Cep Telefon Satın Alırken Kendinize Sormanız Gereken 10 Soru

Cep Telefon Satın Alırken Kendinize Sormanız Gereken 10 Soru

1303
Cep telefonu satın alırkenmain

Cep telefonları sürekli yeni işlevler kazanıyor, yeni malzeme ve tasarımlarla yeni görünümler elde ediyor, sahip oldukları performans her modelde üst seviyeye taşınıyor. Peki sizin için ideal olan hangisi? Cep telefonu satın alırken kendinize sormanız ve cevaplamanız gereken 10 soruyu derledik.

1. Ekran ne kadar büyük olmalı?

Günümüzde akıllı telefonların ekranları giderek genişliyor. İster oyun oynamak ya da video izlemek, isterse de mesaj yazmak ya da sosyal ağları kullanmak için olsun, bu bir avantaj. Ekran formatlarını üç ana grupta toplayabiliriz:

Küçük ekranlar (3 – 4,4 inç arası): Küçük ekranları beğenmenin ana nedeni kompakt tasarım olsa gerek. Cepte taşımak kolay ve başparmağınızla ekranın her yerine erişebiliyorsunuz. Apple iPhone 5s, giriş düzeyi Samsung modelleri, BlackBerry Z10 ve birçok telefon bu kategoriye giriyor.

Orta ekranlar (4,5 – 5,4 inç arası): Apple iPhone 6-7-8, HTC One M11, Galaxy S9 gibi örneklerde karşımıza çıkan akıllı telefonlar için ideal aralığa gelmiş bulunuyoruz. Giriş düzeyindeki ve orta düzeydeki birçok Android telefon bu kategoride yer alıyor. Bu kategorideki telefonların büyük kısmı tek elle rahat kullanılabiliyor ama bu noktada fiziksel düğmelerin konumu da söz sahibi olabiliyor.

Geniş ekranlar/Phablet (5,5 inç ve üstü): 5,5 inç ekranlı iPhone 6s Plus, 7 Plus, 8 Plus ve LG G7, 5,7 inç ekranlı Galaxy Note8 gibi 5,5 inç ve üstü genişlikte ekrana sahip akıllı telefonlar sıklıkla phablet olarak adlandırılıyor çünkü tablete benzer boyutlara sahipler. Bunlar daha çok çift elle kullanım için uygun ama uygulamaları yan yana çalıştırabilmek, rahatça video izlemek, e-kitap okumak için bu tür geniş ekranlı cihazları tercih eden kullanıcılar var.

2. İdeal çözünürlük QHD mi, HD mi, Full HD mi?

Bir akıllı telefon ekranını analiz etmenin en iyi yolu farklı açılardan bakarak renklerdeki olası değişimleri gözlemlemek ve aynı zamanda farklı aydınlatmalı ortamlarda kontrol edip görüntü netliğini sorgulamak. Satın almak için gözden geçirdiğiniz akıllı telefonun ekranının güneşli ortamlarda okuma imkânı verecek parlaklığı sunabildiğine emin olun.

5 inç ve üstü ekrana sahip cihazların Full HD (1080p) ekran içermesine özen gösterin. Diğer yandan 5 inç altı cihazlar için 720p HD çözünürlük genellikle yeterli. Daha ufak boyutlu cihazlarda bir web sayfası açarak metinlerin net biçimde okunup okunulmadığını kontrol edin ve gözlerinizi zorlamadığından emin olun.

3. Ekran kalitesi nasıl olmalı?

Super AMOLED ekranlar canlı renkler söz konusu olduğunda en iyi seçenek. Ardından IPS teknolojili LCD ekranlar geliyor. Önerimiz TFT LCD ekranları sadece bütçeniz kısıtlıysa tercih etmeniz. Öte yandan iPhone X, Huawei P20 Pro ve LG V35 gibi OLED ekranlı modellerin sayısı da artıyor.

4. Tasarım ne kadar önemli?

Malzeme, işçilik kalitesi ve estetik tasarıma önem veriyorsanız iPhone 8, Galaxy S9 ya da HTC One M11 gibi tek parçadan oluşan gövdeleri tercih edin. S9’un ve iPhone 8 ile iPhone X’lerin cam ve metal karışımı tasarımı epey ilgi çekici ve S9’un çift kıvrımlı ekranı göz alıyor. Telefon tasarımı ve malzeme kalitesi dışında telefonlarla ilgili temel bir sorun, elle iyi kavranabilmesi. Bu sayede elden düşmesi ve hasar görmesi riski en aza indirilebilir. 

Arka bölümü cam olan telefonlar son derece kayganken bazı cihazlar arka kısımda mat tip kauçuk kaplama sayesinde elle daha sağlam tutulabiliyor. Standart plastik arka kısımlar, metal görünümlü olanlar kadar üst düzey bir görünüme sahip değiller. Tasarıma önem veriyorsanız kullanılan malzemeye de özen göstermelisiniz.

5. Kamera kalitesi ne düzeyde olmalı?

Akıllı telefon evriminde her kullanıcının önde ve arkada başarılı birer kamera talep ettiği dönemdeyiz. Giderek artan sayıda telefon 12 veya 16 MP kamera alıcısıyla geliyor ama sadece bu rakamlara bakarak aldanmayın. Bunun yerine görüntü kalitesi, aralık, hız gibi diğer detaylara da önem vermelisiniz.

İyi bir telefon kamerası istiyorsanız daha fazla megapikselin daha iyi sonuç vereceği fikrine körü körüne kapılmayın. Bunun yerine kaliteli kamera lenslerine öncelik veren cihazlara yönelin. Unutmayın ki iyi alıcı ama kötü lens içeren kameralar en yüksek çözünürlüğü sunsa bile kötü fotoğraflara imza atarlar. Örneğin iPhone 6 ile 8 MP alıcı geliyor ama 16 MP kameralı cihazların çoğundan daha net ve gerçekçi renklere sahip fotoğraflar çekebiliyor.

Aynı zamanda flaş kullanmadan kapalı ortamlarda başarılı fotoğraflar çekebiliyor olmalısınız. Daha geniş aralıklı alıcılar buna imkân veriyor. Örneğin iPhone X’un 12 megapikselli kamerasında diyafram aralığı f/1.8 olarak geçiyor. Daha düşük değer daha geniş aralık anlamına geliyor. Bu durumda az ışıklı ortamlarda performans artabiliyor.

Kamera özellikleri açısındansa bulanıklığı engellemek ve az ışıkta çekim kalitesini iyileştirmek için optik imaj sabitleme desteğini arayın. YEni bazı telefon modellerinde üreticiler aynı zamanda ön kamera kalitesine de önem vermeye başladılar. Selfie çekmeyi seviyorsanız bu özelliğe de dikkat etmelisiniz.

Az ışıklı ortamda daha iyi sonuçlar veren kamera alıcılarında LED flaş desteği bulunuyor. Günümüzde daha iyi aydınlatma için çift tonlu LED flaşlar kullanılıyor. Bazı akıllı telefonlarda önde bile LED flaş var.

İyi fotoğraflar, yeterli megapiksel, iyi lens ve alıcı teknolojisi dışında üst seviye görüntü işlemcileri sayesinde elde ediliyor. 

6. Bellek (RAM) miktarı ne olmalı?

Birçok kullanıcı telefonlarının çok yavaş olduğundan şikâyetçidir. Bu konuda öne çıkan sıkıntı, işlemlerdeki beklemeler ve uygulamaların açılması için gereken bekleme süresi. Telefonunuzda ne kadar fazla RAM varsa uygulamalar arasında hızlı geçiş özgürlüğünüz o kadar fazla olur. Buna ek olarak daha fazla RAM sayesinde çoklu uygulama deneyimi iyileşir. Ancak tüm RAM’ler aynı performansa sahip değil. İşlemciden gelen ve işlemciye giden verileri alıp verme hızları, cihazdaki bellek türüne ve hızına göre değişir.

Belleklerin hızı genelde MHz cinsinden ifade edilir ve türleri eskiden yeniye doğru LP DDR1, LP DDR2, LP DDR3 olarak değir. Günümüzde akıllı telefon üreticileri daha yüksek performans için DDR3 kullanmaya özen gösteriyor.

Şimdilerde piyasada belleği 2 GB ile 8 GB arasında değişen akıllı telefonlar yaygın olarak bulunuyor. Telefonların uygulama ve oyunları akıcı biçimde çalıştırabilmesi, uygulamaların açılmasının uzun sürmemesi ve uygulamalar arası geçişin uzamaması için akıllı telefonlarda yeterli bellek olmak zorunda. Örneğin Asphalt 8 ya da Dead Trigger gibi grafiksel anlamda zorlayıcı oyunlar oynamak istiyorsanız akıcı performans için 2 GB RAM’in altına inmemelisiniz. Bazı giriş seviyesi 1 GB RAM’li telefonlar belirli oyunları akıcı biçimde çalıştırabiliyorlar ama 2 GB RAM içermesine rağmen akıcı uygulama deneyimi sunmayı başaramayan cihazlar da var.

Buna ek olarak bir telefonda 6 ve hatta 6 GB veya 8 GB RAM olabilir ama kullanıcılara sunulan RAM genelde daha azdır çünkü belirli miktarda RAM, önceden yüklenmiş uygulamalar için ayrılmış olabilir. Bazı akıllı telefonlarla sürekli arka planda çalışarak RAM’i tüketen ve kaldırılması mümkün olmayan uygulamalar yüklü geliyor ki bunu da akıldan çıkarmamak gerekiyor.

7. İşlemcinin (CPU) gücü ne kadar önemli?

Daha hızlı işlemci (CPU), işlemlerin kısa sürede bitmesini sağlar. Güçlü işlemcilerle veriler kolayca işlenir. Sonuç olarak uygulamalar, web siteleri, oyunlar daha kısa sürede yüklenir. Diğer yandan daha fazla RAM ise cihazınızın aynı anda daha fazla işlem yapabilmesine olanak verir. İnternet tarayıcıda daha fazla sekme açabilir, çoklu uygulama çalıştırabilir, telefon uygulamaları ve arabirimini akıcı kullanabilirsiniz.

O yüzden yeterli miktarda RAM ve aynı zamanda hızlı bir işlemci içeren dengeli bir akıllı telefona ihtiyacınız var. Android cihazlarda en azından 4 GB RAM’li bir model seçilmesini öneriyoruz. Keseniz el veriyorsa en iyisi 6 ya da 8 GB bellekli modellere odaklanın. Android’de cihazlarda boş RAM azaldıkça cihazın takılmaya başladığını görebilirsiniz. Apple iOS içinse 2 GB veya 3 GB RAM yeterli, zaten başka bir tercih yapma şansınız da yok. Neyse ki Apple’ın yapılandırması akıcı performans verecek derecede iyi. 

Qualcomm’un Snapdragon serisi bir süre öncesine kadar en hızlı seçenekti ama Samsung’un sekiz çekirdekli Exynos işlemcileri liderliği ele geçirdi. Qualcomm’un işlemcileri arasında sekiz çekirdekli Snapdragon 835 serinin liderliğini elinde bulunduruyor. Bununla birlikte  Snapdragon 625 de hiç fena değil ama Snapdragon 835 ile gelen grafik işlemcisi daha üstün.

Apple’ın 64 bit A11 Bionic işlemcisi iPhone 8 ve 8 Plus ile iPhone X sahiplerine, önceki nesil A serisi işlemcilerine göre çok daha akıcı performans sunuyor. Bu işlemcilerin sunduğu Metal mimarisi ise konsol kalitesinde oyun grafikleri oluşturmayı sağlıyor.

8. Dahili depolama alanı ne kadar olmalı?

Olabildiğince yüksek dahili depolama alanını tercih edin. Bazı popüler oyunlar 500 MB ve hatta 1 GB’tan fazla yer işgal ediyor. Akıllı telefon kullanıcıları, daha kaliteli görüntü sunan ama daha fazla yer işgal eden HD filmleri ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafları cihazlarında depolamak istiyor. Bu yüzden olabildiğinde yüksek dahili depolama alanı sunan cihazları tercih etmenizi öneriyoruz. iPhone’larda en düşük depolama alanı 16 GB ama onu aldığınıza pişman olabilirsiniz. Birçok akıllı telefonda 128 ve 256 GB seçenekleri de sunuluyor. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz.

Bazı Android telefonlarda MicroSD kart kullanarak depolama alanını sonradan artırmak mümkün. Pek çok cihaz hafıza kartlarını destekliyor ama MicroSD kartların çoğu durumda sadece belirli uygulamaları depolayabileceği unutulmamalı. Bu kartlar fotoğraf ve video depolamak için daha uygun. Uygulamaları ise telefonunuzun dahili hafızasına kurmanızı öneriyoruz. Pek çok amiral gemisi telefon da MicroSD kartları desteklemiyor. O yüzden kapasite tercihinizi dikkatli yapın.

9. Gorilla Glass ekran koruması gerekli mi?

Gorilla Glass, Corning firması tarafından geliştirilen ve üretilen, özel malzemeler içeren bir sert cam seçeneği. Beşinci nesille birlikte cam inceldi, hafifledi ve darbe dayanımı arttı. Başlıca akıllı telefon üreticilerinin neredeyse tümü Gorilla Glass’tan memnun. Samsung, LG, HTC ve benzeri  üreticiler akıllı telefon ve tabletlerinde bu özel cama yer veriyor.

Ancak bu tür dayanıklı camlar Corning’in tekelinde değil. Asahi, Dragontrail ve Schott AG Xensation gibi firmalar da dayanıklı cam üretimi yapıyor; yani mutlaka Gorilla Glass olması şart değil.

10. Pil kapasitesi ne kadar olmalı?

mAh cinsinden ölçülen pil kapasitesi ne kadar yüksek olursa pil o kadar uzun süre dayanır. En iyi donanım özelliklerine sahip bir telefonunuz olsa bile piliniz çabuk tükeniyorsa o telefonu sevmekte zorlanırsınız.

Daha büyük ekranlar, daha fazla işlemci çekirdeği ve daha fazla alıcı nedeniyle güç tüketimi sürekli artıyor. 4,5 inç veya daha büyük ekranlı bir telefon almayı düşünüyorsanız pilinin en az 2000 mAh kapasiteli olmasına özen gösterin. Daha büyük ekranlarda 3.000 miliamper tercih edebilirsiniz.

Çıkarılabilir pil modası giderek sönüyor ama bazı amiral gemisi modellerde görüldüğü gibi bu tasarımın avantajları yok değil. Mevcut piliniz artık olması gerektiği kadar şarj tutmaz hale geldiğinde kolayca yeni bir pil alıp servise gitmek zorunda kalmadan değiştirebilirsiniz. Yine biz bunu de o kadar büyük bir mesele olarak görmüyoruz. Mümkünse lityum iyon yerine lityum polimer pil içeren cihazları tercih edin. Bunlar daha hafif ve daha fazla şarj tutabiliyor.

Bonus: Parmak izi okuyucu olmalı mı?

Apple, parmak izini kullanarak telefon kilidini açmayı popüler hale getirdi ve ardından diğer akıllı telefonlarda da benzer özellikler görmeye başladık. Artık çoğu orta seviye üsstü modellerde parmak izi okuyucu var. Apple, Touch ID adını verdiği bu sistem sayesinde App Store’dan ve iTunes Store’dan uygulama veya içerik satın almanıza da izin veriyor. Pratik bir çözüm olduğunu kabul ediyorum ve mümkünse alacağınız telefonda bu özelliği arayın diyorum.