Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

513
çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmeli

Çamaşır makineleri; boyutları, program sayıları, kaç kg çamaşırı aynı anda yıkayabileceği gibi özelliklerle her marka ve model için değişkenlik gösterebiliyor. Bu çeşitlilik çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmeli sorusunu gündeme getiriyor. Sorunun yanıtı için blog yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Tarihi 1900’lü yılların başına dayanan çamaşır makineleri, gelişen teknolojiyle birlikte farklı fonksiyonlarla sunuluyor. Tambur ve merdaneli çamaşır makinelerinin yerini alan yapay zekâ ile üretilmiş multi-fonksiyonel ve yüksek konforlu çamaşır makineleri evlerin, otellerin, kuru temizleme dükkânlarının vazgeçilmezi arasında bulunuyor. Modeller enerji sınıfı ve sunduğu ek fonksiyonlar doğrultusunda hangi çamaşır makinesi sorusuna yanıt olabiliyor.

Çamaşır makineleri, elde çamaşır yıkamanın zorluğu nedeniyle hayatı kolaylaştıran en önemli icatların başında geliyor. Bazı inatçı kirler de sadece çamaşır makineleri sayesinde çıkarılabiliyor. Çamaşır makineleri hem su tasarrufu yapmaya hem de doğal kaynakları korumaya olanak tanıyor. Yüksek enerji sınıfına dâhil makineler sayesinde elektrikten tasarruf etmek de mümkün oluyor. Çamaşır makinelerinin özel olarak tasarlanmış programları sayesinde, hassas kumaşa sahip kıyafetler ilk alındığı günkü kalitesini koruyabiliyor.

Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Türkiye’nin öncü alışveriş sitesi GittiGidiyor’da yeni nesil teknolojiler içeren ve her zevke uygun tasarımlarda sunulan çamaşır makinesi modelleri bulunuyor. Kurutmalı çamaşır makinesi, portatif mini çamaşır makinesi, endüstriyel çamaşır makinesi, ankastre çamaşır makinesi… Seçenekler gelişen teknolojiyle birlikte artıyor. Siz de çamaşır makinesi ihtiyacınız için hangi marka çamaşır makinesi almalıyım sorunuza yanıt arıyorsanız elbette enerji sınıfı, uzun ömürlü olması detaylara hakim olmasınız. İşte, çamaşır makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler:

İhtiyaca göre kapasite

Hangi çamaşır makinesi alınmalı sorusunda bütçe önem taşıyor; fakat öncelikli olarak en çok hangi türde çamaşırlar yıkadığınızı ve ne sıklıkta bu çamaşırları yıkadığınızı göz önünde bulundurarak kullanım şeklinize uygun seçim yapmalısınız. Aynı tür malzemeden üretilen sıradan kıyafetler giymeyi tercih ediyorsanız temel yıkama programları olan bir makine sizin için yeterli olacaktır; fakat kıyafetlerinizin çok fazla kırışmasını istemiyorsanız ya da kurutma alanınız yoksa kurutmalı çamaşır makinesi modellerini tercih edebilirsiniz. Tek başına yaşıyorsanız maksimum 5 veya 6 kilogramlık yıkama kapasitesine sahip modeller yeterli olacaktır. Battaniye, yorgan gibi ağır yükleri de yıkamayı planlıyorsanız 10- 12 kg arasında makineler tercih edebilirsiniz.

Devir sayısı

Birçok makine 800-1000 devir aralığında yıkama işlemi yapıyor. 1400 veya 1600 devir çevirme yeteneğine sahip modeller kıyafetlerin daha hızlı kurumasına olanak tanıyor. Bununla birlikte hassas kıyafetlere zarar da verebiliyor. Bu nedenle devir sayısı açısından hangi çamaşır makinesi alınmalı sorusunun yanıtı 1.000 – 1.200 devir arasında devre sahip olan makineler oluyor.

Program sayısı

Yıkama, durulama, sıkma işlemlerini yapan program sayısı da çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmeli sorusuna yanıt oluyor. Yeni nesil teknolojilerle donatılan çamaşır makineleri 15 dakika gibi kısa sürelerde çamaşır yıkama yeteneğiyle pratik kullanım sunuyor. Çalışma saatleri veya başka nedenlerle evde uzun süre vakit geçiremiyorsanız çamaşırlarınızın ıslak bir şekilde makine içerisinde kalmaması için uzaktan bağlantı ile yıkama işlemini başlatmaya olanak tanıyan modelleri tercih edebilirsiniz. Yük sensörü, hata – uyarı sensörü gibi ekstra özelliklerin olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Evinizde küçük çocuk yaşıyorsa çocuk kilidi bulunan makineleri tercih edebilirsiniz.

çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmeli

Enerji sınıfı

Uzun vadede satın aldığınız makineden daha fazla verim almak, elektrik faturalarındaki rakamları küçültmek ve çevreye daha az zarar vermek için enerji verimliliği sınıflandırması A+ ile başlayan modelleri tercih etmelisiniz. Inverter motor bulunan çamaşırlar daha az elektrik harcadığı gibi daha sessiz çalışıyor ve daha dayanıklı oluyor. Bu özellikleri taşıyan bir çamaşır makinesi hangisi daha iyi sorusunun yanıtı olabiliyor. Yıllık 260 kWh civarı elektrik kullanan cihazlar, fiyat-performans segmentinde yer alabiliyor.

Marka

Beyaz eşya sektöründe çamaşır makinesi üreten pek çok marka bulunuyor. Çamaşır makinesi alırken hangi marka seçilmesi gerektiğini belirleyen de makinenin sunduğu özellikler oluyor. Arçelik, Vestel, Bosch, Samsung, Beko, LG, Siemens çamaşır makinesi için tercih edebileceğiniz markalar arasında bulunuyor.