Apple Akıllı Saat Pazarının Yine Lideri Oldu

Apple Akıllı Saat Pazarının Yine Lideri Oldu

402
main

Son zamanlarda akıllı saat ve akıllı bileklik denildiğinde Çin menşeli firmaların ürünleri akla gelse de bileklik tarafında büyük atılımları olan Çinli firmalar, saat tarafında hala geride sayılıyor. Cupertino merkezli merkezli Apple’ın akıllı saat pazarına rakiplerinden sonra girmesine karşın piyasadaki durumu Apple akıllı saat lideri oldu dedirtiyor. Apple’in zirvedeki yerini bırakmaya hiç niyeti yok gibi. Yabancı bir araştırma şirketinin yayınladığı 2018 verilerine dayanan raporlar, bu durumun göstergesi.

Akıllı saat pazarında firmaların durumu

Strategy Analytics‘in sektördeki hareketlere yönelik olarak yaptığı araştırmaların sonucunda sektördeki şirketlerin durumu gözler önüne serilmiş oldu. Sonuçlara göre 2018 yılında Apple’ın toplam akıllı saat sevkiyatı 22.5 milyon;  Apple’ın en yakın rakibi olan FitBit’in  5.5 milyon; Samsung’un 5.3 milyon; Garmin’in 3.2 milyon; diğer üreticilerin ise toplamda 8.5 milyonluk oldu. 2017 dönemindeki sevkiyat ile karşılaştırma yapıldığında Apple’ın satışlarını yüzde 18 oranında artırdığı görülüyor. Apple’ın 9.2 milyon akıllı saat satışı yapması ve diğer şirketlerin sevkiyat rakamları, Apple’ın sektörde açık ara önde olduğunu gösteriyor.

Piyasa satışlarıyla ilgili verilerin baz alındığı daha önceki raporlarda Samsung, Apple’ı takip eden firmaydı. Şimdi ise Apple’dan sonra FitBit geliyor.  Spor takibi için başarılı bir kullanım sunması nedeniyle yoğun ilgi gören FitBit’in 2018 için toplam satışı yaklaşık 5,5 milyon birim oldu. 

Apple akıllı saat önde!

Apple’ın lider konumunu korumasında, Malum Mac, iPhone, Apple Watch ve diğer Apple logolu ürünlerin birbiri arasındaki iletişimin etkili olduğu düşünülüyor. Çünkü Apple kullanıcıları bu ekosistemin parçası olmak istiyor. Bunun yanı sıra Apple’ın sağlık takibi uygulamaları, üst yaş grubu tarafından da büyük ilgi görüyor. Dolayısıyla Apple akıllı saat pazarında yükselişe geçiyor.

18-34 yaş arasındaki genç nüfusun akıllı saat kullanım oranının artması, ABD’deki yetişkinlerini yüzde 16’sının akıllı saatte sahip olması, yaşlı tüketicilerin sağlıkla ilgili ürünlere olan ilgisi, dolar bazında olan akıllı saat satışlarının yüzde 51 oranında artış göstermesi, giyilebilir cihazlara olan talebin artış hızının etkisini ortaya koyuyor. Apple’ın satış durumu ise Apple akıllı saat lideri markası olduğunu ve dünyanın en değerli marka listesinin başında olmasının hakkını verdiğini gösteriyor.