Yenidoğan Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı?

Yenidoğan Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı?

1095

Yenidoğan bebeğinizin tüm süreçleri gibi giysi temizliği de özen ister. Bu konuda nelere dikkat etmelisiniz? Kıyafetleri nasıl yıkamalısınız? Sizin için adım adım anlattık.

Bebeğinizin kıyafetlerinin yeni olması, mutlaka temiz oldukları anlamına gelmez. Aslında, üreticiler genellikle kırışıklıkları ve küf oluşumunu önlemek için giysilere çeşitli kimyasallar ekleyebiliyorlar. Ne yazık ki, bu kimyasallar yeni doğan bebeğinizin sağlığı için zararlı olabilir. Ayrıca yeni üretilen giysiler fazla boyalar da içerebilir. Bu nedenle yeni doğmuş bebeğinizin kıyafetlerini kullanmadan önce mutlaka yıkayın. Bebeğiniz için olabildiğince doğal kumaşlardan oluşan, doğal boyaların kullanıldığı giysiler seçin. Bu haftaki yazımızda bebeğinizin giysilerini adım adım nasıl temizleyebileceğinizi anlatacağız.

Bebeğinizin kıyafetlerini renklere göre ayırın

Açık renk giysileri birlikte gruplandırın, ayrı bir yığını da koyu renkler için yapın. Yeni doğmuş bebeğinizin kıyafetlerini yıkamadan önce ayırmak, beyaz ve pastel kıyafetleri koyu renk boyaların neden olduğu lekelerden koruyacaktır. Ayrıca bebek giysilerini diğer kıyafetlerle karıştırmayın, her zaman ayrı yıkama yapın. Yetişkin kıyafetlerinde kullanılan boyalar, bebeğiniz kıyafetleri ile temas edebilir ve bu da bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Yenidoğan bebek kıyafetlerini bebek deterjanı ile yıkayın

Normal deterjanlardan farklı olarak, bebek deterjanları ağır kimyasallar içermez. Bu nedenle kokuları çok yoğun değildir. Temizliğin her zaman parfüm kokusu anlamına gelmediğini unutmayın. Hijyen konusunda çok hassas olsanız bile kesinlikle çamaşır suyu kullanmayın. Çamaşır suyunun hijyen sağladığı görüşü yaygın olmakla birlikte doğru değildir ayrıca içerdiği ağır kimyasallar sağlığa zararlı olabilir.

Bunu da okuyun: Bebek Gardıropları İçin: Hangi Ayda Hangi Kıyafete İhtiyaç Var?
Gerek 0-3 aylık bebekler gerekse 3-6 aylık bebekler için kıyafet alışverişi yaparken nelere dikkat etmeli? 6-9 aylık bebekler için giysiler nasıl olmalı? 9-12 aylık bebekler en rahat nasıl giyinmeli? Tüm yanıtlar bu yazımızda!

İki kez durulamadan geçirin

İki kez durulamak, kimyasalların, boyaların ve fazla deterjanların çıkarılmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Makinanızın bebek giysi programı varsa onu da kullanabilirsiniz. Otomatik çamaşır makinalarındaki bebek giysi programı yüksek ısıda yıkama yapma imkanı verir ve çift durulama özelliği vardır.

Doğal yumuşatıcıları tercih edin

Bebek giysileri için yumuşatıcı kullanımına ihtiyaç varsa bu ürünü de bebekler için tasarlanmış doğal olanlarından tercih edin. Kurutmayı, kurutma makinasında yapma imkanınız varsa daha hijyenik olur. Dış mekanda kurutma yapacaksanız tozdan uzak bir yer seçin, giysilerin iyi kuruduğuna emin olun ve kurur kurumaz katlayarak kaldırın.