Bilgisayar Faresini Daha Etkin Kullanın

Bilgisayar Faresini Daha Etkin Kullanın

464
Bilgisayar Faresimain

Windows bilgisayarınızı çok daha etkin biçimde kullanarak zamanda tasarruf etmek için bilgisayar faresi yeteneklerinden daha fazla faydalanabilirsiniz. Temel ipuçları ve bazı özel araçları bu yazımızda paylaşıyoruz. Ayrıca GittiGidiyorda yüzlerce farklı model fare bulabileceğinizi de hatırlatalım.

Bilgisayar faresi pek çok önemli kolaylığı barındırıyor fakat kullanıcıların büyük bölümü bunlardan haberdar değil. Örneğin Windows’un güncel sürümlerindeki Erişim Kolaylığı Merkezi aracılığıyla birçok farklı ince ayara erişebilirsiniz. Windows 7 veya Windows 10 kullanıyorsanız ögeleri Başlat menüsüne sabitleyebilir, sıçrama listelerinden faydalanabilirsiniz. 

Size önereceğimiz bir araçla çok temel bazı avantajlar elde edeceksiniz. Bunun için önce StrokeIt Home’u indirin ve yükleyin. Yükleme tamamlandığında programı açın. Program, bildirim alanında beyaz bir ok şeklinde görünecektir. Bu da programın açık ve kullanılabilir olduğunu belirtir. Bu oka sağ tıkladığınızda Strokelt kırmızıya dönerek devre dışı kalacaktır. El hareketleri, hareketi yaptığınız sırada fareyi sağ tıkladığınızda devreye girer ve ekranda görünür.

Mevcut hareketleri çalışın

İstediğiniz el hareketini veya harfi oluşturabilmek için farenizi oynatın ve şu temel el hareketlerini yapmaya çalışın: “C” etkin pencereyi kaparken, “O” da Dosya Aç kutusunu açar. Bir yazı seçin ve onu panoya kopyalamak için parmağınızı yukarı doğru hareket ettirin. Yazıyı başka bir belge içine kopyalamak isterseniz, yapıştırmak istediğiniz yere imleci götürün ve parmağınızı aşağı doğru hareket ettirin.

Yeni el hareketleri öğrenin

Bazı el hareketleri programla birlikte geliyor. Bunları görebilmek için bildirim alanındaki StrokeIt simgesine tıklayın ve Global Actions bölümünü genişletin. Burada tüm uygulamalar ve Windows için tasarlanan el hareketlerini görebilirsiniz. Aynı zamanda bu bölmede, belirli programlara ayrılmış özel bölümleri de fark edeceksiniz. Buradaki el hareketleri yalnızca bu uygulamalar için geçerli olacaktır.

Kendi el hareketlerinizi oluşturun

Belirli bir harekete atanan el hareketini beğenmediyseniz değiştirebilirsiniz. Beğenmediğiniz el hareketini seçin ve ardından yerine başka bir hareket atamak için “Remove gesture” düğmesinin üstünde yer alan açılır oka tıklayın. Kendi el hareketinizi sıfırdan da tasarlayabilirsiniz. “Uunrecognized gesture” penceresi karşınıza çıktığında, “New gesture” seçeneğine tıklayın ve harekete bir isim verdikten sonra OK’e basın.

Touchpad’iniz için temel el hareketleri

Tek parmakla kontrol: Touchpad’inizi tek bir parmakla kullanmak, farenizi kullanmakla aynı işi görür.

Kaydırma: Büyük belgelerde veya web sayfalarında dikey veya yatay şekilde ilerlemek için iki parmağınızı iki yana kaydırabilirsiniz (Logitech ve Synaptics) veya touchpad’inizin sağ ve alt kenarlarını kullanabilirsiniz (Synaptics).

İki parmakla döndürme: Bazı Synaptics aygıtları, nesneleri sağa veya sola döndürmek için iki parmağınızla döndürme seçeneğini sunuyor.

Üç parmakla kaydırma: Bu özelliği, slayt gösterisindeki veya fotoğraf programındaki fotoğraflar arasında ileri ve geri gitmek veya internette gezindiğiniz sayfalar arasında ileri ve geri gitmek için de kullanabilirsiniz. Synaptics touchpad’leri bu özelliği aynı zamanda slayt gösterisi moduna girmek veya bu modan çıkmak için de dikey olarak kullanma olanağı veriyor.

Dört parmakla kaydırma (yatay): Bu el hareketi, Logitech kablosuz touchpad’lerde açık olan uygulamalar arasında gezinmek için kullanılıyor. Bir programdan diğerine atlamak için parmaklarınızı kaydırmanız yeterli.