Bitmeyen Efsane: Sony Playstation 3 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bitmeyen Efsane: Sony Playstation 3 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir dönemin efsanesi olarak gösterilen Sony Playstation 3, senelerce konsol piyasasına kurduğu hükümden sonra şu anda bile oyunculara neler sunuyor merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz…

14 seneyi ardında bırakan ve oyuncular tarafından en çok sevilen, zamanından bu yana en çok kullanılan ve hala daha günümüzde ilgi odağı olan Sony Playstation 3’ü GittiGidiyor’da hala bulabilirsiniz.

Playstation 3’ü tercih etmeniz için birçok neden var. Bunların başında Sony Playstation 3 fiyatları gelmekte. Diğer markaların ve Sony’nin yeni nesil konsolları Playstation 3’e göre daha pahalıdır. Arzuladığınız kasa yapısına karar verdikten sonra bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise hafızasıdır. Playstation 3 ultra slim, fat ve slim olarak GittiGidiyor’dan inceleyebilirsiniz. Fat veya slim kasa tercih etmenizin en önemli yanı daha uzun ömürlü ve daha sorunsuz olmasıdır. Sony Playstation 3 Super slimkasalarda yaşanan birçok sorun vardır. Bunlardan en çok bilinenleri sarı ve kırmızı ışık hatasıdır

Bunun haricinde Sony Playstation 3 120gb, 160gb, 320gb, 250 gb, 1tb, 80gb ve 60gb hafıza seçenekleriyle karşınıza çıkar. Sony Playstation 3’ün pro modeli olmadığını da not düşelim.

Sony Playstation 3 Konsol Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Birçok farklı kombinasyonda satın alınabilen Sony Playstation 3 için eğer satın alma arifesinde iseniz bu yazıyı okumanızda fayda var. Eğer diskli bir biçimde Sony Playstation 3 oyunları almayı düşünüyorsanız birçok farklı modeli inceleyebilirsiniz. Depolama olarak Sony playstation 3 60gb en çok tercih edilen modellerden biridir. Bunun bir yükseği olarak Sony playstation 3 80gb ile depolama sorunu yaşamazsınız. Daha çok film, oyun depolamak isteyen kullanıcılar için de Sony playstation 3 120 gb önerilir. 120 gb depolama boyutu ile birçok oyun depolayabilirsiniz fakat hep Playstation Network üzerinden oyun alacaksanız bu da size yetmeyebilir. Sony playstation 3 160gb modeli de bir diğer seçeneğiniz olabilir, listenizde bulundurabilirsiniz.

Ayrıca Türkiye’de pek bulunmayan neredeyse her oyunu aynı anda bulundurabileceğiniz bir model olan Sony playstation 3 1 tb da diğer konsollar gibi GittiGidiyor’da yerini almış durumda. Bu modeller arasında fat veya slim kasa gibi çeşitler de mevcuttur.

Sony playstation 3 250 gb olarak aldığınız 250 gb’lık modelle de hemen hemen her şeyi depolayabilirsiniz. Eğer Sony Playstation 3’e oyun yükleme niyetiniz varsa depolama birimini daha yüksek almanızda fayda vardır.

En ucuz Sony Playstation 3 için GittiGidiyor’u inceleyebilir yorumları okuyarak karar verebilirsiniz.

Sony Playstation 3 Günümüzde Neler Sunar?

Nispeten daha eski bir konsola sahip olmanın birçok faydası vardır. Bunların başında elbette oyunlar gelir. Sony Playstation 3’e özel en çok bilinen oyunlarla başlayalım:

 • Journey
 • Beyond: Two Souls
 • Demon’s Souls
 • İnFamous 2
 • Uncharted 2: Among Thieves
 • Uncharted 3: Drake’s Deception
 • Uncharted: Drake’s Fortune
 • LittleBigPlanet
 • LittleBigPlanet 2
 • Resistance 2
 • Killzone 2
 • Shadow Of The Colossus
 • Heavy Rain
 • Ratchet & Clank Future: A crack İn Time
 • God Of War 2,3
 • Metal Gear Solid 4: Guns Of The Patriots
 • Grand Turismo 5
 • Ridge Racer 7
 • Red Dead Redemption, Red Dead Redemption: Undead Nightmare

Sony Playstation 3’e özel çıkmış oyunlar saymakla bitmese de en popüler özel oyunlardan bazıları bunlardır. Günümüzde daha yeni konsolların hala bu kadar çok konsola özel oyun sayısına erişemediğini görebilirsiniz.

Peki Sony Playstation 3 Özellikleri Neler?

Sony Playstation 3 kolu; ister monitörünüze ve projeksiyonunuza ister televizyonunuza bağlayabilmeniz için kablolar ve Sony Playstation 3 manual (kullanma klavuzu) kutu içeriğinden size sunulmakta.

Dahili Blu-Ray sürücüsü ile filmlerinizi oynatabilir, Sony Playstation 3’ü bir medya oynatıcı gibi kullanabilirsiniz. Bu sayede Sony Playstation 3 aldığınız zaman hem bir medya oynatıcı hem de bir oyun konsolu almış oluyorsunuz.

Medya oynatıcı demişken online oyunlar ve içerik tüketimleriniz için Sony Playstation 3’te Wi-Fi mevcut. Bu sayede YouTube, Netflix gibi platformlarda dizi, film, belgesel veya tamamen eğlence odaklı içerikler tüketebilmeniz mümkün kılınmıştır.

İçeriklerinizi ve oyunlarınızı eğer sizden başka birinin duymasını istemezseniz üzerindeki dahili Bluetooth modülü sayesinde kablosuz kulaklık ya da mikrofon bağlamanız da mümkündür.

Tasarımı sayesinde Sony Playstation 3 televizyonunuzun yanında konumlandırsanız bile pek sırıtmaz. En heyecan verici kısma gelirsek Sony Playstation 3 inanılmaz büyük bir oyun kütüphanesine sahiptir. GittiGidiyor üzerinden alabileceğiniz oyunların yanı sıra Playstation Store üzerinden de oyun alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Sony Playstation 3 dahilinde birçok Dolby servisiyle birlikte gelir. Dolby firmasını yıllardan beri “ses” konuşulduğu cihazlarda bol bol duymuş olabilirsiniz. Dolby oyunlarda, filmlerde ve müziklerde sesleri bir kalite daha yükselten bir dahili servistir. Bu sayede oyunlarınızı oynarken filmlerinizi dizilerinizi izlerken çok daha gerçekçi bir ses çıkışı alabiliyorsunuz. Tabii ki kullandığınız ses cihazının da bunda büyük bir rolü vardır.

Sony Playstation 3 içerisinde gelen uygulamalar sizi bir medya oynatıcı veya bilgisayarınızı televizyonunuza bağlamanızı unutturacak cinstendir. Bu uygulamalar Netflix, Spotify, YouTube, TuneIn Radyo, IGN Network, Amazon Prime Video, Hulu, EyeCrate, Movie Me ve Tubi Tv olarak sıralanabilir. Eğer dizi, film depoladığınız bir arşiviniz varsa Sony Playstation 3’te dahili bir USB çıkışı da bulunur. Bu sayede internet bağlantısı olmaksızın içerik tüketmeye devam etmeniz mümkün kılınmıştır.

Son olarak oyun performansından bahsedelim: Sony Playstation 3 üzerinde çalıştırdığınız oyunların bazıları Full HD (1080p) bazıları HD (720p) çalışmakta. Bununla birlikte birçok oyunun çalışması için 30 fps değerleri hedeflenmiştir. Bu değerler günümüz için biraz eskide kalmış gibi gözükebilir. Fakat yeni nesil bilgisayarlarda veya konsollarda çok fazla zaman geçirmemiş biriyseniz ve her gün saatlerce oyun oynayan bir oyuncu değilseniz bu sizin için bir sıkıntı teşkil etmez. Oynadığınız oyunun hikayesine veya aksiyonuna göre kendinizi dakikalar içinde oyunun geçtiği atmosferde kaybedebilirsiniz.