bulunan model dikey olarak kullanılıyor.

Arçelik 2080 MultiMode Derin Dondurucu

Yıllık 229 kWh elektrik tüketimi, net 228 lt hacmi,39dB çalışma sesi, 4 lü çekmece sayısı ve de hızlı dondurma özelliğiyle öne çıkan derin dondurucuda LED iç aydınlatma buluyor. 5 çekmecesi bulunan derin MultiMode derin dondurucu, kapağı açık unutulduğunda “kapı açık uyarısı” vererek gıdaların bozulmasını önlüyor.

Profilo-DF1124W3VV Derin Dondurucu

Profilo markasının DF1124W3VV derin dondurucu modeli de derin dondurucu alırken tercih edilebilecek en iyi modeller arasında bulunuyor. Elektronik ısı ayarının LED üzerinden okunabildiği derin dondurucu, elektrik kesildiğinde besinleri 25 saat saklayabiliyor. Tekerlekliğinin yüksekliği ayarlanabiliyor. 6 çekmeceli modelde hızlı dondurma özelliği de bulunuyor.

Altus AL 1003 Derin Dondurucu

Tezgâh seviyesi tipteki bu dondurucu, 3 bölmeden oluşuyor. Dikey şekilde kullanılabilen AL 1003 model derin dondurucuda kapı yönü çevrilebiliyor. Hızlı dondurma bölmesi de bulunuyor.

Derin dondurucularda kullanılan gazlar sağlığa zarar vermiyor. İç yüzeylerinde silmeyi zorlaştıracak çıkıntı ve girintiler bulunmayan dondurucuların çoğu A sınıfı yüksek enerji verimliliği ile dikkat çekiyor.