Yaz Aylarında Hamile Olmanın 7 Güzel Yanı

Yaz Aylarında Hamile Olmanın 7 Güzel Yanı

13006

Hamileliğiniz yaz aylarına denk geliyorsa harika avantajlar sizi bekliyor demektir. İşte çok bilinen ve pek bilinmeyen özellikleriyle yaz aylarında hamile olmanın güzel tarafları.

Yaz aylarında hamilelik sürecini geçirmek sıcak havaların bedensel etkileri nedeniyle anne adaylarını düşündürebilir. Ancak bu dönemin avantajları oldukça fazladır. Hamileliğinizin özellikle son evreleri yaz aylarına denk geldi ise yaz hamileliğinin güneşli tarafına birlikte bakmaya ne dersiniz?

1. Açık havada egzersizleri için harikadır

Yürümek ve yüzmek anne adayının en iyi iki arkadaşıdır. Her ikisi de etkilidir, mükemmel kardiyo faydaları sağlar ve biraz temiz hava almak için dışarıya çıkmak için mükemmel bir bahanedir.

Perinatal egzersiz uzmanı ve fitforexpecting’in kurucusu Jennifer Johnson, “Yürüyüş hamilelik sırasında en iyi egzersiz türlerinden biri çünkü hamileliğin tüm seviyelerinde ve hamilelik aşamalarında kadınlar tarafından yapılabiliyor” diyor. Araştırmalar, bu egzersizin hem anneye hem de bebeğe, annenin kaslarına ve dokularına ve dolayısıyla plasenta yoluyla bebeğe daha fazla oksijen verilmesi dahil olmak üzere çok sayıda sağlık yararı sağladığını gösteriyor. Bu, büyüyen küçük çocuğunuz için daha iyi işleyen bir plasenta ve daha fazla besin de demektir.

Havanın çok sıcak olmadığı saatler yürüyüşe çıkın, rahat ve destekleyici ayakkabılar giyin ve bol miktarda su tüketmeyi de unutmayın. Şayet karada koşmak (hatta yürümek) rahatsız edici ise, suda koşmak ya da yürümek yani aqua jog mükemmel bir alternatiftir. Su aerobiği birçok hamile kadının favorisidir çünkü hamilelikte ağırlıksız hissettiğiniz tek yer sudur, soğuk suyun serinletici özelliği de cabası.

2. Bol bol taze meyve ve sebzeler tüketebilirsiniz

Bir çoğumuz taze ve doğal yetiştirilmiş meyve ve sebzelerin sağlıklı bir anne ve bebek için ne kadar önemli olduğunu zaten biliyoruz. Vitaminler ve enerji veren karbonhidratlar ve bol lifli meyveler gibi önemli besinler sağlıklı bir anne ve bebek için temel yapı taşlarıdır.

Sıcak havalarda, kadınların çiğ meyve ve sebzeler gibi daha soğuk (ve sağlıklı) yiyecekler ile yağsız et veya tavuk içeren ana yemek ya da salataları yemek istemeleri daha muhtemeldir. Gebelik öncesinde , sırasında ve sonrasında sağlıklı beslenmeyi sizin için her zaman öncelik olsun. Yaz ayları size taze çok çeşitli meyve ve sebze seçenekleri sunar. Doğal yetiştirilmiş ürünleri tercih edin. Bu ürünlere ulaşmak için mümkünse direk üreticiden alışverişlerinizi yapın ya da size en yakın gıda topluluğu ile iletişime geçin.

3. Güneş ışığı D vitamini demektir

Güneşe çok fazla çıkmamak ve güneşten koruyucu giysi ve kremler kullanmak önemli olsa da, güneş altında günde birkaç dakika harcamak ihtiyacınız olan D vitaminini almak için harika bir fırsattır.

Uzmanlar, D vitamini eksikliğinin hamilelik sırasında oldukça yaygın olduğunu ve gebelikte diyabet, preeklampsi ve bakteriyel vajinoz riskini artırabileceğini belirtiyor.

Tabii ki, bu riskleri azaltmak için güçlendirilmiş süt ve balık yağı gibi bazı gıda kaynakları vardır, ancak bu gıdaların D vitamini ile desteklenmesi de önemlidir. Bu nedenle güneşin keyfini çıkartmak için günde 5-10 dk kendinize zaman tanıyın.

4. Giysi dolabınız içinizi açsın

Hamile kıyafetleri son birkaç yılda uzun bir yol kat etti. Şimdi, yazlık elbiseler, etekler ve mayolar için çok güzel seçenekler var. Günümüzde kendinizi harika hissetmenizi ve harika görünmenizi sağlayan uygun fiyatlı hamile giysi seçenekleri mevcut.

Bununla birlikte arkadaşlar arası transfer edilebilen kıyafetleri ve ikinci el seçenekleri de fırsatlar sağlıyor. Efil efil, hafif dolabınızı ağırlaştırmayan giysilerle hamileliğin tadını çıkartmak yazın oldukça mümkün.

5. Bebeğiniz yaz aylarında doğarsa RSV alma olasılığı düşük olabilir

Solunum sinsityal virüsü (RSV), solunum yolu enfeksiyonuna neden olan oldukça bulaşıcı bir virüstür. RSV hastalığı genellikle Ekim-Mayıs aylarında daha yaygın olduğundan, sıcak aylarda doğan bebeklerin solunum yolu kaynaklı rahatsızlar yaşaması daha düşük bir ihtimaldir.

6. Hidrasyon kolaydır ve lezzetli seçenekler vardır

Hamilelik boyunca ve sonrasında yeterince sıvı tüketmek gerekir, bu durum yaz aylarında daha da önemli hale gelir. Sıvının bir bölümü su olarak alınmalıdır bunun dışında sizi serinletecek içecek seçenekleri oldukça zengindir. Kendinizi doğal meyvelerle hazırlanmış serin içeceklerle şımartmayı unutmayın. Hem ihtiyacınız olan besinleri alın, hem de yazın keyfini çıkarın.

7. Yaşasın tatil

Hamileliğinizin başlangıç dönemindeyseniz ve çalışan bir kadınsanız fiziksel belirtileri daha az hissetmenize neden olabilecek durumlar harika olabilir. Dinlenebileceğiniz aynı zamanda doğanın tadını çıkarabileceğiniz tatiller, eşinizle yapacağınız romantik gezintiler size psikolojik ve fiziksel olarak destek olacaktır.