Yaz Aylarında Çocuklarla Yapılabilecek Dikkat Egzersizleri

Yaz Aylarında Çocuklarla Yapılabilecek Dikkat Egzersizleri

Yürüyüş günlüklerinden harita çizimlerine, okuma çemberlerinden fotoğraf albümlerine, kutu oyunlarından yemek yapmaya; çocukların yaz tatili boyunca dikkatlerini geliştirecek aktivite önerileri burada!

Okulların kapanmış olması, çocuklarınızın dikkat ve konsantrasyon anlamında geride kalacakları anlamına gelmez. Tabii burada ebeveynlere önemli işler düşer. Onları çeşitli aktivite ve oyunlara teşvik ederek sizlerin de bu gelişimlere katkıda bulunmanız önemli olacaktır. İşte karşınızda yaz aylarında çocuklarla yapılabilecek dikkat egzersizleri!

Yürüyüş günlükleri

Yaz tatiliniz boyunca haftada birkaç günü, çocuğunuzla birlikte ailece yapacağınız doğa yürüyüşlerine ayırın. Bunu rutine oturtun ve çocuğunuzdan bu yürüyüşler için bir defteri günlük olarak belirlemesini isteyin. Her yürüyüş sonrasında çocuğunuz bu günlüğe bütün gözlemlediklerini yazsın. “Çiçekler ne renkti, hangi hayvanları incelediniz, etraf nasıl kokuyordu?” gibi… Bu tip durum anlatımları onların yürüşlerde çok daha dikkatli olmalarını sağlayacak ve bu durum da dikkatlerinin gelişmesine vesile olacaktır.

Harita çizimi

Yazın çoğunlukla vakit geçirdiğiniz yer neresi ise çocuğunuzdan buranın bir haritasını çizmesini isteyin. Bunun için ona bir gözlem zamanı tanıyın. Böylece etrafını dikkatlice gözlemleyecek ve mahalledeki bakkaldan etraftaki sokaklara, birçok detaya hakim olup bunları kağıda dökebilecek. Çocuklar için dikkat egzersizleri arasında en hoşlarına gidebileceklerden biri de bu olacaktır.

Okuma çemberleri

İster çocuğunuzun arkadaşları arasında ister aile bireyleri arasında rutin kitap günleri düzenleyin. Bu buluşmalarda herkes o sıralarda okumakta olduğu kitabı özetlesin, üzerine sohbet edilsin. Hatta gerekirse o kitaplar üzerinden oyunlar oynansın, o kitabın hikayesine ve karakterlerine yönelik aktiviteler düzenlensin. Böylece çocukların okuma alışkanlıkları okul harici bu dönemde de gelişmeye devam edecek ve bu durum da konsantrasyonları için faydalı olacak.

Fotoğraf albümü

Yaz tatili boyunca çocuklar için en eğlenceli dikkat aktivitelerinden biri de günlerini fotoğraflarla belgelemek olacaktır. Ona Polaroid bir fotoğraf makinesi hediye edebilir ve her gün için bir film hakkı tanıyabilirsiniz. Böylece yaz boyunca her gün bir görüntüyü belgelemiş olur ve hepsini birden bir albüm içerisinde tutarak yazın unutulmaz anlarını ölümsüzleştirmiş olur. Bu fotoğrafları çekmek üzere dikkatini etrafına çok daha fazla yoğunlaştırmış olacaktır.

Kutu oyunları

Elbette ki yaz aylarının en eğlenceli kısımlarından biri de bol bol oyun oynamaya vakit ayırmak olacaktır. Çocuklar için kutu oyunları da onların hem güzel vakit geçimeleri hem de dikkatlerini ve konsantrasyonlarını geliştirmeleri açısından faydalı olacaktır. Hafıza kartları, puzzle gibi oyunlar ile onların gelişimlerini destekleyebilir ve yaz tatillerine eğlence katabilirsiniz.

Aşçılık zamanı

Çocuklarla yemek yapmak tahmin edebileceğinizden çok daha fazla faydaya sahiptir. El becerilerinin gelişmesinden özgüvenlerinin artmasına, ama aynı zamanda da konsantrasyon ve dikkatlerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Çocuklar yemek yaparken tamamen o anda olacaklar ve yaptıklara şeye dikkatle bağlanacaklardır. Bir tarifi en baştan en sona kadar bitirmek üzere görev bilinciyle dolacaklardır.