En Eğlenceli ve Zararsız Bilgisayar Şakaları

En Eğlenceli ve Zararsız Bilgisayar Şakaları

5256
Frustrated Caucasian businesswoman using computer

Başarılı şakaların sırrı basitliklerinde yatar. Şakanızın uygulaması çabuk, geri alması daha da çabuk olmalıdır; özellikle boşa zaman geçirmeyi hoş görmeyen bir işyerinde çalışıyorsanız. Bilgisayar başında çalışan arkadaşlarınıza yapacağınız en eğlenceli şakalar bu yazımızda.

Bu yazımızda sistem araçlarını karanlık tarafa geçiren, yazılımlara kafayı yedirten ve PC’leri şeytan girmişe döndüren şakaları konu alıyoruz. Bu şakaları çok fazla PC’nin bulunduğu işyerlerinde iş arkadaşlarınıza kolaylıkla yapabilirsiniz ama yaptığınız şaka hangisi olursa olsun tadını kaçırmamanızı ve biraz eğlendikten sonra yaptığınız işlemi geri almanızı tavsiye ederiz.

Klavyeyi değiştirin

Yan yana birçok bilgisayarın bulunduğu işyerlerinde yapılması en kolay şaka budur. Kurbanınızın klavyesini ya da faresini sökün ve kendi bilgisayarınıza bağlayın. Kurban bir şeyler yazdığında ya da faresini hareket ettirdiğinde siz de aynısını yapın, ama elbette kurbanın ekranında olan biteni siz kontrol ediyor olacaksınız.

Kablosuz fare ekleyin

Kablosuz fareler son derece kullanışlı aletler olmanın yanı sıra güzel bir şaka potansiyeline de sahiptir. Hiç kimsenin izlemediği bir anı bekleyin ve hedef bilgisayara bir kablosuz fare adaptörü bağlayın, ama kurbanın asıl faresini de bağlı bırakın. Windows her iki fareyi de aynı anda kabul edecektir. Bu şekilde kurbanınız önemli bir işe girişene kadar bekleyin ve dilediğiniz zaman fareyi harekete geçirin. Bu şakayı çok sık yapmazsanız yakalanmadan günlerce eğlenmeye devam edebilirsiniz.

Kontrolü ele alın

Uzaktan erişim yazılımları bir PC’yi başka bir bilgisayardan kontrol etmenize olanak tanır. Örneğin TightVNC (www.tightvnc.com) gibi bir uygulama, çalıştığını belli etmeyecek şekilde hedef bilgisayara kurulabilir (ancak kurbanınız Windows 10 kullanıyorsa bir güvenlik uyarısıyla karşılaşabilir).

Kendi bilgisayarınızda ve hedefte VNC kurulu olduğu zaman hedef PC’ye internet bağlantısı olan her yerden ulaşabilirsiniz. Ancak VNC yazılımının güvenlik riski oluşturabileceğini ve bazı şirketlerin bu tür yazılımların yüklenmesine izin vermeyebileceğini hatırlatalım; o yüzden şakanız bitince yazılımı kaldırmayı unutmayın.

Otomatik Düzeltme’yi düzenleyin

Word’deki Otomatik Düzeltme özelliği son derece faydalı bir özelliktir ve pek çok kişi, yazım hatalarını bu özellik sayesinde düzeltir. Bu da demek oluyor ki Office düğmesi > Word Seçenekleri > Yazım Denetleme > Otomatik Düzeltme Seçenekleri bölümünü kullanarak Word’ü kaosa sürükleyebilirsiniz. Bunun için doğru yazılmış kelimeleri yanlış yazılmışlarıyla değiştirmeniz ya da kullanıcı sık yazılan bir kelimeyi yazdığında bunu istenmeyen bir kelimeyle değiştirmeniz kurbanı çıldırtabilir. Ancak bu işi abartmamanızı öneririz, çünkü yazdığı belgeyi göndermeden önce kontrolden geçirmeyen birisinin müdüründen azar işitmesine sebep olabilirsiniz.

Fareyi bantlayın

Eski zamanlarda iş arkadaşlarımızın farelerinin topunu çıkarırdık, ama günümüzde mekanik farelerle pek karşılaşmıyoruz; optik fareler yaygınlık kazanmış durumda. Yine de endişeye mahal yok; farenin altına yapıştıracağınız bir parça bant da modern farelerin sensörünü sapıttıracaktır.

Yorgun fare

Fare Özellikleri (Denetim Masası > Donanım ve Ses > Fare) de şakacılar için oldukça eğlenceli bir kaynak sunmaktadır. İşaretçi Seçenekleri sekmesinden işaretçi hızını en yavaşa getirirseniz kurbanınız monitörü baştan başa kat ederken çıldıracaktır. Sol ve sağ tuşların yerlerini değiştirmeniz ve ekstra düğmelere farklı komutlar atamanız da eğlenceyi katlayabilir.

Tuşları değiştirin

Normal klavyelerin tuşlarını ince bir cisimle kolaylıkla sökebilirsiniz (dizüstü klavye tuşlarını sökmeye çalışmayın, klavyeye zarar verebilirsiniz). Örneğin sayısal klavyedeki 7,8 ve 9’u 1, 2, 3 tuşlarıyla ya da B, N, M harflerini F, G, H tuşlarıyla değiştirebilirsiniz. Bu şaka on parmak yazan biri üzerinde etkili olmayabilir ama yazarken tuşlara bakan birisini çileden çıkaracaktır.

Masaüstünü dondurun

Bu çok eski şaka hala etkisini korumaktadır. Yapmanız gereken tek şey kurbanınızın masaüstünün bir ekran görüntüsünü almak, bütün masaüstü simgelerini gizlemek (Windows 7’de masaüstüne sağ tıklayıp Görünüm > Masaüstü öğelerini göster) ve kurbanın duvar kâğıdını aldığınız ekran görüntüsüyle değiştirmek. Kurbanınız masaüstündeki sahte simgelere tıklamaya çalışırken siz de arkanıza yaslanıp gülümseyebilirsiniz.

Ekranı döndürün

Bilgisayarda takılı olan ekran kartının sürücüsüne bağlı olarak ekranı 90 derece döndürüp yan çevirmeniz mümkün olabilir. Bizim bir NVIDIA ekran kartı takılı sistemimizde bunu yapmak için masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA Control Panel’ı seçmek, Rotate display sayfasından Portrait’i seçip kaydetmek yeterli oluyordu. Ekranı çevirmek kolay olabilir ama bu işlemi geri almanın oldukça zor ve sinir bozucu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sistem seslerini değiştirin

Denetim Masası > Donanım ve Ses > Ses > Sistem seslerini ayarla > Ses Efekti sekmesi yoluyla Windows’un sistem seslerini değiştirebilirsiniz. Audacity gibi bir programla kendi komik seslerini kaydedebileceğiniz gibi internette çeşitli ses dosyaları bulmanız da mümkün. Çığlık seslerinin bu konuda oldukça işe yaradığını söyleyebiliriz.

Biraz da müzik

Sizi bilmeyiz ama, insanları Türkiye’nin hiperstarı Ajdar Anık’ın “Nane Nane” ya da “Çikita Muz” gibi eserlerini dinlemek zorunda bırakmak bizi hala eğlendiriyor. YouTube’da ya da başka bir video paylaşım sitesinde hoşunuza giden bir Ajdar videosu bulduktan sonra www.tinyurl.com ya da www.bit.ly gibi bir URL kısaltma servisinden yararlanarak adresi gizledikten sonra çok acil bir şeymiş gibi yeni adresi kurbanınıza gönderin.

Sayfaları filtreleyin

Internet Explorer’da İçerik Danışmanı’nı kullanarak kurbanlarınızın sıkça ziyaret ettiği Google, Facebook gibi siteleri bloke edebilirsiniz. Bunun için Araçlar > Internet Seçenekleri > İçerik sekmesine girin ve Etkinleştir’e tıklayın. Ardından Ayarlar’a tıklayın, Onaylanan Siteler’e girin ve girilmesini istemediğiniz sitelerin adreslerini yazdıktan sonra Asla düğmesine tıklayın.

Mavi ekran verdirin

Windows çok kritik bir hatayla karşılaştığı zaman mavi ekran verir ve genellikle sistem mavi ekranda kilitlenir ya da yeniden başlar. Microsoft tarafından ücretsiz sunulan mavi ekran ekran koruyucusu aynen gerçek bir mavi ekrana benziyor, ama elbette tek bir tıklamayla sonlandırılabiliyor. İnternetten bu ücretsiz ekran koruyucuyu indirebilirsiniz.

“Çocuk” koruması

Windows Vista yüklü bir sistemde yönetici hesabınız varsa Ebeveyn Denetimleri’ni kullanabilirsiniz. Denetim Masası > Kullanıcı Hesapları ve Aile Koruması > Ebeveyn Denetimleri yolunu kullanarak istediğiniz programları engelleyebilmenin yanı sıra “çocuğunuzun” günün belli saatlerinde sistemi kullanmasını da yasaklayabilirsiniz.

Sahte hata mesajları

VBScript, kullanılması çok kolay bir programlama dilidir ve amacı dışında kullanıldığında oldukça eğlenceli olabilir. Kendi korkutucu hata mesajınızı yaratmak için Not Defteri’ni açın ve şunları içeren bir dosya oluşturun: x = msgBox(“Korkutucu hata mesajınız buraya”,,”Pencereye başlığı buraya”). Ardından dosyayı .vbs uzantısıyla kaydedin ve hata mesajını görüntülemek için dosyaya çift tıklayın.

Başlangıç oyunları

Başlat menüsünün Tüm Programlar > Başlangıç menüsündeki yer alan her şey Windows açıldığında otomatik olarak başlar; bu özelliği kullanarak uygulayabileceğiniz sinsiliklerde sınır yoktur. Bir önceki şakada oluşturduğunuz sahte hata mesajlarını, saçma veya sinir bozucu sitelere giden kısayolları, aklınıza gelen her türlü gereksiz programı sürükleyip Başlangıç menüsüne bırakarak kurbanınızın Windows açılışını bir işkenceye dönüştürebilirsiniz.