Akıllı Telefonlarda Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

Akıllı Telefonlarda Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır

Mobil iletişim kavramıyla tanıştığımız 90’lı yıllarda telefonları sadece iletişim için kullanırken 2007’de Apple iPhone‘un dokunmatik ekranları, geri dönüşü olmayan bir değişim ve gelişim sürecini başlattı. “Akıllı” olmayan telefonların değersizleşmeye başladığı bu süreçte uygulama mağazalarının uygulama geliştiricilere açılması hayatı kolaylaştırdı. Elbette bu durumun en belirgin dezavantajı batarya konusunda oldu. Siz de çok çabuk tükenen batarya sorunundan mustaripseniz yazımız tam da size hitap ediyor. Sizler için batarya ömrü uzatma yöntemleri ve dikkat edilmesi gerekenleri yazdık.

Akıllı telefonların çok sayıda objektifli kameralara, onlarca gigabayt depolama kapasitesine sahip olması ve pek çok mobil uygulamanın bulunması akıllı telefon kullanım sıklığını artırdı ve hızlı şarj desteği, güç modu gibi özellikler gelişmesine rağmen şarj sorunu nasıl çözülür sorusu gündemden düşmedi.  Oysa birkaç püf noktasına dikkat ederek ömrünü uzatmak mümkün olabiliyor.

Telefonu şarjdayken kullanmayın

Oyun tutkunları, sosyal medya bağımlıları Netflix’ciler, Spotify’cılar veya işkoliklerin telefonu şarj ederken yaptıkları en önemli hata şarj esnasında da telefonu kullanmaya devam etmek. Şarj esnasında kendiliğinden ısınan telefonlar, sistemi zorlayan uygulamalar çalıştığında daha fazla ısınıyor ve pil ömrü azalıyor.

Hızlı şarj istasyonlarından yararlanmayın

Hızlı şarj istasyonları acil durumlar için faydalı olsa da yüksek volt elektrik ile telefon için gereken enerjiyi çok hızlı bir şekilde verdiğinden telefonun bataryasına zarar veriyor. Telefonunuzu şarj ederken orijinal şarj aleti kullanmaya özen gösterin.

Siyah ağırlıklı duvar kâğıtları kullanın

Akıllı telefonlarda batarya ömrünü uzatma yolları arasında en önemli yöntem animasyonlu duvar kâğıtlarını kullanmamaktır. Hareketli duvar kâğıtları, telefonun işlemcisini daha çok yorarak telefonun pil ömrüne zarar veriyor. AMOLED teknolojisi beyaz gibi açık renkleri verirken daha çok güç tüketeceğinden AMOLED ekranlı akıllı telefon sahibiyseniz siyah ağırlıklı duvar kâğıdı tercih etmeye çalışın. Ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlayarak da şarj ömrünü uzatabilirsiniz.

Şarj seviyesine dikkat edin

Lityum-iyon pille sahip olan akıllı telefonların şarj ömrünü uzatmak için şarj yüzdesini takip edin. Akıllı telefonunuzu şarj etmek için şarj durumunun yüzde 25’in altına düşmesini beklemeyin.  Telefonun yüzde yüz dolması yüksek gerilimle bataryayı zorlayacağından telefonunuzu yüzde 75’ten fazla doldurmayın.

Telefonun ısınmasına engel olun

Akıllı telefonların ısınması normal olsa da aşırı ısınması bataryaya zarar vereceğinden aşırı ısınma sorunu çözülmelidir. Akıllı telefonların ısınmasının en yaygın nedenleri çok fazla uygulamanın çalıştırılması, bir uygulamanın uzun süre çalıştırılması, widget’ların açık kalması, yazılımların güncellenmemesi, telefonun güneş alan yerde veya bilgisayar kasasının üzerinde şarj edilmesi ya da telefon kılıfındayken şarj edilmesidir. Batarya uzatma yöntemleri arayışına girmemek için telefonunuzun fazla ısınmamasına dikkat etmelisiniz.

Bağlantıları sürekli açık tutmayın

Sürekli açık tutulan bir GPRS, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıları, pilin gücünü hızla tüketiyor. Bu nedenle internet ve Bluetooth bağlantılarını açık tutmayın.

Titreşimi açık bırakmayın

Yüksek zil seviyesi ve titreşim özelliği çok enerji tüketeceğinden geremedikçe bu özellikleri etkinleştirmeyin. Bu sayede zamansız biten batarya problemini daha az yaşayabilirsiniz.

Bataryayı yenileyin

Yeni nesil akıllı telefon modellerinde nikel pillere oranla lityum piller daha yaygın olarak kullanılıyor. Daha uzun pil ömrü sunan lityum piller 300 ila 500 kere şarj edilebileceğinden bu süre geçtiğinde pili yenileyin. Bu süre genellikle iki yıldır. Batarya değişiminde yan sanayi ürünleri kullanmak aşırı ısınma ve patlama sorunu yaratabileceğinden orijinal batarya kullanmaya özen gösterin.