Akıllı Ampul Nedir? Akıllı Ampullerle İlgili Her Şey

Akıllı Ampul Nedir? Akıllı Ampullerle İlgili Her Şey

575
akıllı ampul

LED ışıklar son dönemlerde en çok ilgi gören ürünler arasında bulunuyor. LED yani Light Emitting Diode, elektrik akımını minimum seviyede kullandığı için maksimum enerji tasarrufu yaptığından ev elektroniğinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Teknolojinin büyük bir hızla geliştiği günümüzde LED’leri akıllı LED ampul olarak karşımıza görüyoruz. Peki, akıllı ampul nedir, ne işe yarıyor? Soruların yanıtı blog yazımızda.

Akkor ve simit şeklindeki floresan ampullerle başlayan aydınlatma teknolojisi LED ışıklar ile en üst seviyeye ulaştı. Geniş renk seçeneği ile dikkat çeken LED ışıklar, akıllı ampullerin temelini oluşturuyor. Yeni nesil aydınlatma ürünü akıllı ampuller evin atmosferini doğrudan değiştiriyor.

Akıllı Ampul Nedir?

Akıllı aydınlatma sistemleri ev otomasyonu ve Nesnelerin internet (IoT) ürünleri arasında en başarılı ürün olarak öne çıkıyor. Akıllı ampul, internet özellikli LED ampulleri ifade ediyor. Akıllı ampul modelleri, Bluetooth ya da Wi-Fi üzerinden bağlantı kurularak kontrol edilebiliyor. Bu sayede ev veya binalardaki ışığın parlaklığı ve RBG ayarları kontrol edilebiliyor. Uzun aralıklı veya kısa aralıklı çalışma gibi kişiselleştirilebilir akıllı ampul özellikleri aydınlatma opsiyonlarını çeşitlendiriyor.

Akıllı Ampuller Ne İşe Yarar?

LED teknolojisini kullanan ve geniş renk yelpazesi sunan akıllı ampuller, ışığın parlaklığının kontrastının ayarlanabilmesi sayesinde loş ve romantik bir ortam yaratabildiği gibi gece lambası işlevi de görüyor. Geleneksel renk tonlarının yanı sıra yeşil, mor, turuncu gibi sıcak renk tonlarıyla farklı alanlarda kullanılabiliyor.

Bluetooth üzerinden 10-20 metre mesafe içinde kontrol edilen akıllı ampul modellerinin yanı sıra Wi-Fi ile kontrol edilen modelleri dünyanın öbür ucundan lambanın kontrol edilmesini sağlıyor hatta hırsızlık için önlem olarak kullanılabiliyor. Dâhili hoparlörü bulunan ampuller hem lamba hem hoparlör işlevi görüyor.

Akıllı Ampul Tavsiyeleri

Akıllı ampul Philips, 3D Light Fx, Xiaomi gibi markalar tarafından farklı özelliklerle Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor.com’da satışa sunuluyor. Akıllı ampul tavsiye arayışındakiler en çok şu akıllı ampul modelleriyle karşılaşıyor:

Yeelight E27 RGBW Smart Led

Xiaomi akıllı ampul, klasik akkor lambalardakinden yüzde 30 daha az ultra-düşük 9 W güç tüketimiyle dikkat çekiyor. WiFi ağına ve Smart Home APP’ye bağlayarak akıllı telefon veya tabletten uzaktan kontrol edilebiliyor. Bu sayede ışığı her zaman, her yerde kontrol etmek mümkün oluyor. Ortama uygun şekilde renk tonlarını seçerek odayı aydınlatmayı sağlıyor. 16 milyon renk, renk sıcaklık ayarının kolayca yapılabilmesi, istenildiğinde uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmesi ve 11 yıl lamba ömrü bu modelin segmentinde öne çıkmasını sağlıyor.

XIAOMI Mi Bedside 2 Akıllı Başucu Lambası

Büyüleyici 16 milyon renk arasından seçim yapmak mümkün oluyor. Zarif stili ve renk sıcaklığı kademeli değişim fonksiyonu ile dikkat çekiyor. Google Asistan, Amazon Alexa ve Apple Homekit ile sesli komut verilebiliyor. Mi Home Uygulaması ile uzaktan kumanda edilen akıllı lamba, Mi Home Uygulaması ile akıllı telefonlara ve tabletlere bağlanabiliyor. 25000 saat ömrü de dikkat çekiyor.

Philips Hue Signe Akıllı Dekoratif Masa Lambası

Amazon Alexa ve Google Assistant ile sesli komut verilen akıllı lamba, 16 milyonu aşkın renkle doğru atmosferi yaratmayı sağlıyor. Sıcaktan soğuğa çeşitli ışık tonları sunan ampul uzaktayken ışıkları kontrol etmeye veya hareket sensörü ve akıllı anahtar gibi aksesuarlar eklemeye olanak tanıyor.

Philips Hue Signe Akıllı Dekoratif Zemin Işığı Lambader

Uygulama veya ses ile kontrol edilebilen akıllı zemin ışığı, bağımsız bir ışık olarak veya Hue Bridge bağlantısı ile akıllı aydınlatma sisteminin bir parçası olarak çalışabiliyor. Bluetooth uygulamasıyla 10 adede kadar ışığı kontrol etmeye olanak tanıyan Lambader, hareket sensörü ve akıllı anahtar gibi aksesuarlar eklenerek kullanılabiliyor. Lambader, akıllı ampul tavsiye olarak önerilen bir ürün olarak öne çıkıyor.

Tronsmart TB01 RGBW E27 Akıllı LED Ampul

Wifi ağına bağlanarak uzaktan kontrol edilebiliyor ve sanal asistanlar ile uyumlu çalışıyor. 16 milyon renk sunan RGBW ledleri ile ışık özelleştirilebiliyor. Sıcak soğuk ayarı sayesinde farklı ambiyans oluşturulabiliyor. WeBack uygulaması üzerinden kontrol edilebiliyor.

Akıllı Ampul Nasıl Kullanılır?

Programlanabilen akıllı ampuller enerji kaynağına bağlandığında kullanıma hazır hale geliyor. Farklı aydınlatma olanakları sayesinde farklı birçok etkinlikte kullanılan akıllı ampullerin özellikleri ve fonksiyonlarıyla öne çıkıyor. Tüm Android ve iOS işletim sistemine sahip telefonlar ile uyumlu çalışan akıllı ampullerin yaydıkları ışık miktarı, ışığın rengi, açılma ve kapanma saati ayarlanabiliyor.

Elektrik, Li-on batarya ve pille çalışan modern akıllı lambalar, gün doğumuna ve gün batımına göre kendini programlayabiliyor. Avuç içine sığabilen boyutlarıyla rahatlıkla taşınan akılı ampuller farklı teknik özellik ve fonksiyonlarına göre farklılaşabiliyor. Birçok model, akıllı telefonun GPS konumunu kullanabiliyor. Dolayısıyla odaya girildiğinde ışıkları otomatik olarak açıp çıkıldığında otomatik olarak kapatabiliyor.

Bluetooth kullanarak kontrol edilen akıllı ampuller yalnızca ışıklandırmayı ayarlamaya veya ışıkları açıp kapatmaya olanak tanıyor. Işığın açık unutulması durumunda Bluetooth iletişim aralığından çıkıldığında uzaktan kapatılması mümkün olmuyor. Akıllı ampullerin Wi-Fi kullanarak kontrol edilmesi durumunda cihazda ya da uygulamada yapılan değişikliklerin gerçekleşmesi Wi-fi bant genişliğine göre değişebiliyor. Bant genişliği bağlanan cihazların sayısından etkilenebiliyor. Akıllı ampullerden alacakların bu özellikleri göz önünde bulundurması gerekiyor.