Yeni Anne Olanlar İçin A’dan Z’ye Alışveriş Listesi

Yeni Anne Olanlar İçin A’dan Z’ye Alışveriş Listesi

11885

Bebeğinizin banyosundan emzirme ihtiyaçlarına, bebek odasından dışarıya çıktığınızda ihtiyacınız olacaklara, kıyafetlerden beslenme ürünlerine; karşınızda yenidoğanlar için temel ihtiyaçlar listesi.

Yeni anne olanlar için hem karmakarışık hem de eğlenceli olan süreçlerden birisi de bebek alışverişi sürecidir. En temel ihtiyaçları önceden stoklamakta fayda vardır. Bu şekilde hem bebeğiniz ve kendiniz için konforlu, güvenli ortamı sağlamış olacak hem de kendinizi artık doğuma, yeni yaşamınıza hazır hissedeceksiniz. Özellikle ilk kez anne olanlar için kurtarıcı ihtiyaçlar listesi son derece önemlidir. Biz de bu yazımızda yeni anne olanlar için A’dan Z’ye bebek alışveriş listesi hazırladık.

Bebeğinizle dışarı çıkacağınızda ihtiyaç duyacaklarınız


Bebeğinizle vaktinizin çoğu evde geçiyor olabilir ama zamanla dışarıya çıkmaya da bolca vakit ayırıyor olacaksınız. Bu anlamda bazı eşyalarınızın varlığı evden çıkış hareketinizi kolaylaştıracağı gibi, dışarıda da evdekine yakın konforu sağlayabilmenize yardımcı olacaktır. Bebeğinizin ihtiyaçları ve güvenliği için bazı eşyalar olmazsa olmazdır.

Araba koltuğu: Alacağınız oto koltuğu modelinin kolay kurulur olması ve bebeğinizin yaş, boy, kilosuna uyumluluğu önemlidir. Oto Koltuğu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Nokta yazımız size faydalı olabilir.

– Bebek arabası: Bebeğinizle dışarıda vakit geçirirken en büyük dostunuz bebek arabaları olacaktır. 8 Adımda Bebek Arabası Seçimi yazımızı tıklayarak alışveriş ipuçlarına göz atabilirsiniz.

– Soğuk veya yağmurlu havalar için puset örtüsü/koruyucu

– Ana kucağı: GittiGidiyor’dan Seçtiklerimiz: En İyi 8 Ana Kucağı yazımızda ana kucağı modellerinden sizler için seçtiklerimize göz atabilirsiniz.

– Bebek bezi çantası: Annelerin dışarıdaki en önemli kurtarıcılarından biri de bebek bakım çantaları olacaktır. Özellikle bebek bezi, alt değiştirme matı, biberon vb tüm ürünlerinize içinden kolayca ulaşabileceğiniz şekilde, bol gözlü bebek bakım çantası modellerini tercih edin.

– Müslin: Sadece dışarıda değil, evde ve her yerde ihtiyaç duyacağınız kurtarıcı ürünler arasındadır.

Bebeğinizle evde ihtiyaç duyacaklarınız


Şimdi sırada yuva ihtiyaçları var. Evinizi bebeğe hazırlamak için ihtiyacınız olacak temel malzemeleri listeliyoruz.

– Beşik: Bebeğinizin uykusu için birincil ihtiyaç özellikle ilk birkaç ay içerisinde uyuyacağı beşikler olacaktır. Yatağınızın yanınızda konumlandıracağınız boyutta bir beşik edinin.

– Beşik şiltesi: Bebeğinizin konforlu bir uyku çekmesi için beşiğe uygun şilte alın.

– En az 2 adet çarşaf

– Alt değiştirme masası: Elbette ki bezi her yerde değiştirebilirsiniz. Ama ilk etapta bunu düzenli bir şekilde, tek bir yerde yapıyor olmanız kolaylaştırıcı olacaktır. Ya da alt değiştirme pedi alabilirsiniz.

Bebek bezleri

– Islak mendiller

– Pişik kremleri

– Pamuk

– Bebek bezi çöp kovası

– Tırnak makası

– Ateş ölçer

– Serum fizyolojik, okyanus suyu: Burun tıkanıklığı için…

– Ayarlanabilir bebek odası lambası

– Beyaz gürültü aleti

– Bebek monitörü: Alışveriş Rehberi: Bebek Telsizleri ve Kameraları yazımızı tıklayarak size en uygun modeli keşfedebilirsiniz.

Bebeğinizin beslenmesi için ihtiyaç duyacaklarınız


Emzireceğiniz süreç için bebeğinizin beslenmesine dair herhangi bir ihtiyacınızın olmayacağını düşünmeyin. Aksine bazı temel ihtiyaçlar bu dönemde en büyük yardımcınız olacak. Çünkü sizin de duş almaya, dinlenmeye ihtiyacınız olacak ve bu emzirme ürünleri ile buna vakit yaratabileceksiniz.

– Göğüs pompası: Manuel ya da elektrikli olmak üzere farklı göğüs pompası modelleri arasından seçim yapmadan önce Alışveriş Rehberi: Göğüs Pompaları yazımızı tıklayın.

– Anne sütü saklama poşetleri

Biberon: Modelde tek başına karar kılmanız zor. Birkaç numune model alıp bebeğinize deneterek onun seçeceği modelle ilerleyeceksiniz.

– Biberon temizleme fırçası

– Biberon kurutucu / biberon sterilizatörü

– Emzik: Farklı modeller arasından seçim yapmadan önce Bebekler İçin Alışveriş Rehberi: Emzikler yazımızı okuyun.

– Emzirme yastığı: Emzirme sırasında ikinizin de rahat etmesini sağlayacak emzirme yastıkları önemli ihtiyaçlar arasında.

– Emzirme sütyenleri: Alışveriş öncesi Emzirme Sütyeni Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli? yazımızı okumadan karar vermeyin. Ayrıca bedeniniz zamanla değişebileceği için stok yapmak yerine ihtiyaç oldukça yeniden alın.

– Göğüs kremi

– Emzirme örtüsü

Bebeğinizin banyosu için ihtiyaç duyacaklarınız


Banyo en eğlenceli aktivitelerden birisidir. İlk başlarda ebeveynler için zorlu bir süreç olsa da bazı temel ihtiyaçlarınız olduğu sürece bu iş sizler için çok daha kolay olacaktır.

– Bebek küveti: Güvenlik açısından kaydırmaz dokulu bu küçük bebek küvetleri birincil banyo ihtiyacınız olacak.

– Yumuşak bebek havluları

– Yumuşak bebek banyo süngeri

– Bebek şampuanı

– Bebek vücut losyonu

– Banyo oyuncakları

– Maşrapa

– Küvet filesi

Bebeğinizin gardırobu için ihtiyaç duyacaklarınız


Bebek giysileri almak işin en eğlenceli taraflarından biridir. Ancak durumu abartmamakta da fayda vardır. Bebeğinizin o kadar hızlı büyüyecek ki, bir aldığınızı bir daha giyemiyor olacak. İşte ilk temel bebek giysisi ihtiyaçları:

Hastane çıkışı giysi seti

– Tek parça giysiler: Alttan çıtçıtlı tulumlardan 4-7 adet

– Pamuklu dar pantolon: 2-3 adet

– Altı çıtçıtlı tişört: 3-6 adet

– Ön ve yandan çıtçıtlı tişört: Kafadan geçirmeden daha kolay giydirebilmek için 4-5 adet

– Kazak veya hırka: 2-3 adet

– Ayağı kapalı uyku tulumu: 5 adet

– Pamuklu şapka: 2-3 adet

– Çorap veya patik