3D Yazıcılar Sunduğu Kolaylıklarla Hayatımızı Değiştiriyor

3D Yazıcılar Sunduğu Kolaylıklarla Hayatımızı Değiştiriyor

1180
3d yazıcılar

1980’li yıllarda temelleri atılmış olan 3D teknolojisi, günümüz teknolojisinin sağladığı kolaylıklar sayesinde gündeme geldi. 3D yazıcılar sanattan eğitime sağlıktan mimariye pek çok alanda kullanılıyor. 3D yazıcılar özellikle oyuncak tasarımı, ilginç yemek türlerinin ortaya çıkmasıyla medyada kendine yer buluyor. Bu durum 3 boyutlu baskı teknolojisi nasıl kolaylıklar sunuyor sorusunu gündeme getiriyor.

3D yazıcı marifetleri hem dünyada hem de ülkemizde hızla yayılıyor. Geleceğin üretim teknolojisi olarak görülen 3D yazıcılarla yapılabileceklerinin sınırının olmadığını gösteren pek çok örnek bulunuyor. Çok fazla alanda kullanılabilen üç boyutlu yazıcılar, bazı alanlarda özellikle öne çıkıyor ve geleceği şekillendirecek gibi görünüyor. İşte, 3D yazıcıların kullanıldığı alanlar ve sunduğu kolaylıklar.

Yaratıcılık artıyor

3D yazıcılar eğitim alanında mekanik ve teknik derslerdeki yaratıcılığın arttırılması için kullanılıyor. Sanatsal nesnelerin tasarlanıp yazdırılması, rölyefler tasarımı ve baskısı, molekül modellerinin basımı, hesaplamayı kolaylaştıran 3 boyutlu objelerin tasarımı gibi kolaylıklar sunan 3D yazıcılar üniversitelerde de yaygın olarak kullanılıyor. Online eğitim veren eğitmenler ve vlogger’lar da 3D yazıcıları kullanıyor.

Otomotiv parçaları üretiliyor

3 boyutlu yazıcı teknolojisi, otomotiv sektöründe far, kumanda paneli gibi parçaları, alet ve demirbaşları üretmek için kullanılıyor. Otomotiv firmaları, 3D yazıcılar sayesinde düşük maliyetle katma değer yaratabiliyor.

Hızlı üretim ve prototipleme yapılabiliyor

Alet, kalıp veya son kullanım ürünü üretimi düşük adetlerde üretim yapmak için 3 boyutlu yazıcı teknolojisinden yardım alınabiliyor. Üreticiler, prototip oluşturmak için tasarım sürecinde3D yazıcılar kullanmayı tercih ediyor.

Sağlık sektörü için umut oluyor

3 boyutlu yazıcı teknolojisi, sağlık alanında sıklıkla kullanılıyor. Yapay organ ve protez üretiminde 3D yazıcı kullanılması 3D yazıcıların umut olmasını sağladı. Öyle ki 3D yazıcılar sayesinde biyobaskı, çoklu hap, ameliyat provası, kişiselleştirilmiş protezler konusunda gelişmeler olması bekleniyor.

 Aydınlatma çözümleri

Geleneksel üretimin yerini özelleştirilmiş üretime bıraktığı günümüzde 3D yazıcıların devrim yarattığı alanlardan biri de aydınlatma sektörü oluyor. Aydınlatma çözümleri için bu teknolojiden yararlanan pek çok şirket bulunuyor.

Mimarların bakış açısı değişiyor

Başlarda maket üretimi için 3D yazıcıları kullanan mimarlar, şimdilerde farklı projeler için 3 boyutlu baskı teknolojisini kullanıyor. 3D yazıcılar sayesinde 10 katlı binaların 10 saatte basılması mümkün görünüyor. Ukraynalı inşaat şirketinin robot 3D yazıcı kullanarak güneş enerjili çatısı olan prefabrike evler basması, Amsterdam’ın Red Light bölgesinde 3D yazıcı ile yapılan köprünün bulunması, 3 boyutlu teknolojinin inşaat sektöründe yaygın kullanıldığını gösteriyor.

Astronotlar için 3D yazıcı

NASA’nın uzay araştırmaları için köpek, maymun ve insanı uzaya göndermesinin ardından 3D yazıcıyı da uzaya göndermesi, bugüne kadarki en karmaşık roket motoru parçasını üretmesi; pizza yapabilen Chef 3D ismi verilen yazıcı için 125 bin dolar destek vermesi 3D yazıcılara olan ilginin artmasında etkilı oldu.