Bluetooth Kulaklık Satın Alma Rehberi

Bluetooth Kulaklık Satın Alma Rehberi

Kablolu kulaklıklardan sıkılanların sıklıkla tercih ettiği ve son dönemde oldukça moda olan bluetooth kulaklık modellerinden birine sahip olmak istiyorsanız bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Bluetooth kulaklık satın almadan önce bilmeniz gerekenleri sizin için derledik…

Günümüzde kullanım kolaylığı ve cep telefonlarına entegrasyonu sebebiyle Bluetooth kulaklık kullanımı oldukça artmıştır. Bluetooth ve kablolu kulaklıklar arasındaki farkları incelemeniz hangi kulaklıkta karar kılacağınız konusunda size yardımcı olur. Henüz bluetooth kulaklık kullanıcısı değilseniz ve iyi bir bluetooth kulaklık satın almak istiyorsanız bazı detayları bilmeniz sizin için yararlı olabilir.

Bluetooth kulaklık nasıl kullanılır sorusu da bu detaylardan biridir. Kulaklık ve telefonunuzu Bluetooth açarak eşleyip kulaklığı kulağınıza takmanız yeterli olacaktır. Bu sayede kablolar da uğraşmanıza gerek kalmaz.

Tarzınıza uygun bir kulaklık arıyorsanız ve marka ve modele karar veremiyorsanız GittiGidiyor üzerinden Bluetooth kulaklık karşılaştırması yapabilirsiniz. Karşılaştırma yaparken merak ettiğiniz konulara ise bu yazı sayesinde ulaşabilirsiniz.

Bluetooth Kulaklık Özellikleri Nelerdir?

Bluetooth kulaklıklar sayesinde kablolarla uğraşmadan müzik dinleyebilirsiniz. Kablosuz kulaklıklar, egzersiz yaparken veya yürürken çok kullanışlı olur. Kabloları veya akıllı telefonunuzu bozmadan ses seviyesini veya oynatmayı kulaklıklardan birinde kontrol edebilirsiniz. Bazı iyi kablosuz kulaklıklar, bilgisayarla birlikte kullanılmak üzere USB kulaklıkla birlikte gelir.Tasarımda daha hafif ve daha şıktırlar.

Bluetooth ve kablolu kulaklıklar arasındaki en büyük farklardan biri kararlılık ve gecikmedir. Bağlantı kesilmesi genellikle düşük kararlılığa sahip Bluetooth kulaklıklarda gerçekleşir. Kararlılığı artırmak ve gecikmeyi daha da azaltmak istiyorsanız, kulaklıklarınızda daha güçlü Bluetooth teknolojisi kullanmanız gerekir.

Bluetooth kulaklık incelemesi yapıldığında, genel kablosuz kulaklıkların Bluetooth 4.2 ve Bluetooth 5.0 olduğu görülür. Bluetooth 5.0; 4.2 ile karşılaştırıldığında, iletim hızı iki kat daha hızlıdır, güç tüketimi ve güç tasarrufu azaltılırken iletim mesafesi dört katına çıkar ve parazit önleme yeteneği geliştirilmiştir.

Kablosuz Bluetooth kulaklık satın alırken Bluetooth 5.0’ı destekleyen kulaklıkları tercih edebilirsiniz. Telefonunuz Bluetooth 5.0’ı desteklemiyorsa panik yapmayın; çünkü aşağı doğru uyumludur ve 4.2 şeklinde çalıştıracaktır. Telefonunuz desteklesin ya da desteklemesin, Bluetooth 5.0 kulaklık seçmenizi öneririz.

Buna ek olarak, şu anda internette atıfta bulunulan “gerçek kablosuz” Bluetooth kulaklık Qualcomm’un TWS (Gerçek Kablosuz Stereo) gerçek kablosuz stereo teknolojisini ifade eder. Geleneksel bluetooth kulaklıklar yalnızca tek bir kulaklıklı mikrofon setine bağlanabilir ve sol ve sağ kulaklıklar, kabloyu bağlayarak sesi senkronize edebilir. Bu sayede kablolarla uğraşmadan müzik dinleyebilirsiniz.  Akıllı telefonunuz çok uzaktayken ancak menzil dahilindeyken bile yürümeye devam edebilir veya müzik dinleyebilirsiniz.

kablosuz kulaklık

Bluetooth Kulaklıkları Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

TWS Bluetooth kulaklık, basitçe söylemek gerekirse, kulaklıklardan birini ana kulaklık olarak telefona bağlar ve ana kulaklık kalan kulaklığa bağlanır, böylece sol ve sağ kanalların kablosuz olarak ayrılmasını sağlar. Ayrık kulaklıkların birincil ve ikincil kulaklıklara ayrılabilmesinden dolayı, uzun bir süre sonra iki kulaklığın pil kaybı farklı olacaktır. TWS temelinde geliştirilen TWS Plus teknolojisi, doğrudan telefona bağlanmak için her iki kulaklığı da ana kulaklık olarak kullanır.

Farklı pil kayıplarından kaçınırken, gecikme ve güç tüketimi de azalır. Bluetooth kulaklık markaları genellikle TWS Plus teknolojisini kullanır, koşullu olarak TWS Plus Bluetooth kulaklıkları seçer.

Bluetooth kulaklık satın almadan önce şarj konusunu da incelemeniz gerekir. Kablosuz kulaklıkların kullanımınıza bağlı olarak neredeyse günlük olarak şarj edilmesi gerekir. İyi kablosuz kulaklıklardan bazıları iki pil içerir ve 20 saatlik şaşırtıcı pil ömrü sunar. Yani, her birkaç günde bir kulaklıkların pilleriyle uğraşmak istemiyorsanız, şarjlı bluetooth kulaklık iyi bir seçim olacaktır.

Ek olarak, kulaklıkların gürültü azaltma ve su geçirmezlik gibi diğer özellikleri de aynı derecede önemlidir. Bluetooth kulaklık alırken gürültü azaltma, pasif gürültü azaltma ve aktif gürültü azaltma olarak ayrılan özelliklerini inceleyip ona göre tercih yapmalısınız. Neredeyse tüm kulaklıkların belirli bir fiziksel pasif gürültü azaltma etkisi vardır. Ancak, gürültü azaltma konusunda yüksek bir talebiniz varsa, Bluetooth kulaklık seçeneklerinin aktif gürültü azaltma teknolojisine sahip olup olmadığını görmeniz gerekir.

Egzersiz yapmak için kulaklık takmayı seven kullanıcılar için bluetooth kulaklıklar iyi bir tercih olur. Bu modeller terletmez ve su geçirmez özellikleriyle ilgi odağı olur. Su geçirmez bluetooth kulaklık seviyesinin en az IPX4 ve üstü olması gerekir.

Alacağınız kulaklığın özelliğine göre Bluetooth kulaklık fiyatları farklılaşabilir. GittiGidiyor üzerinden yorumları okuyarak fiyat performans değerlendirmesi yapabilir kullanıcı yorumları sayesinde daha geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda ucuz bluetooth kulaklık modellerini de inceleyerek garanti ürünleri tercih edebilirsiniz.

Bluetooth kulaklık satın al işlemine başlamadan bu detayları bilmeniz ve bluetooth kulaklık yorumlarını okumanız daha iyi bir tercih yapmanıza yardımcı olur.

Bluetooth Kulaklık Modelleri

Bluetooth kulaklıkları nasıl ve nerede kullanmayı planladığınız konusunda karar verirseniz model seçme konusunda da daha hızlı adım atarsınız.

Telefonunuza bir kablo bağlamadan müzik dinlemenize izin veren kablosuz bluetooth kulaklıkları pek çok marka tarafından piyasaya sunulur. Makaralı bluetooth kulaklık ile müziği gittiğiniz yere yere götürebilirsiniz. seçimi süper uygun hale getirir.

Bluetooth kulaklıklarda “Uyarlanabilir” veya “Ayarlanabilir” gürültü iptali çok önemlidir. Bazı gürültü önleyici kulaklıklar ortamınıza göre ayarlanabilir. Bluetooth kulaklık kulaküstü manuel ayarlamalar sunarken, diğerleri bunu harici gürültü seviyesine göre otomatik olarak yapar.

Eğer tarzınıza uygun bir model arıyorsanız ve aynı zamanda spor anında müziksiz yapamıyorsanız spor bluetooth kulaklık modellerini incelemelisiniz. Bu modeller dayanıklı, ter geçirmez kulak içi modellerdir. Rahatlık ve uyum koşu ve egzersiz için çok önemlidir. Hareket ederken kulaklıklarınızı takmanız gerekir. Kaliteli bluetooth kulaklık koşu ve egzersiz yaparken terlemeden etkilenmezler.

Kulak içi bluetooth kulaklık spor kullanımlarında oldukça tercih edilir. Radyolu bluetooth kulaklık da yürüyüş yapan ya da egzersiz ile gününü kaçırmak istemeyenlerin tercih ettiği seçimlerden biridir.

Eğer oyun sever bir kullanıcısıysanız hareket kısıtlılığı yaşamamak için bluetooth oyuncu kulaklığı modelleri tam sizlik olabilir.