Akıllı Saatte Yeni Devrim: Apple Watch Series 6 [Ürün İnceleme]

Akıllı Saatte Yeni Devrim: Apple Watch Series 6 [Ürün İnceleme]

Apple 2015’in ilk aylarından beri akıllı saatleriyle giyilebilir teknoloji alanında da tercih edilen markaların başında geliyor. Apple, COVID-19 salgını nedeniyle ertelediği büyük etkinliğini online olarak gerçekleştirdi ve Apple Watch Series 6 modelini sundu. Sizin için yeni akıllı saat modelini inceledik.

Apple Watch Series 6 tasarımda farklılık göstermiyor, özellikleri ise sağlık kontrolünde etkili bir araç olabileceğini gösteriyor. Akıllı saat, güçlü donanımı ve özellikleriyle Apple’ın en iyi akıllı saati unvanını elde edebilir. Akıllı saatin özellikle andaki oksijen seviyesini ölçebilmesi dikkat çekiyor.

Geleneksel tasarım

Watch Series 6, 40 mm ve 44 mm olmak üzere iki farklı boyutla geliyor. Kenarları yuvarlanmış dikdörtgen bir yapıya sahip olan akıllı saat, sürekli açık ekran özelliği barındırıyor. Tasarım geleneksel fakat küçük bir farklılık karşımıza çıkıyor: Esnek bir maddeden ve dokuma naylondan oluşan Solo Loop olarak adlandırılan bir kordon. Kordonun farklı boyutları bulunuyor. Saatin altın, grafit, mavi ve (PRODUCT) RED versiyonları hoş görünüyor.

Yüzde 20 daha iyi performans

Akıllı saat önceki seriye göre fazla özellik ve gücü barındırıyor. A13 Bionic çipi temel alan yeni işlemci S6 yüzde 20’ye kadar daha hızlı çalışarak uygulamaların çok daha hızlı açılmasına olanak tanıyor. Uygulamalar hızlı açıldığı gibi şarjı da hızlıca oluyor. 3D Touch özelliğinin kaldırılmasıyla gövdede yer açılmasından olmalı, daha büyük bir batarya karşımıza çıkıyor. Bir buçuk saatten kısa sürede tamamen şarj olabilen akıllı saat 18 saatlik pil ömrüyle donanımdaki gücünü gösteriyor.

Yeni yüzler ve ebeveynlere özel işlev

Memoji özelliği Apple Watch Series 6’da kullanılabiliyor. Yeni ara yüz tasarımları sayesinde saati kişiselleştirmek mümkün. Watch Series 6, watchOS 7 işletim sistemini kullanıyor. Aile Kurulumu (Family Setup) adlı özellik sayesinde okul zamanı için rahatsız etmeyin modları eklenebiliyor veya konum uyarıları ayarlanabiliyor. Saat tek bir iPhone’a bağlanarak bu iPhone üzerinden kontrol edilebiliyor.

apple watch series 6

Sağlığı düşünüyor

Apple Watch Series 6, uyku sırasında daha çok sensörünü çalıştırıp hareketleri algılıyor ve dönem dönem uyku kalitesi hakkında istatistikler sunabiliyor. Altıncı nesil Apple Watch yeni sensörüyle birlikte kandaki oksijen seviyesini ölçebiliyor. Yalnızca 15 saniye içinde sonuç verebiliyor ve sağlıklı sayının altına düşüldüğünde uyarı gönderiyor. Antrenman konusunda da yetenekli olduğunu gösteren özellikler barındırıyor. Barometrik çip sayesinde saatin bulunduğu yükseklik hesaplanabiliyor. Egzersizleri otomatik olarak algılayabiliyor. Egzersiz verileri herhangi bir videonun içerisine bilgi kutucuğu olarak eklenebiliyor.

apple watch series 6

Sonuç değerlendirmesi

Apple Watch Series 6, sürekli açık ekran özelliğiyle kolaylık sağlıyor. Solo Loop ve Solo Loop örgülü kayışları hoş duruyor. Daha geniş ekranı, yeni ara yüzleri, hücresel desteği, barometrik çipi, yüzme için kullanım desteği, aile takibi ve uyku takibi özellikleriyle diğer nesillerden farkını ortaya koyuyor. COVİD-19 ile mücadelede önemli rol oynayan kandaki oksijen seviyesi, Apple Watch Series 6 ile belirlenebiliyor. Kandaki oksijen seviyesi yüzde 95-100’ün altına düştüğünde uyarı vermesi önlem almak açısından iyi. Apple Watch Series 6 çevreye duyarlı bir yaklaşımla üretilmiş. Karbon ayak izi değerinin azaltılması için kutu içeriğinde şarj aleti bulunmuyor.

 

Apple Watch Series 6
Tasarım 10
Özellikler 10
Performans 10
Fiyat 8
Ekran 10
Teknoloji 10
Genel 10
Summary
Yenilenen Apple Watch, özellikle sağlığına dikkat edenleri sevindirecek özelliklerle geliyor.
9.7
Daha fazla sağlık!
User Rating : -1929017.4 (162 votes)