Video Oyunlarının Çocuklar İçin Faydaları

Video Oyunlarının Çocuklar İçin Faydaları

646

Video oyunlara bir de faydalı açılarından bakmaya ne dersiniz? Tabii ki ebeveynlerin gözetimi dahilinde!

Çocukların video oyun oynamasını her zaman tehlike alarmı olarak değerlendirmeyin. Ebeveynlerin denetimi ve kontrolü altında oynanan video oyunlar çocukların eğitimsel, sosyal ve fiziksel anlamda gelişmelerine yardımcı olacaktır. İşte karşınızda kontrollü bir şekilde gerçekleştiğinde video oyunlarının çocuklar için faydaları!

Problem çözme becerilerini öğretir

Video oyunlar genelde karşımıza problemler çıkarır ve onu oynayan bizlerin de bu problemleri çözmeleri gerekir. Dolayısıyla birçok çocuk oyun esnasında karar alır, plan yapar ve çeşitli stratejiler geliştirerek karşılarına çıkan problemleri çözerler.

Tarih ve kültüre olan ilgileri artar

Mitolojik oyunlar ya da Age of Empires gibi oyunlar çocukları okumaya ve araştırma yapmaya teşvik edebilir. Çocuklar bu oyunlarda karşılaştıkları hikayeler ile dünya tarihine, coğrafyaya, eski kültürlere ve uluslararası ilişkilere olan ilgilerini arttırabilirler.

Arkadaş edinmelerini sağlar

Bilinenin aksine, kontrollü bir şekilde bilgisayar oyunu oynamak çocukları asosyal yapmaz. Aksine çocukların arkadaş edinmeleri için ortak bir zemin oluşturur. Bir araya gelen bir grup arkadaş birlikte oyun oynar ve yeni arkadaşlar da ediniyor olurlar.

Spor yapmaya teşvik eder

Çocuğunuz ekran karşısında hareketsiz kalıyor diye dert etmeyin. Eğer oynadığı oyun futbol, egzersiz, tenis, kaykay gibi spora dayalı bir oyunsa, çocuğunuz bu oyunlarda daha iyi taktikler geliştirmek adına bu sporların gerçeklerini hayatına taşıyacaktır.

Rekabeti eğlenerek yaşamayı öğrenirler

Rekabet çocuklarda mutlaka dikkate alınması gereken bir duygudur. Okulda başarı söz konusu olduğunda ya da özellikle spor yapan çocuklarda rekabet pozitif bir şekilde gelişme gösterir. Aynı şekilde video oyunlar da çocuklarda rekabet duygusunun gelişmesi açısından faydalıdır. Üstelik bunu eğlenerek deneyimlerler.

Yaratıcılığı geliştirir

Elbette ki türlere göre değişiklik gösterir, ancak video oyunların çoğu çocuklarda yaratıcılığın gelişmesi açısından etkilidir. Araba yarışı gibi oyunların aksine, yaratıcı çözümler gerektiren ve görselikleriyle yaratıcı taraflarımızı besleyen oyunlar çocuklar için bu anlamda faydalı olacaktır.

Öğretme kabiliyeti kazandırır

Video oyun oynayan çocuklar bu oyunları oynamak kadar başkalarına öğretmeyi de severler. Bu onlara sosyal anlamda bir beceri kazandırdığı gibi bir yandan da sabır ve iletişim becerilerinin gelişmesine de yardımcı olur.