Anakart Nedir? Anakart Çeşitleri Nelerdir?

Anakart Nedir? Anakart Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayarın çalışması için en temel bilgisayar bileşenlerinden olan anakartlar ve anakart çeşitleri konusunda merak ettikleriniz varsa bu yazımızda detayları inceleyebilirsiniz.

Başta bilgisayarlar olmak üzere pek çok elektronik cihazın beyni konumunda görev yapan anakart, ne işe yaradığı ve çeşitleri gibi bazı konularda da fazlasıyla merak uyandırır. Kaba tabirle insan iskeletinin elektronik cihazlardaki haliyle eş değer olarak görülen anakart bileşenleri bilgisayarların olmazsa olmazlarındandır.

 

İnsan vücudunun iskelet sistemi ne kadar güçlü olursa performansı da buna bağlı olarak yüksek olur. Anakart modelleri de tıpkı insan iskeleti gibidir. Ne kadar güçlü dizayn edilirse maksimum performans sergileyerek cihazları üstün bir şekilde kullanmanızı sağlar. Anakart nedir sorusunun cevabı için genel ve öz bir açıklama yapmak gerekirse; bilgisayar ya da telefon gibi elektronik cihazların donanımlarının bir araya getirilip organize bir sistemle çalıştırılması sağlayan cihazdır denilebilir. Cihazların beyni ya da kalbi demek de doğru bir tabir olur.

Yazımızın devamında anakart seçimi, kullanımı ve teknik özellikleri gibi detaylara ulaşmanız mümkün. Haydi! Şimdi bu ufak ürünün yarattığı harikaları inceleyelim!

Anakart Ne İşe Yarar?

Ürünler hakkında pek bir fikriniz yoksa muhtemelen kafanızda anakart ne işe yarar sorusu gezinip durur. Kare şeklinde bir plakadan oluşan ürünler nedense sadece bilgisayarda varmış gibi algılanır. Oysa ki televizyonlarda ve cep telefonlarında da bu ürünler bulunur. Ancak şu anlık önceliği bilgisayarda kullanılan seçeneklere verelim. Baskılı devre kartları olarak da bilinen bu ürünlerin üzerinde çok sayıda yonga setleri var. Bu yonga setleri cihazların sahip oldukları tüm özellikleri bir denge üzerinde tutar. Ram ve ekran kartı gibi detaylar direk yonga setlerine bağlı olarak çalışır. Anakart karşılaştırma yaparken önceliği her zaman depolama alanını göz önünde bulundurmanız gerekir. Depolama alanının geniş olması cihazın daha rahat çalışmasında etkili olur. Bilgisayar anakart ile uyumlu bir şekilde çalıştığı zaman tam anlamıyla verim almanız mümkündür. Tabii ki her modelin ayrı özellikleri bulunur. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Anakart modelleri için araştırma yaptığınız zaman karşınıza pek çok seçenek çıkar. Bu ilk etapta kafanızın karışmasına neden olabilir. Ancak doğru detayları bildiğiniz takdirde işinize yarayacak ürünü kolayca bulursunuz. Laptop anakart üretimi yapan pek çok marka var. Dolayısıyla modellerin sahip oldukları özellikleri de ürünleri üreten firmalar belirler. Teknolojinin gelişmesi ürünlerin daha işlevsel bir hale gelmesinde de büyük oranda etkilidir.

Anakart Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Anakart alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusu pek çok kişinin kafasını yoğun olarak kurcalar. Özellikle net bilgi sahibi olmayan kişiler için soru sayısı fazlalaşır. Günümüzde bilgisayar toplamak bazı kişiler tarafından hobi haline gelmiştir. Toplama bilgisayar alacak kişiler için her parçanın fiyatı da oldukça önemli bir detaydır. Bu nedenle anakart fiyat aralıklarına da göz gezdirmeniz tavsiye edilir. Ürünlerin çoğu fiyat aralıklarıyla eşdeğer özelliklere sahiptir. Belirlediğiniz bütçeye uygun olan seçeneği kısa süre bulmanız mümkün. Çünkü her geçen gün farklı özelliklerde ve fiyat aralıklarında seçenekler piyasaya sunulur. Seçim süreci ilk etapta zor gelebilir. Çünkü yüzlerce farklı seçenek arasında sizin için en ideal ürünü bulmak istiyorsunuz. En iyi anakart modeline hem uygun fiyata hem de kısa sürede sahip olmak için belirtilen adımları uygulamanız gerekir.

Bilgisayar Kullanan Herkesin Bilmesi Gereken Kavramlar

Ürünler arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken ilk detay işlemci tipidir. İşlemciyle uyumlu çalışma sağlamayan üründen verim elde etmeniz neredeyse imkansız. Bu sebeple işlemciye göre bir ürün seçmelisiniz. Günümüzde bilgisayarlarda kullanılan işlemci tiplerine baktığınız zaman karşınıza iki seçenek çıkar; intel ve AMD. Bu iki tip işlemciden hangisini kullanıyorsanız ona göre bir seçim yapabilirsiniz. Kafanızın karıştığı noktalarda yakın çevrenizden anakart önerisi alabilirsiniz. Özellikle teknolojik ürünlerin seçiminde daha bilgili olduğunu düşündüğünüz kişilere fikir danışmanızda fayda var.

Ürünü kullanacağınız bilgisayarın kasası da seçim sırasında ön planda durması gereken detaylardan biridir. Küçük kapasiteli bir kasaya üstün teknik donanımlar sahip bir anakartı koyduğunuz zaman hayal ettiğiniz performans sadece hayal olarak kalır. Ucuz anakart arayışına girmeden önce uyumlu anakart arayışına girmeniz daha doğru olur. Neticede bir vücudun sağlıklı çalışabilmesi için beyin neyse, bilgisayar için de anakartlar odur. Kullanıcıların merak ettiği bir diğer konu da anakart neden yanar sorusunun cevabıdır. Sıvı teması her üründe olduğu gibi bu ürünlerinde yanmasında en temel faktör. Ayrıca darbe alma gibi durumlarda da ürününüze veda etmeniz gerekebilir. Yüksek voltaj ve yazılım çökmesi gibi durumlar da yine yanmaya neden olan faktörler arasında. Dikkatli kullandığınız zaman bu tarz sorunlarla kolay kolay karşılaşmazsınız.

Anakart Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde bilgisayar parçalarının üretimini yapan pek çok model var. Dolayısıyla arayışlarınıza yanıt veren modeli bulma ihtimaliniz de oldukça yüksek. Ddr2 anakart seçenekleri pek çok kişi tarafından bilinir. Küçük kasa tipli bilgisayar modellerinde rahatlıkla kullanılabilir seçeneklerin başında yer alır. Tüm ofis programlarını da bu ürünler çalıştırabilirsiniz. Hem intel hem de AMD işletim sistemine sahip olan cihazlarda çalıştırma olanağınızın bulunduğu ddr3 anakart çeşitleri beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayacak nitelikte.

Ekstra hızlı yapısı sayesinde tüm donanımları kusursuz çalıştırma olanağınız var. Düşük güç tüketimi sayesinde de ekstra avantaj sunar. 2007 yılından beri aktif olarak kullanılan bu modeller kullanıcılardan tam not alır. Alanında dünya gelişimi sayılan ddr4 anakart modelleri ultra hızlı ve güç tasarruflu yapısıyla bilgisayarlarda yeni bir döneme geçildiğinin en büyük göstergesi sayılır. Tip olarak da diğer seçeneklerden daha farklı olan bu modeller, yüksek veri kapasitesine sahip. Güçlü özellikleriyle bilgisayarların tabiri caizse canavar gibi çalışmasını sağlar. Ddr5 anakart seçenekleri ilk defa 128 gb kapasite olanağı sunar. Kullanıcıları heyecanlandıran bu ürünler için çiçeği burnunda demek de mümkün. Üst düzey performans gerektiren iş ortamlarında da en hızlı sonucu elde edebileceğiniz bu modellerle tanıştığınızda konforu tam anlamıyla hissedebilirsiniz. GittiGidiyor’dan derlediğimiz birbirinden farklı ürünlerle ihtiyacınızı olana kısa sürede sahip olabilirsiniz.