4 Soruda Katlanabilir Telefonlar Hakkında Her Şey

4 Soruda Katlanabilir Telefonlar Hakkında Her Şey

katlanabilir telefon

Çok değil yalnızca 20 yıl öncesinde büyük bir şaşkınlıkla karşılanan teknolojiler, bugün hayatımızın rutinini oluşturan parçalar haline geldi. Teknoloji muazzam bir hızla ilerliyor ve hayal ürünü gibi inovasyonlar karşımıza çıkmaya devam ediyor. Akıllı telefon üreticilerinin birbirleriyle yarışır gibi sundukları katlanabilir telefon teknolojideki hızın en somut örneği olarak karşımızda. Kimilerinin düşük bütçesine rağmen yakın mercek altına aldığı, teknoloji tutkunlarının hayalini süsleyen katlanabilir akıllı telefonlar, nasıl özelliklere sahip, fikir nasıl ortaya çıktı?

Katlanabilir telefon fikri nasıl ortaya çıktı

Teknolojinin mucizesi katlanabilir telefonların fikrin kaynağı e-kağıt teknolojisi. 2005’te HP markası, dünyanın ilk gerçek çözünürlüklü e-kağıdını üretti. Bu gelişmeyle fısıltılar kulaktan kulağa yayılmaya başladı. 2007’de Sony, kalınlığı yalnızca 0,3 minimetre olan katlanabilir OLED ekran üretti.  Bu gelişmelerin yanı sıra asıl fikir babası Nokia oldu. 2008’de Nokia Morph isimli konsept ürünüyle Nokia büyük bir heyecan yarattı.

Üretilen ilk katlanabilir akıllı telefon hangisi?

Teknoloji dünyasında oluşan merak akıllı telefon üreticilerini bir yarışa daha soktu; fakat ilk üretilen katlanabilir akıllı telefon pazarda söz sahibi olan dev markaların değil Royeli isimli Çinli bir firmanın imzasını taşıdı.  Royele FlexPai, “telefonla tabletin birleşimi” olarak tarif edilebilecek görünümüyle piyasaya sürülen ilk katlanabilir akıllı telefon unvanını elde etti.

Kaç kez katlanabiliyor, ne kadar sağlam?

Katlanabilir akıllı telefon üreticileri 10 binin üzerinde katlamayı garantilese de 200 bin katlamanın üzerine çıkılabilmesi de mümkün görünüyor. Markalar arasında farklılık göstermekle birlikte bu telefonlar tek seferde en fazla 3 defa katlanabiliyor. Katlanabilir akıllı telefonlar sağlam mı sorusunu tüketicilerin katlanabilir akıllı telefon hakkında cevabını en çok merak ettiği sorular arasında bulunuyor. Öyle ki katlanabilir akıllı telefonlar için yapılan “ölü doğum” benzetmesi merak pekiştiriyor.

Bu telefonlar, ters yönde katlanmaya çalışıldığında kırılmıyor; fakat bir noktadan sonra çatlıyor. Üstelik ekranın çizilmesi de olası. Katlanabilir akıllı telefon üretme yarışı hız kesmeden devam etse de bu teknolojik devrim için henüz eksikliklerin tamamlanmadığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte bu telefonların akıllı telefondan daha küçük hale gelmesi, kullanışlılık konusunda iddialı ve iyi olduğunu gösteriyor.

Katlanabilir akıllı telefon alınmalı mı?

Daha net görüntü, daha hızlı hizmet gibi özelliklerle ihtiyaç haline getirdiğimiz katlanabilir akıllı telefon modelleri, markalara göre değişmekle birlikte 2000-2600 dolar civarında fiyatlarla tüketicilerle buluşuyor.  Bu heyecan verici teknolojiyi rutininize dahil etmeden önce tamir maliyeti, OLED ekranların stabil çalışmaması gibi detayları göz önünde bulundurmalısınız.