iPhone’unuzu 5 adımda hızlandırın!

iPhone’unuzu 5 adımda hızlandırın!

2016
iphone hızlandırma

 

Ürettiği iPhone model telefonlarla akıllı telefonlara çağ atlatacak yeniliklere imzasını atan Apple, eski iPhone modelleri ile ilgili yaptığı açıklamayla gündeme geldi. Apple, güncellemeler ile birlikte yavaşlattığını kabul eti. Peki iPhone hızlandırma için hangi işlemleri yapmanız gerekiyor?  

Apple’ın yanlışlıkla kapanma gibi sorunları önlemek için eski iPhone modellerini bilinçli olarak yavaşlattığını” kabul etmesi iPhone modelleri hızlandırmak için ne yapılır sorusunu gündeme getirdi. Birkaç ufak dokunuşla iPhoneunuzu hızlandırabilmeniz mümkün oluyor.

Pil değişimi yapın

Telefonunuzun mevcut CPU performansını ölçmek için bir mobil uygulamadan yardım alın. Uygulamalar, çekirdek hızı ve performans değerleri bilgisi vererek pil durumu hakkında ipucu verir. iPhone 6 ve 6 Plus için 1620, 6s, 6s Plus ve SE için 2500 ve iPhone 7 için 3500 puanlarının altında değerlerle karşılaştığınızda pil değişimi yapabilirsiniz. Apple, iPhone 6 veya 7ye sahip olanlara pil değişiminde indirim fırsatı sunuyor.

Gereksiz uygulamaları silin

Telefonun hızlanması için telefon belleğini meşgul eden ve hafızayı dolduran gereksiz uygulamaları kaldırın. Uygulamaların arka planda çalışması da telefonun yavaşlamasına neden olacaktır. Bu nedenle uygulamayı kaldıramıyorsanız da arka planda çalışmasına engel olun.

iCloud kullanın

Belgelerinizi, fotoğraf veya müziklerinizi iCloudda saklayarak depolama alanından tasarruf edebilirsiniz. Ücretsiz iCloud hesabınızda ne kadar alan kaldığını görmek için ayarlardan iCloud kısmına tıklayabilirsiniz.

Belleği temizleyin

iPhone 7 ve öncesi cihazlarda RAM temizleme işlemi yapabilmek için Uyut/Uyandır düğmesine basılı tutun ve kapatma ekranı göründüğünde Uyut/Uyandır düğmesini bırakın. Ardından ana ekran düğmesine basılı tutun. iPhone 8 ve sonrası cihazlarda RAM temizleme işlemi yapabilmek için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Assistive Touch menüsüne gidin ve Assistive Touch’ın yanındaki anahtarı açık konuma getirin. Ardından, Ayarlar > Genel menüsüne giderek Sistemi Kapat seçeneğine dokunun. Açılan ekranda Assistive Touch düğmesine dokunun ve Ana Ekran düğmesine basılı tutun. Bu sayede telefonu hızlandırabilirsiniz.

Telefonu sıfırlayın

iPhone ile yavaşlama sorununu bu maddeleri uygulamanıza rağmen çözemediyseniz en son çözüm olarak telefonu fabrika ayarlarına döndürerek sıfırlamalısınız. Bu aşamadan sonra sorun çözülmüyorsa telefonu teknik servise götürmeniz gerekiyor olabilir.