Yenidoğan Bebekler Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

Yenidoğan Bebekler Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

7353

Yeni doğan bebeğinizi anlamak, onunla iletişim kurabilmek, bir sürü teorik bilgi arasında kalmak… Merak etmeyin bu karışık süreç ve çalkantılı duygusal haller bir süre sonra yerini sevgi ve şefkat dolu bir yolculuğa bırakacaktır!

Hamilelik süreci ve doğum oldukça yoğun geçti. Pek çok teorik bilgi ve pratik ettiğiniz bu hayat deneyimiyle artık ebeveyn olmaya hazırsınız. Teori kadar iç güdülerin katkılarıyla da deneyimlenen bu serüvende başlangıçta gerilmeniz çok normal. Bu yazımızda size bazı temel yenidoğan bilgileri veriyoruz ve esasında bir çok konuda endişe etmenize gerek olmadığını hatırlatmak istiyoruz.

1. Yeni doğan bebeklerin görünümünü tanıyın

Bebeğinizin kafası, doğum kanalı boyunca yaptığı yolculukta düzleşebilir ve lanugo adı verilen ince tüylerden oluşan bir “elbise” giyiyor olabilir. Ayrıca suratı biraz şişik olabilir ve genellikle kapalı (ve biraz dramatik görünen) gözleri olabilir. Ne de olsa, anne karnında dokuz ay geçirdi. Ama çok yakında, tipi daha belirgin hale gelecek, sabırlı olun.

2. Göbek kordonu düşene kadar bebeğinizi yıkamayın

Göbek kordonu kuru tutulursa daha hızlı düşer. Ortalama süre iki haftadır. Zaten yenidoğanlar çok da kirlenmezler! Unutmayın göbek kordonu ıslanırsa, kurulayın. Kordon düştüğünde az bir miktar kanarsa endişe etmeyin. Vücuttaki herhangi bir kabuk gibi göbek kordon kabuğu düştüğünde de biraz kanaması doğaldır.

3. Bıngıldak bölgesi ile ilgili rahat olun

Kafatası kemiklerinin buluşma noktası olan, tepe bölümdeki yumuşak alana bıngıldak denir. Bebeğin doğum kanalından manevra yapmasını sağlayan bu bölge yumuşak ve hassas görünmekle birlikte göründüğü kadar zayıf değildir. Sert bir darbe almadıkça hafif çarpmalarla zarar görmez. Bu bölgeye dokunurken ya da bebeğinizin saçlarını tararken endişelenmenize gerek yok.

4. Bebeğin beslenme ihtiyacını gözlemleyin

Yeni doğan bebeklerin iki üç saatte bir beslenmesi tavsiye edilir. Bununla birlikte emziren bir annenin ne kadar sütü olacağını bilmek zordur. Yeni doğmuş bir bebek doğum ağırlığının yüzde 5 ila 8’ini ilk hafta içinde kaybeder ve bu kaybı birkaç hafta içinde geri alması gerekir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ideal kiloya ulaştıktan sonra onu yeterince besleyip beslemediğinizi tuvalet sıklığından da anlamak mümkündür. Günde beş ya da altı kez ıslak bez ve en az bir veya iki dışkı görüyorsanız işler yolunda gidiyor demektir.

5. Kuru cilde dikkat edin

Bebeğinizin cildi başlangıçta yumuşak ve ipeksi olabilir ama bu durumun zamanla değişmesi de olasıdır. Anne karnında nemli bir ortamda olan bebek cildi hava ile buluştuğunda kurulaşabilir. Genelde kuru bebek cildi için ekstra bir önem almaya gerek yoktur. Ancak kuruluk uzun bir süre devam ederse hipoalerjenik bebek losyonu kullanmak mantıklıdır.

6. Hijyene dikkat edin ama aşırıya kaçmayın

Yeni doğmuş bebeği olan bir aile olarak virüslerden korunmak için kendinizi eve kapatmayın. Önlemlerinizi alın, bebeğinizi soğuktan ve güneşten koruyun. Ellerini sık sık yıkayın. Hatta büyük bir kardeşi varsa onu hijyen polisi bile yapabilirsiniz. Bunlardan daha önemlisi bebeğinize dokunan kişilerin ellerini yıkaması için onları uyarın. Bu önlemlerle birlikte sosyal yaşamın içinde olmak size ve bebeğinize çok iyi gelecektir.

7. Bebekler çok ağlar – bu onların iletişim kurma şeklidir

Feryat figan bağırışlarla üşüdüğünü, açlığını, altını ıslattığını anlatmak tüm bebeklere özgüdür. Bebeğinizin kendini ağlayarak anlatması başlangıçta sinir bozucu olabilir, ancak zamanla ihtiyaç duyduğu şeyleri daha iyi ele alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bebeğinizin ne zaman acıktığına, gazı olduğuna ya da altını temizlemeniz gerektiğine dair sezgileriniz zamanla daha yoğun olacaktır. Merak etmeyin etrafta çılgın çığlıklar olmadan da huzurlu bir rutin kurabileceksiniz.

8. Yenidoğan bebekler çok fazla uyuyabilir

Yeni doğan bir bebeğin iki ila üç saatte bir yemek yemesi gerekir. Bu da sizin uyku düzeninizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumdan çok fazla etkilenmemek için gündüz saatleri boyunca bebeğinizi beslemek için üç saatten fazla beklemeyin. Gün boyunca düzenli beslenen bir bebeğin gece altı ila sekiz saat aralıksız uyuması daha mümkündür. Bebeğiniz doktorunuzun tavsiye ettiği kiloya erişince onu beslemek için gece uyandırmanıza gerek de kalmayacaktır.

9. Yenidoğan aşaması çok kısa süren bir dönemdir

Eğer ilk ebeveynliğiz ise bu zor günlerin çok hızla geçeceği aklınıza bile gelmez. Genelde tek düşündüğünüz her şeyi olabildiğince düzgün yapmaktır. Aileler bu dönemin tadını çıkarmayı genelde atlar, deneyimli aileler ise bu dönemi dökümante etmeyi, bebeğinizi bolca öpüp koklamayı tavsiye ediyor. Kendinizi çok stresli, yoğun ve bitkin hissettiğiniz zamanlarda bunun kısa bir süre sonra geçeceğini hatırlamaya çalışın.