Sorunu Kendiniz Çözmeye Ne Dersiniz: Cep Telefonu Arızaları ve Çözümleri

Sorunu Kendiniz Çözmeye Ne Dersiniz: Cep Telefonu Arızaları ve Çözümleri

Cep Telefonu Arızaları

Akıllı telefon arızaları mobil iletişimi kesintiye uğratıp birçok işin aksamasına neden olur. Bu tür arıza durumlarında vakit kaybetmeden müdahale ederek zaman kaybının önüne geçebilirsiniz. Nasıl mı? Sık görülen cep telefonu arızaları ve çözümleri için yazımızın devamını okumalısınız.

Maddi nedenlerle zor sahip olunması veya içeriğindeki dosya ve fotoğrafların önemli olması nedeniyle telefonlar en kıymetli eşyalarımızın başında gelir. Dolayısıyla cep telefonu arızaları can sıkıcı bir sorun. Aşırı ısınmadan şarj sorununa, donma sorunundan MicroSD çalışmamasına pek çok arızanın çözümünü sizler için yazdık.

Dokunmatik ekran çalışmıyor

Cep telefonu dokunmatik arızası akıllı telefon kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlardan biri. Dokunmatik ekran arızası düşme, kırılma, ezilme ve su hasarı gibi sorunlardan kaynaklanabilir. Özellikle çatlak durumunda cihazın nem alması olasılığı söz konusu olduğundan çatlak varsa hemen telefonunuzu onarmalısınız. Sebebin ne olduğunu bilemiyor ve tespit etmekte zorlanıyorsanız bilgisayar aracılığıyla cihazı sıfırlayıp dokunmatiği kontrol edin ve dokunmatik yine çalışmıyorsa ekranı ya da anakartı değiştirin.

Cihaz şarjdan sonra kapanıyor

Telefondaki şarj sorunları genellikle kullanıcı hatasından kaynaklanır. Pil ömrünü etkileyebilen pek çok faktör mevcut. Telefonun bataryasının eskimiş olması durumunda kapasitesini kaybetmiş olacağı için değiştirmelisiniz. Su hasarı ve anakart hasarı da cihazın kapanmasıyla sonuçlanabilir. Bataryanın kısa sürede tükenmemesi için ekran parlaklığını azaltarak, GPS, WiFi ve Bluetooth’u gerekli olmadıkça kapatmak telefonun aşırı ısınmaması açısından önem taşır.

Cep Telefonu Arızaları

Kamera düzgün çalışmıyor

Akıllı telefon arızaları arasında en çok karşılaşılan sorunlardan biri olan bu sorun kamera lensinde arıza olduğu veya netleme ya da OIS fonksiyonlarının hasar gördüğü anlamına gelebilir. Kamera arızalarında genelde hasarlı parçayı onarmak veya değiştirmek gerekir. Samsung kamera hatası “kamera başarısız” uyarısı ile anlaşılır. Bu durumda, hafıza kartınız bulunuyorsa yedekleme yapıp biçimlendirmelisiniz. Sıfırlama işlemi de yapabilirsiniz.

MicroSD kart çalışmıyor

Cihazın SD kartı kabul etmek istememesi genellikle donanımsal bir sorundan kaynaklanır. MicroSD kartını, fotoğraf makinesi gibi SD kart girişli başka cihaza bağlayıp microSD kartı biçimlendirin. Sorun tekrarlanıyorsa microSD yuvasını temizlemeye çalışın.

Bunu da okuyun: Telefonu Suya Düşürünce Yapılması Gerekenler
Cep telefonunuz suyla temas ettiyse ya da farklı sebeplerden ötürü suya düşmüşse telefonu suya düşünce ne yapmalı sorusunun cevaplarını bilmenizi sağlayacak yazımızı mutlaka okumalısınız.

Sinyal alamıyorum

Şebeke sorunları genellikle operatör kaynaklı olduğu için telefonun ayarlarını değiştirmek bağlantı sorunun çözülmesinde etkili olmaz. Sorunun cihazdan kaynaklandığına eminseniz cihazı yeniden başlatmayı deneyin. Ardından, işletim sisteminizin güncel sürüm olup olmadığını kontrol edin.

Telefon donuyor

Telefonda donma sorunu; depolama alanı yetersizliği, aşırı uygulama kullanımı ve kötü amaçlı yazılımdan kaynaklanır. Telefonda donma sorunu çözümü ise ön belleği temizlemek, gereksiz uygulamaları silmek ve ekstra etkinlik kayıtlarını silmek olabilir.

Telefon kendi kendine kapanıyor

Telefonun kendi kendine kapanması işletim sisteminin güncel olmaması veya donanım sorunlarından kaynaklanabilir. Sistemi temizlemek sorunun giderilmesinde etkili olacaktır. Gereksiz bazı verileri silerek, kullanılabilir depolama alanınızı genişletin. Hala sorun yaşıyorsanız fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapın. Sorunun esmiş donanımla ilgili olması durumunda servis desteği almanız gerekebilir.