Yüz Yüze Eğitim Sırasında Çocuklar Nelere Dikkat Etmeli?

Yüz Yüze Eğitim Sırasında Çocuklar Nelere Dikkat Etmeli?

Pandemi döneminde okula başlayan çocukların dikkat etmesi gereken detaylar ve edinilmesi gereken sağlıklı alışkanlıklar bu yazımızda!

Salgın dönemleri hayatlarımızı derinden değiştirmeye devam ediyor. Yakın dönemde okulların açılmasıyla birlikte çocuklarımız yeniden okullarda, sınıflarda eğitimlerine devam edecekler. Siz de çocuklarınızı okula gönderiyorsanız, yüz yüze eğitim dönemi çocuğunuz için başlıyor demektir. Çocuğunuza ve size bu süreçte dikkatli olmak düşüyor. Biz de bu konuda üzerimize düşeni bu yazıyla yapıyor, yüz yüze eğitim sırasında miniklerimiz nelere dikkat etmeli konusunu ele alıyoruz.

Okula Gitmeden Önce Hazırlık

Çocuklarınızın yanında, hazırlayacağınız veya çantalarında bulundurması gereken bazı ilave önlem ve gereçler olmalı. Yere düşürmelere karşılık en az bir kaç tane ek yüz maskesi, eldiven, paket içerisinde kağıt peçete, ıslak mendil, anti-viral özellikli sprey veya jel, poşet içerisinde el havlusu, sabun, yemek için hazırlanacak ayrı bir kutu içerisinde kendine ait bardak, çatal, kaşık –kendi ayrı yemesi için yemeğini dahi koyabilirsiniz- bulunması tavsiye ettiğimiz şeyler arasında.

Çocuğunuzun Psikolojisini Hazırlayın, Hijyen Konusunda Yardımcı Olun

Dünya Sağlık Örgütü, çocukların bu tarz toplumsal olaylara karşı daha hassas olabileceğini, okula gideceklerini öğrendikleri vakit bu habere kaygılı, sinirli şekilde karşılık verebileceklerini, baş ağrısı, altına kaçırma gibi beklenmedik durumlar yaşayabileceklerini bildiriyor. Bu durumda yüz yüze eğitim döneminde sakince onunla konuşup, en kısa zamanda herşeyin normale döneceğini, sağlığımız için uymamız gereken kuralların da yalnızca bu hastalık değil genel olarak onları koruyacağını anlatmanız tavsiye ediliyor. Çocuklarınızı rahatsızlıklarını sizinle rahatça paylaşmalarına teşvik edin.

Ellerini ağzına götürmemelerini, yüzlerini ellememelerini, diğer arkadaşlarına çok yaklaşmamalarını onlara oyunlar oynatarak göstermeye gayret edin. Sık sık el yıkama işini evde de sıklıkla tatbik edin.

Çocuklarınıza arkadaşlarıyla bardak, çatal, kaşık gibi şeyleri paylaşmamalarını, öksürürken ve hapşururken ağız ve burunlarını kapamalarını, hastalanan arkadaşlarına karşı dikkatli ve kibar olmalarını rica edin.

Okulda Çocukların Nasıl Davranması Gerekir?

Normal öğrenim sürecindeki gibi yüz yüze eğitim döneminde çocukların kendilerini zorlamamaları, sıkışık ve bunalmış hissettikleri zaman bunu dile getirip izin almaları önemli bir konu. Çocuklar da aynı büyükler gibi birbirlerine belirli mesafede kalmalı. Özellikle küçük yaşlar açısından okula bu konuda çok iş düşüyor. Okullarda farklı sınıf ve grupların hep bir arada olmamaları için yeni düzenlemeler geliyor. Bu bakımdan çocuklar yalnızca kendi gruplarıyla bir tenefüslere çıkmalı, bir arada kalmalı. Böylece hastalık taşıyıcısına temas etme ve birbirlerine geçirme riski azalır. Dersler kapalı alanda yapılıyorsa, hava bunaltıcı ise çocuklar açık hava veya en azından havalandırma talep etmeliler. Bazı ülkeler çocukların maske takmasını önermezken, ülkemizde çocuklar ve öğrenciler maske takmak zorunda. Çocuklar bu kurala uymalı. Olur da maskeleri yere düşer veya beklenmedik bir şey olursa, maskelerini değiştirip yeni maske takmaları tavsiye ediliyor. Maske Nasıl Takılır? yazımızda önemli detayları okuyabilir ve çocuğunuza doğru şekilde aktarabilirsiniz. Belki çocuğunuza daha rahat nefes alması açısından kumaş maskelerden edinebilirsiniz. Okulda ortak kullanım objelerin kullanımını en aza indirmeleri gereken çocukların, yere düşen şeyleri almaları, tuvalet ve lavabo yüzeylerine temas ederken ekstra dikkat etmeleri gerekiyor. Çocukların en ufak rahatsızlık ve hastalık hissetmeleri durumunda -bu koronavirüs olsun veya olmasın- durumlarını velileri ve öğretmenlerine bildirmeleri ve okula hemen ara vermeleri hem kendi sağlıkları hem de diğerleri açısından büyük önem taşıyor.

Çocuklara Karşı Okul Yönetimi, Öğretmenler ve Veliler Ne Yapmalılar?

Çocukların nasıl davranmaları gerektiği konusu ile ilişkili olarak velilerin ve öğretmenlerin de oldukça dikkatli olması gerekiyor. Velilerin, çocukların yukarıda söylediğimiz ihtiyaçlarını oldukça sakin ve kararlı bir şekilde tamamlayıp, onlara destek olmaları gerekiyor. Okul yönetimi kendilerine düşen önlemi alırken, velilerin bu konuda okul yönetimine güvendiklerini hem okula hem de çocuklarına hissettirmeleri şart. Okul yönetimi ve öğretmenler ise uzmanlıkları gereği çocuklara nasıl davranmaları gerektiği konusunda gerektiğinde ciddi uyarılar, gerektiğinde şarkılar, oyunlar, şiirler ve şakalar ile anlatarak onları takip etmeliler. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre el yıkayan çocuklara ödüller verilmesi ya da kukla ve çizimlerle hapşırırken ve öksürürken ne yapılması gerektiğinin çocuklara anlatılması olumlu olarak algılanıyor.

En nihayetinde sevgili veliler, çocuklar ve okullar… Tüm önlemleri aldığınızda her şey yolunda gidecektir. Sağlıklı günler dileriz!