Yatak Odasında Bebek Bölümü Yaratmanın 6 Yolu

Yatak Odasında Bebek Bölümü Yaratmanın 6 Yolu

426

Yatak odanıza eklenen miniğinizin beşiği, şifonyeri ve bilimum eşyaları ile ilk ayları en pratik şekilde geçirmenin yolları bu yazımızda!

Bebeğinizin ilk aylarında aynı odada uyumanız her anlamda gerekli ve önemli. Bunun için bir süreliğine yatak odanızı bebeğinizle paylaşacak şekilde yeniden organize etmenizde fayda var. Peki bu alanı en iyi şekilde değerlendirmek ve kısa süre için az eşya ile bu ortamı yaratmak için neler yapmalı? İşte yatak odasında bebek bölümü yaratmanın 6 yolu!

1. Uykuya odaklı alan

Yatak odanızı bebeğinizle paylaşma vakti geldiğinde bu odanın uyku odaklı bir oda olacağını aklınızdan çıkarmayın. Dolayısıyla sizin ve bebeğinizin uyku konforu harici herhangi fazla eşyayı bu odada tutmamaya özen gösterin. Bebeğinizin oyuncaklarını, giysilerini, kitaplarını ve bilimum bakım eşyalarını ileride onun odası olacak olan bebek odasına yerleştirin.

2. Anne yanı beşikler

Bebeğinizle birlikte geçireceğiniz günler ve geceler boyunca onun için rahat ve güvenli, sizin için ise konforlu ve pratik bir beşik seçiminde bulunmanız gerekir. Anne yanı beşikler bunun için idealdir. Genelde kendi yatağınızın yanında yatağınızın boyuna eşitlenebilen ve yan gözü açıldığında bebeğinize kolayca erişmenizi sağlayan ve filesi sayesinde onu her an görebilmenizi sağlayan bu anne yanı beşikler listenizde mutlaka olmalı.

3. Olabildiğince sadelik

Odada kalabalık ve kaotik bir görüntü hem sizi darmaduman edecektir hem de bebeğinizle birlikte odada rahat etmenizi engelleyebilecektir. Dolayısıyla olabildiğince sade renkleri tercih edin; kalabalık bir görüntü yaratacak karışık ve koyu renkler, gereksiz dekoratif eşyalardan bu süreç boyunca uzaklaşın. Örneğin beyaz ve bej gibi açık tonlarda dekorasyona yönelmek alanı olduğundan daha ferah gösterecektir.

4. Bebek için şifonyer

Bebeğinizin giysilerinin ve diğer tekstil malzemelerinin kaplayacağı alanı düşünürsek ilk zamanlar için giysi dolabı gibi büyük bir mobilyaya ihtiyaç olmadığını rahatlıkla görebiliriz. Dolayısıyla bebekle aynı odayı paylaşma sürecinde bir şifonyer yeterli olacaktır. Şifonyerin çekmecelerini onun giysi, bakım ve tekstik eşyalarıyla doldurabilir; üst kısmını da alt değiştirme masası olarak kullanabilirsiniz.

5. Duvarları es geçmeyin

Eğer odanızda yeterli alan yoksa duvarları değerlendirmenin vakti gelmiş demektir. Bazı eşyalarınızı koyacak yer bulamaz haldeyseniz duvarlarınıza raflar monte edin ve bu rafların üstlerini eşya koymak üzere değerlendirmeye başlayın.

6. Halı ve kilimlerle izolasyon

Odanızın zeminine halı veya kilim seriyor olmanız sadece ortamın ısınması için değil, izolasyon açısından da mantıklıdır. Halı ve kilimler sesi emer ve bebeğinizin çok daha sessiz sakin bir uyku ortamına kavuşmasını sağlar. Dolayısıyla bu detayı sadece dekoratif olarak değil, hayat kurtarıcı bir detay olarak düşünebilir ve değerlendirebilirsiniz.