Yılbaşında Oynayabileceğiniz En İyi 10 Aile Oyunu

Yılbaşında Oynayabileceğiniz En İyi 10 Aile Oyunu

664

Evde ailece geçireceğiniz yılbaşı gecesine renk katacak en eğlenceli 10 oyunu sizler için seçtik!

Yılbaşı partisi yaklaşıyor. Yalnızca senede bir kutlayabildiğiniz bu neşeli gününüz güzel geçsin istiyorsanız, yılın son gününün aktivitelerini şimdiden planlamaya başlayın deriz. Ailece geçireceğiniz yılbaşının en eğlenceli aktivitesi olan yılbaşı oyunlarının en eğlenceli olanlarını burada bulabilirsiniz!

1. Tombala


Yılbaşıyla özdeşleşmiş bu oyun için bir tombala takımı gerekir. 1 -90 arası rakamların rastgele yazılı olduğu 24 veya 30’luk dikdörtgen kartlar, oyunculara en az bir kart olarak dağıtılır. Bu kartlardaki sayılar üç satırdan oluşur. Oyunculardan biri veya sunucu, tercihen bez bir torba içerisinden çektiği sayıları sırayla okur. Çıkan sayı kartlardaki ile eşleştikçe, rakamların üzeri pul veya benzeri bir parça ile kapanır. Sonuçta satırlarından bir tanesi soldan sağa dolan karta sahip oyuncu “birinci çinko”yu, ilk dolan iki satır “ikinci çinko”yu ve son olarak tüm satırların dolması da “tombala veya bingo” yu oluşturarak oyunun kazananını belirler. Yılbaşı ağacının altına bu üç sonuç için birer hediye koyarsanız, oyunun zevki en yükseğe çıkar.

2. Tabu


Tabu oyunu için iki takım oluşturulur. Karşı takımdan oyuncular birbirinin yanına oturacak şekilde konuşlanılır. Tabu kutusundan çekilen tabu kartları sırayla açılır. Kartı çeken oyuncu, kum saatindeki belirli süre içerisinde kartın üzerinde yazan beş küçük kelimeyi kullanmadan kartın üstündeki kelimeyi anlatmaya çalışır. Bu sırada yanında oturan karşı takım oyuncusu, hata yapıp yapmadığını kontrol eder. Hata yaparsa düdüğü çalar. Süre içerisinde kelimeler bilindikçe, diğer kelimeye geçilebilir ancak hata yapılırsa veya süre biterse sıra diğer takıma geçer. Oyun sonunda en çok puan alan kazanır.

3. Monopoly


Kapitalizm eleştirmeni Jacque Fresco, Monopoly için “ oyun bitince tüm paralar kutuya döner” diyerek günümüz sistemini anlatıyordu. Monopoly mikro hale getirmiş ekonomik sistemi simule eden bir oyun olarak karşımıza çıkar. Bu oyunu oynamak için Monopoly seti olması şarttır ve zengin olma hayalleri olanlar için çok keyifli bir oyundur. Herkes birey olarak oynarken, kutudaki oyun paralarından her oyuncuya başlangıç sermayesi dağıtılır. Oyunculardan bir tanesi bankacı olarak kasayı elinde tutar, açık arttırmalar, tapular, para dağıtımı gibi konulardan sorumlu olan bankacıdır. Zar atarak ilerlediğiniz monopoly tahtasında geldiğiniz yere göre para kazanır, tapu almaya hak kazanır, devlet ihalelerine girer veya borçlanıp, batabilirsiniz. Kısmen şans oyunu olsa da vereceğiniz satın alma kararları oldukça önemlidir. Aldığınız varlıklardan daha sonra para kazanmaya başlarsınız. Paranız kalmazsa borç alabilir, mal ipotek ettirebilir, mal satabilirsiniz. Genelde oyun tek bir zenginin tüm malları herkesten alması, iflas eden diğer oyuncuların arasından sıyrılmasıyla sona erer.

4. Scrabble


Dünyada popüler masa oyunlarından olan Scrabble hem eğlenceli hem de zeka geliştirci bir oyundur. Scrabble oyun setinde oyun tablosu, 100 adet harf taşı, 4 harf yerleştirme tablası ve torba bulunur. İki, üç veya dört kişi tarafından oynanır. 15’e 15 eşit karelerden oluşan tablo yoluyla harfleri dizerek oynanır. Torbadan birer harf seçen oyuncular, oyun başladıktan sonra seçtikleri 7’şer harfi tablo üzerine dizerler. Sonrasında ilk oyuncudan başlayarak herkes bu harflerden kelime türetmeye çalışarak, bu kelimeleri tabloya işler. Tabloya dizilen çok sık kullanılan harfler az puan alırken, az kullanılanlar çok puan alarak, oyunculara puan verilir. Torbadaki veya oyuncuların ellerindeki taşlar bitince oyun da biter, en yüksek puan sahibi oyunu kazanır.

5. Jenga


Kökenleri Afrika olan bu eski oyun, tahta kulelerle oynanır. Jenga kutusundan çıkan tahtalarla katında 3 blok olan 18 katlık blok kuleden oluşan 54 tahta kule oluşturulur. Bu sırada ilk 3 blok boyuna ise diğer 3 blok enine sıralanmalıdır. Daha sonra oyuncular tek tek el ile blokları çekmeye başlarlar. Oyuncuların görevi kuleyi yıkmamaktır. Kuleyi yıkan oyuncuya diğerleri tarafından ceza verilir ve oyun tekrar oynanacaksa kuleyi, en son yıkan dizer.

6. Twister


Sadece zihin ile değil bedensel olarak oynanan eğlenceli oyunların başında gelir Twister. Oyun 3-6 kişilik gruplarla oynanabilir. Bir kişinin çarkçı başı olup, çarkı çevirmesi gerekir. Twister oyun kutusundan çark ve twister bazası çıkar. Bazada kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renkler bulunurken, çarkta ise eller ve ayaklar bu renklere kombinlenmiştir. Çarkçıbaşı çarkı çevirince renk ve organ gelir, buna göre hangi el veya ayağın hangi renge geleceği belli olur. Sırayla çarktan çıkan komutları yapmaya çalışan oyuncular, aynı baza üzerinde yalnızca el ve ayaklarının yardımıyla birbirlerine temas etmeden dayanmaya çalışırlar. İlk düşen oyunu kaybeder. Sona kalıp dayanabilen ise kazanır.

7. Trivial Pursuit


Trivial Pursuit oyun kutusundan çıkan puan tekerlerini oyuncular birer adet olmak üzere paylaşır. Oyuna başlayan kişi zar atar. Gelen sayıdan çıkan soruyu cevaplar. Soruyu cevaplayan oyuncu doğru cevap verdikçe bir renk dilimi kazanır. Dilimleri ilk dolduran oyuncu oyunu kazanmış olur.

8. Cranium


Cranium oyun kutusundan çıkan mor ve turuncu kart desteleri karıştırılıp, kapalı olarak konur. Doğumgünü en yakın olan oyuncu anlatıcı seçilir. Sırası gelen oyuncu turuncu kartı seçer ve çıkan soruya kimseye söylemeden bir cevap bulur. Cevap en fazla üç kelimeden oluşmalıdır. Oyuncu cevabı bir kağıda yazar ve ters çevirir. Daha sonra turuncu kartı açık olarak koyar ve üzerinde yazanı sesli okur. Sonra çektiği mor kartta ise önceki kartta belirlediği cevabı nasıl anlatacağını gösteren direktif vardır. Kum saatini çevirerek süreyi başlatan oyuncu, mor karttaki direktifler ile ip uçları vererek cevabını anlatır. Oyun mor kartlar bitene kadar sürer ve sonunda en çok puanı kazanan oyunu da kazanır.

9. Quest

Quest oyunu kendi hazırlayabileceğiniz bir oyundur. Evin içerisinde bir hazine veya hazine yerine geçen bir sembol saklayın. Daha sonra bir harita oluşturun. Oluşturacağınız haritada, hazineye ulaşmak için bulunması gereken ipuçları yerleştirin. Her ipucu bir diğerini bulabilecek şekilde olurken, dilerseniz tüm ipuçları hazineye de çıkabilir. Bu ipuçlarını bulmaları için sorular veya problemler de yaratabilirsiniz. Tüm bu porblemlerin ve ipuçların yazılı olduğu iki birbirinin aynısı direktif kağıdı oluşturun ve bunu ayrılan iki takıma vererek oyunu başlatın. Hazineyi kim önce bulursa oyunu o takım kazanacaktır.

10. Katil Kim

Sözlü bir oyun olan bu oyunu oynamanız için en az 5-6 kişi gerekir. Tüm oyuncuların birbirlerini görmeleri lazımdır. Anlatıcı olan bir kişi oyunun işleyişine göre hikaye anlatır. Hikayenin kahramanları iki katil, bir kahin ve halktır. Katillerin amacı masum halkı tek tek öldürmek iken, kahin onları yakalamaya çalışacaktır. Gruptan iki kişi katıl, bir kişi de kahin olur, bunu kura çekerek belirleyebilirsiniz. Sonra herkes gözlerini kapar, yalnızca katiller ve anlatıcı gözlerini açar, katiller gözleri ile öldürecekleri kişiyi belirlerler. O kişi oyundan ölmüştür. Sonra herkes gözlerini açar. Halk katilleri belirlemeye çalışır, sonunda oy verilir ve katil seçilen kişi ölür. Anlatıcı öldürülen kişinin katil mi halktan mı olduğunu açıklar. Sonrasında oyun aynı tekrarla devam eder. Sonuçta tek tek kahini ve tüm halkı öldüren katiller veya katilleri öldüren halk oyunu kazanır.